Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (2. časť)

Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (2. časť)
 • 31.10.2020
 • Naďa Šoltýsová

  • Zdieľaj:
 • 7

V predchádzajúcom článku sme vám predstavili 9 krokov k silnej imunite, ktorými sú hlboké dýchanie, vnútorné nastavenie, spánok – regenerácia, pohyb a otužovanie, zdravé črevo a strava, dostatok čistej vody, odstránenie toxínov a ťažkých kovov, vyladenie energetického systému nášho tela a ako posledné prepojenie s prírodou a jej silou (vrátane prírodných prostriedkov, vitamínov a minerálov). V prvom článku z tejto série sme si už bližšie vysvetlili, aký vplyv má na imunitu hlboké dýchanie. Dnes sa pozrieme na krok č. 2 a na to, ako podporíme imunitu vnútorným nastavením.

2. krok – vnútorné nastavenie

Naše vnútorné nastavenie môže posilňovať alebo oslabovať imunitu. To, čo si myslíme a čomu veríme o zdraví a chorobách, veľmi ovplyvňuje to, v akom zdravotnom stave sa nachádzame. Každá jedna myšlienka, pocit alebo slovo sa snažia o naplnenie. A to si zoberme, že máme denne 60 až 100 tisíc myšlienok. Čiže, ak myslíme na to, že chytíme každú chorobu, ktorá okolo nás prejde, že nám stačí ísť s bosými nohami a prechladneme, že nás iba ofúkne a hneď sme seknutí, tak sa to stáva našou realitou. Neznamená to, že tieto vonkajšie podmienky na nás nevplývajú. Vplývajú, ale ich vplyv je druhotný a slabší, oproti tomu, aké máme vnútorné nastavenie. Naše vnútorné nastavenie rozhoduje o tom, či sa u nás choroba prejaví, alebo nie.

Ako povedal Buddha: „Načo dnes myslíš, tým zajtra budeš.“ A platí to vo všetkom, aj v prípade nášho zdravia. Ak nám od detstva hovorili: „obleč sa, lebo prechladneš, nebehaj bosý, neseď v prievane, lebo budeš chorý,“ a podobne, uverili sme tomu a automaticky sa nám to prejavuje aj dnes. A keď sa vyskytne situácia, ktorá by nás mohla ochorieť, tak sa nám to prepojí a už si v duchu hovoríme, že zas budeme chorí. Stačí, ak na to len v tej chvíli pomyslíme a už sa to snaží o naplnenie.

Odporúčame: Trendy izba pre bábätko: Ako ju zariadiť?

negatívne myslenie

Zdroj: Shutterstock®

Ak sme v takomto nastavení, tak je potom logické, že keď ideme do chladného počasia naľahko, alebo zmokneme, alebo sa kúpeme v studenej vode, alebo sedíme v prievane a za krátko už máme zaseknutý chrbát alebo stretneme niekoho, kto je evidentne prechladnutý, kýcha a soplí, tak na druhý deň už kýchame, kašleme aj my, a iba si tým „potvrdzujeme naše obavy“. Presne tie naše obavy z choroby sú ale to, čo nám môže ochorenie spôsobiť. Bojíme sa, že ochorieme a preto aj ochorieme.

„Mikróby nie sú nič, pôda je všetko“ zistili už dávno vedci, ktorí sa zaoberali tým, prečo niektorí ochorejú a iní ostanú zdraví, keď sú vystavení takým istým choroboplodných zárodkom. Ak sa totiž naša pozornosť upriami na chorobu, naše podvedomie sa snaží naplniť naše očakávanie. A kam smeruje naša pozornosť, tam ide naša energia. A takýmto spôsobom si tvoríme zdravie alebo chorobu. Ale ak sa dokážeme upriamiť na to, že sme zdraví, že sme odolní a že naša imunita je silná, tak sa nám naplní práve to.

zlá imunita

Zdroj: Shutterstock®

Niekto si možno pomyslí: „Teraz alebo často myslím na to, že som zdravá a stále nie som.“ Ale ako dlho sme upriamovali našu pozornosť na obavy a chorobu? Ako dlho sme ju upevňovali? Keď odteraz dokážeme vidieť seba ako zdravú a vitálnu osobu a ešte to aj precítime, že sa naozaj zdravo cítime, tak sa to už v tejto chvíli začína napĺňať. A pri každej pochybnosti sa zase treba vrátiť k nášmu zámeru a upriamiť pozornosť na pocit zdravia. To, či to dokážeme precítiť je kľúčové. Ďalší spúšťač ochorení na podvedomej úrovni je naplnenie potreby pozornosti a starostlivosti. Veľa krát sme zažili, že kým sme boli zdravé dieťa, tak si nás možno až tak nevšímali.

