Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (1. časť)

Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (1. časť)
 • 24.10.2020
 • Naďa Šoltýsová

  • Zdieľaj:
 • 6

Silná imunita je naša ochrankyňa a umožňuje nám takú základnú vec, akou je prežitie. Berieme to za samozrejmosť, ale naša imunita pracuje nonstop, aby sme prežili a zvládli stretnutie so záťažami, ktoré by bez silnej imunity predstavovali pre nás obrovské nebezpečenstvo. Všetci o imunite niečo vieme. Ale na to, aby sme mali silnú imunitu a boli zdraví, nestačí mať o nej informácie, najdôležitejšie je vždy to, čo pre jej posilnenie robíme my sami. Jedna múdrosť majstra Lao-c’ hovorí: „Aj ďaleké cesty začínajú prvým krokom.“ Preto ak chceme mať silnú imunitu, urobme každý deň krok na jej posilnenie.

9 krokov k silnej imunite

 1. hlboké dýchanie
 2. vnútorné nastavenie
 3. spánok – regenerácia
 4. pohyb, otužovanie
 5. zdravé črevo a strava
 6. dostatok čistej vody
 7. odstránenie toxínov, ťažkých kovov a záťaže elektrosmogu
 8. vyladenie energetického systému nášho tela
 9. prepojenie s prírodou, jej silou a prírodné prostriedky, vitamíny, minerály

Odporúčame: Trápia ťa tráviace problémy? Úľavu prinesie táto horká bylinka!

silná imunita

Zdroj: Shutterstock®

1. krok – hlboké dýchanie

Prvý krok k silnej imunite je hlboké DÝCHANIE. Dych je život. Kým dýchame, žijeme. Hlboké bránicové dýchanie do brucha je zdravé – plný nádych do brucha a do celého hrudníka a výdych, až sa nám stiahne brucho. Keď sme boli deti, dýchali sme takýmto spôsobom. Postupne si však väčšina z nás osvojila povrchné dýchanie (či už ako reakciu na rôzne stresory, ako znečistené ovzdušie, teplotu, hluk, pracovnú záťaž a podobne.), kedy nedochádza k úplnému nádychu, ale niekde v polovici sa zastavíme a vydýchneme. Pri plytkom dýchaní sa telo nachádza v stálom cyklickom stresovom stave. To aktivuje stresový sympatikový nervový systém, ktorý je zodpovedný za odpoveď útok – útek – zmrznutie.

Plytké dýchanie nielenže v nás aktivuje stresovú odpoveď, plytké dýchanie spôsobí aj to, že sa stres stane naším zvykom. A dlhodobé plytké dýchanie môže vážne ohroziť našu imunitu a zdravie. Chronický stres, ktorý je spojený s plytkým dýchaním má okrem iného za následok zníženie počtu lymfocytov, bielych krviniek, ktoré chránia organizmus pred patogénmi. Potom sme náchylnejší na rôzne ochorenia a predlžuje sa čas potrebný na vyliečenie.

Pozri aj: Jednoduché a účinné cviky na lýtka pre ženy: Vďaka ním budú neodolateľné!

dobrá obranyschopnosť

Zdroj: Shutterstock®

Plytké dýchanie tiež môže viesť k únave, prehĺbiť problémy s dýchacím systémom a podobne. Keď dýchame len hrudníkom, teda plytko, používame svaly pliec, krku a chrbta, aby sme sa mohli nadýchnuť, čo môže z dlhodobého hľadiska vyústiť až do bolestí krku a hlavy a tiež k zmenám držania tela. Ak je teda naše dýchanie plytké a rýchle, nedostatočne okysličujeme krv a do buniek sa dostáva menej kyslíka.

Naopak, keď dýchame pomaly a hlboko, dostáva sa do buniek viac kyslíka a zároveň sa nachádzame v stave parasympatika, čiže v regeneračnom a relaxačnom nastavení. Pomalé a hlboké dýchanie umožňuje telu regeneráciu a správnu funkciu imunitného systému. Ak sa chceme udržať zdraví, alebo sa vyliečiť, je dôležité venovať dýchaniu pozornosť. Keď dýchame do brucha, teda hlboko, znižuje to krvný tlak, pulz, uvoľňuje to svaly, znižuje stres a zvyšuje hladinu energie.

hlboké dýchanie

Zdroj: Shutterstock®

Aspoň ráno a večer by sme sa mohli zamerať na naše dýchanie a trénovať hlboké dýchanie do brucha. Spočiatku to môže ísť ťažko, lebo bránica je stuhnutá a treba ju rozcvičiť, ale každým tréningom sa to bude zlepšovať, až nám hlboké dýchanie bude prirodzené aj pri stoji alebo chôdzi.

Trénovať hlboké dýchanie môžeme pri ležaní na chrbte buď s vystretými alebo v kolenách pokrčenými nohami. Snažíme sa čo najviac hlboko nadýchnuť do brucha, potom dlho pomaly vydychujeme. Opakujeme 21-krát ráno aj večer. Takto sa postupne naučíme dýchať hlboko do brucha, čo sa veľmi pozitívne odrazí na našom zdraví. Lepšie okysličené bunky môžu lepšie fungovať a starnú pomalšie.

Pokračovanie v ďalšom článku!

Ďalšie časti:


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 24.10.20 06:37

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 24.10.20 20:55

AK
karma
100.00

dobrý článok

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 25.10.20 18:04

TK
karma
105.00

podľa mňa všetko samozrejmosť...

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.10.20 23:45

karma
109.00

To je presne to,čo v dnešnej dobe potrebujeme...silnú imunitu.

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 26.10.20 19:22

karma
106.00

TOP článok ... Ďakujem

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.11.20 14:41

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní