Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (2. časť)

Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (2. časť)
 • 31.10.2020
 • Naďa Šoltýsová

V predchádzajúcom článku sme vám predstavili 9 krokov k silnej imunite, ktorými sú hlboké dýchanie, vnútorné nastavenie, spánok – regenerácia, pohyb a otužovanie, zdravé črevo a strava, dostatok čistej vody, odstránenie toxínov a ťažkých kovov, vyladenie energetického systému nášho tela a ako posledné prepojenie s prírodou a jej silou (vrátane prírodných prostriedkov, vitamínov a minerálov). V prvom článku z tejto série sme si už bližšie vysvetlili, aký vplyv má na imunitu hlboké dýchanie. Dnes sa pozrieme na krok č. 2 a na to, ako podporíme imunitu vnútorným nastavením.

2. krok – vnútorné nastavenie

Naše vnútorné nastavenie môže posilňovať alebo oslabovať imunitu. To, čo si myslíme a čomu veríme o zdraví a chorobách, veľmi ovplyvňuje to, v akom zdravotnom stave sa nachádzame. Každá jedna myšlienka, pocit alebo slovo sa snažia o naplnenie. A to si zoberme, že máme denne 60 až 100 tisíc myšlienok. Čiže, ak myslíme na to, že chytíme každú chorobu, ktorá okolo nás prejde, že nám stačí ísť s bosými nohami a prechladneme, že nás iba ofúkne a hneď sme seknutí, tak sa to stáva našou realitou. Neznamená to, že tieto vonkajšie podmienky na nás nevplývajú. Vplývajú, ale ich vplyv je druhotný a slabší, oproti tomu, aké máme vnútorné nastavenie. Naše vnútorné nastavenie rozhoduje o tom, či sa u nás choroba prejaví, alebo nie.

Ako povedal Buddha: „Načo dnes myslíš, tým zajtra budeš.“ A platí to vo všetkom, aj v prípade nášho zdravia. Ak nám od detstva hovorili: „obleč sa, lebo prechladneš, nebehaj bosý, neseď v prievane, lebo budeš chorý,“ a podobne, uverili sme tomu a automaticky sa nám to prejavuje aj dnes. A keď sa vyskytne situácia, ktorá by nás mohla ochorieť, tak sa nám to prepojí a už si v duchu hovoríme, že zas budeme chorí. Stačí, ak na to len v tej chvíli pomyslíme a už sa to snaží o naplnenie.

Odporúčame: Trendy izba pre bábätko: Ako ju zariadiť?

negatívne myslenie

Zdroj: Shutterstock®

Ak sme v takomto nastavení, tak je potom logické, že keď ideme do chladného počasia naľahko, alebo zmokneme, alebo sa kúpeme v studenej vode, alebo sedíme v prievane a za krátko už máme zaseknutý chrbát alebo stretneme niekoho, kto je evidentne prechladnutý, kýcha a soplí, tak na druhý deň už kýchame, kašleme aj my, a iba si tým „potvrdzujeme naše obavy“. Presne tie naše obavy z choroby sú ale to, čo nám môže ochorenie spôsobiť. Bojíme sa, že ochorieme a preto aj ochorieme.

„Mikróby nie sú nič, pôda je všetko“ zistili už dávno vedci, ktorí sa zaoberali tým, prečo niektorí ochorejú a iní ostanú zdraví, keď sú vystavení takým istým choroboplodných zárodkom. Ak sa totiž naša pozornosť upriami na chorobu, naše podvedomie sa snaží naplniť naše očakávanie. A kam smeruje naša pozornosť, tam ide naša energia. A takýmto spôsobom si tvoríme zdravie alebo chorobu. Ale ak sa dokážeme upriamiť na to, že sme zdraví, že sme odolní a že naša imunita je silná, tak sa nám naplní práve to.

zlá imunita

Zdroj: Shutterstock®

Niekto si možno pomyslí: „Teraz alebo často myslím na to, že som zdravá a stále nie som.“ Ale ako dlho sme upriamovali našu pozornosť na obavy a chorobu? Ako dlho sme ju upevňovali? Keď odteraz dokážeme vidieť seba ako zdravú a vitálnu osobu a ešte to aj precítime, že sa naozaj zdravo cítime, tak sa to už v tejto chvíli začína napĺňať. A pri každej pochybnosti sa zase treba vrátiť k nášmu zámeru a upriamiť pozornosť na pocit zdravia. To, či to dokážeme precítiť je kľúčové. Ďalší spúšťač ochorení na podvedomej úrovni je naplnenie potreby pozornosti a starostlivosti. Veľa krát sme zažili, že kým sme boli zdravé dieťa, tak si nás možno až tak nevšímali.