Keď sme však ochoreli, tak sa o nás starali celý deň aj celú noc, všetko sa točilo okolo nás a boli sme dôležití. Samozrejme len dovtedy, kým sme nevyzdraveli. Potom sme zase o pozornosť prišli. Naše podvedomie sa naučilo, že ak chceme pozornosť, je výhodné byť chorý. A neskôr v dospelosti sa tento program môže spúšťať. Tiež môže chorobu spúšťať aj potreba uniknúť povinnostiam, alebo túžba oddýchnuť si už konečne, keďže inak si čas a priestor na oddych nenájdeme, podvedomie nás oslobodí od povinností práve oficiálnou chorobu a vtedy sme legálne uvoľnení z práce a môžeme si odpočinúť alebo sa vyhnúť niečomu, čo nám bolo nepríjemné (môže to byť práca alebo aj situácia, udalosť, na ktorej sa nechceme zúčastniť). Takto skutočne fungujú naše myšlienky a hlavne pocity.

Pozri aj: Možnosti transfúzie krvi: Vieš, kto komu môže darovať krv?

obavy z ochorenia

Zdroj: Shutterstock®

Úprimne si odpovedzme, kto z nás niekedy vedie vnútorný dialóg v duchu: „som z toho chorá, z toho ma porazí, je mi z toho zle, kašlem na to, nedá mi dýchať, nechcem sa nato pozerať, to sa nedá počúvať,“ a podobne.

Ten, si práve vyberá, akým spôsobom si privodí zdravotné problémy. Sú to informácie, ktoré naše podvedomie prijíma a snaží sa ich naplniť. Je preto veľmi dôležité, byť si vedomý svojich myšlienok, pocitov a slov a trénovať sa v tom, aby boli pre nás podporujúce. Vždy, keď myslíme, cítime alebo hovoríme, že z niečoho určite ochorieme, alebo sa obávame, či sme sa nenachladili alebo niečo zas nechytili, uvedomme si to a zmeňme to: buďme vždy vďačný za to, že sme zdraví.

Precíťme v duchu vďačnosť za to, že sme zdraví, že naša imunita je silná a že naše telo funguje správne a v poriadku. Je jedno, či na nás práve niekto zakašľal alebo sme v lejaku a vetre išli z práce domov. Ďakujme s radosťou za to, že sme zdraví a naša imunita silná. Lebo naše vnútorné nastavenie je to, čo je silnejšie ako štatistika toho, koľko ľudí takýmto spôsobom ochorelo.

Pokračovanie v ďalšom článku!

Ďalšie časti:


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Katarína Konečná 31.10.20 15:56

KK
karma
114.00

to je pravda, vnútorné nastavenie je veľmi dôležité

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 31.10.20 23:52

karma
132.00

Nedá mi nesúhlasiť! ♥♥♥

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 01.11.20 07:06

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 01.11.20 12:36

MC
karma
110.00

môžem len potvrdiť starú pravdu v opačnom poradí :Zdravý duch v zdravom tele"

 • 0
Odpovedať

Leona Bašistová 02.11.20 08:41

LB
karma
104.00

krásny článok :))) súhlasím, že vnútorné nastavenie je veľmi podstatné. Vedomé správanie, vedomé hovorenie samého k sebe aj iným a vedomé myslenie sú základom kontroly toho, ako myslíme, hovoríme a správame sa. Inač sa to nedá :)) Je ťažké sa v dnešnej uponáhľanej dobe nastaviť na zprítomňovanie sa. Všetko okolo sa nás snaží vytrhnúť z vnútorného kľudu. Všade správy, úzkosť , strach, komentáre, fikcie, hoaxy... Je umením hlavne dnešné dni ostať pokojným... želám všetkým nájdenie vnútornej rovnováhy, lebo len tá vám zaručí silnú imunitu.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 02.11.20 10:21

MR
karma
104.00

ako hovorí moja kamoška, všetko je v hlave :-), ako sa nastavíš

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 02.11.20 11:14

karma
107.00

Skvelý článok ... moja babička často hovorievala " ako okolo teba, tak v tebe " . Rástla som s tým od malička a len potvrdím jej slová, že tak ako prostredie, hlavne poriadok ovplyvňujú naše vnútorné prežívanie, aj ľudia. Vždy sa snažím mať okolo seba maximálne čisto a poriadok a obklopujem sa dobrými ľuďmi. Ak to tak nie je som úplne rozladená. Skutočne to má vplyv na to, ako sa človek cíti a to zase ovplyvňuje našu imunitu.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Amazon predstavil novinku. Chceli by ste, aby vašim deťom čítala rozprávku zosnulá mama?
Rodina

Amazon predstavil novinku. Chceli by ste, aby vašim deťom čítala rozprávku zosnulá mama?

 • 3
 • 27.06.2022
Zemiakový alebo kukuričný škrob: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na pečenie?
Domácnosť

Zemiakový alebo kukuričný škrob: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na pečenie?

 • 1
 • 16.04.2022
Štýlový a praktický konferenčný stolík: Ako ho vybrať, aby ladil s obývačkou?
Domácnosť

Štýlový a praktický konferenčný stolík: Ako ho vybrať, aby ladil s obývačkou?

 • 1
 • 28.04.2022
TOPlist