Keď sme však ochoreli, tak sa o nás starali celý deň aj celú noc, všetko sa točilo okolo nás a boli sme dôležití. Samozrejme len dovtedy, kým sme nevyzdraveli. Potom sme zase o pozornosť prišli. Naše podvedomie sa naučilo, že ak chceme pozornosť, je výhodné byť chorý. A neskôr v dospelosti sa tento program môže spúšťať. Tiež môže chorobu spúšťať aj potreba uniknúť povinnostiam, alebo túžba oddýchnuť si už konečne, keďže inak si čas a priestor na oddych nenájdeme, podvedomie nás oslobodí od povinností práve oficiálnou chorobu a vtedy sme legálne uvoľnení z práce a môžeme si odpočinúť alebo sa vyhnúť niečomu, čo nám bolo nepríjemné (môže to byť práca alebo aj situácia, udalosť, na ktorej sa nechceme zúčastniť). Takto skutočne fungujú naše myšlienky a hlavne pocity.

Pozri aj: Možnosti transfúzie krvi: Vieš, kto komu môže darovať krv?

obavy z ochorenia

Zdroj: Shutterstock®

Úprimne si odpovedzme, kto z nás niekedy vedie vnútorný dialóg v duchu: „som z toho chorá, z toho ma porazí, je mi z toho zle, kašlem na to, nedá mi dýchať, nechcem sa nato pozerať, to sa nedá počúvať,“ a podobne.

Ten, si práve vyberá, akým spôsobom si privodí zdravotné problémy. Sú to informácie, ktoré naše podvedomie prijíma a snaží sa ich naplniť. Je preto veľmi dôležité, byť si vedomý svojich myšlienok, pocitov a slov a trénovať sa v tom, aby boli pre nás podporujúce. Vždy, keď myslíme, cítime alebo hovoríme, že z niečoho určite ochorieme, alebo sa obávame, či sme sa nenachladili alebo niečo zas nechytili, uvedomme si to a zmeňme to: buďme vždy vďačný za to, že sme zdraví.

Precíťme v duchu vďačnosť za to, že sme zdraví, že naša imunita je silná a že naše telo funguje správne a v poriadku. Je jedno, či na nás práve niekto zakašľal alebo sme v lejaku a vetre išli z práce domov. Ďakujme s radosťou za to, že sme zdraví a naša imunita silná. Lebo naše vnútorné nastavenie je to, čo je silnejšie ako štatistika toho, koľko ľudí takýmto spôsobom ochorelo.

Pokračovanie v ďalšom článku!

Ďalšie časti:


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Katarína Konečná 31.10.20 15:56

KK
karma
105.00

to je pravda, vnútorné nastavenie je veľmi dôležité

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 31.10.20 23:52

karma
132.00

Nedá mi nesúhlasiť! ♥♥♥

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 01.11.20 07:06

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 01.11.20 12:36

MC
karma
109.00

môžem len potvrdiť starú pravdu v opačnom poradí :Zdravý duch v zdravom tele"

 • 0
Odpovedať

Leona Bašistová 02.11.20 08:41

LB
karma
104.00

krásny článok :))) súhlasím, že vnútorné nastavenie je veľmi podstatné. Vedomé správanie, vedomé hovorenie samého k sebe aj iným a vedomé myslenie sú základom kontroly toho, ako myslíme, hovoríme a správame sa. Inač sa to nedá :)) Je ťažké sa v dnešnej uponáhľanej dobe nastaviť na zprítomňovanie sa. Všetko okolo sa nás snaží vytrhnúť z vnútorného kľudu. Všade správy, úzkosť , strach, komentáre, fikcie, hoaxy... Je umením hlavne dnešné dni ostať pokojným... želám všetkým nájdenie vnútornej rovnováhy, lebo len tá vám zaručí silnú imunitu.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 02.11.20 10:21

MR
karma
104.00

ako hovorí moja kamoška, všetko je v hlave :-), ako sa nastavíš

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 02.11.20 11:14

karma
106.00

Skvelý článok ... moja babička často hovorievala " ako okolo teba, tak v tebe " . Rástla som s tým od malička a len potvrdím jej slová, že tak ako prostredie, hlavne poriadok ovplyvňujú naše vnútorné prežívanie, aj ľudia. Vždy sa snažím mať okolo seba maximálne čisto a poriadok a obklopujem sa dobrými ľuďmi. Ak to tak nie je som úplne rozladená. Skutočne to má vplyv na to, ako sa človek cíti a to zase ovplyvňuje našu imunitu.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní