Pre milovníčky kávy niečo nové

Pre milovníčky kávy niečo nové
  • 21.07.2014
  • Silvia Karasová

Každý z nás má svoje ranné rituály a v mnohých domácnostiach je to práve vôňa kávy, s ktorou vítame nový deň. Traduje sa, že káva pochádza z oblasti Etiópie a jej pôvodný názov je kaffa. Odtiaľ sa začala postupne šíriť do celého sveta, a dnes už snáď ani nie je poriadne miesta, kde by sa káva neudomácnila.

Prvé poznatky o káve praženej – akú ju poznáme aj dnes je z obdobia 15.storočia. V našich európskych končinách sa káva začala popíjať v 17.storočí. Úplne prvá kaviareň, ktorá sa tu otvorila bola v Benátkach a písal sa rok 1645. Napriek jej pomerne siahodlhej histórie si ale kávu masovo obľúbili ľudia až v 19.storočí, a záľuba, ktorú v nej našli pretrváva až dodne.

Odporúčame prečítať: Káva a jej nežiadúce účinky

ako sa pripravuje káva

Zdroj: Shutterstock®

V čom je káva výnimočná?

Nielen jej charizmatická vôňa, ale hlavne chuť a povzbudivé účinky sú priority tohto tmavého moku. Káva je známa najmä ako energetický nápoj, ale vedci časom potvrdili jej viaceré pozitívne účinky na ľudský organizmus. Okrem toho, že naplní telo endorfínmi a dodá nám viac chuti napríklad na také cvičenie, kávu spájajú mnohí vedci aj s prevenciou proti vzniku viacerých chorôb.

káva

Zdroj: Shutterstock®

Ide napríklad o Parkinsonovu chorobu, káva ale tiež znižuje riziko vzniku cukrovky, aj rakoviny hrubého čreva. Pozitívne by mala vplývať aj na ženské zdravie – vedci z rôznych kútov sveta potvrdili, že pravidelné pitie kávy v rozumnej miere (maximálne 3-4 malé šálky denne), znižujú riziko rakoviny prsníkov, a tiež kardiovaskulárnych chorôb. Káva dokonca pôsobí očisťujúco, vďaka antioxidantom, ktoré obsahuje. 

Odporúčame prečítať: Vyveštite si budúcnosť z kávy

nežiadúce účinky kávy

Zdroj: Shutterstock®

Traduje sa taktiež, že tí, ktorí pijú pravidelne kávu sa dožívajú vyššieho veku. My ale nie sme odborníci, vieme, len to, že káva a dá piť na X spôsobov.

A zopár tých najchutnejších vám dnes predstavíme:

kávovary catler

Zdroj: Shutterstock®

Espresso – silná čierna káva, kde vás opantá len sila kávových zŕn, ich vôňa a špecifická chuť. Espresso sa pripravuje z približne 7 mg mletej kávy, podáva sa v menších šálkach zaliate horúcou vodou (cca 30 ml). Ideálny nápoj pre pravých kávičkárov

espresso

Zdroj: Shutterstock®

Cappucino – ľahký, takmer krémový nápoj, pre všetkých, ktorí tradičnej čiernej káve možno neprišli na chuť. Možno ste o tom ani nevedeli, ale cappucino by sa správne malo piť vlažné. Ak by ste si ho chceli pripraviť doma postačí vám espresso (taká jedna tretina), zvyšok doplňte napeneným mliekom a poslednú tretinu svojho cappucina prenechajte krémovej pene. Dokonalú bodku vytvoríte čokoládou.

latte

Zdroj: Shutterstock®

Mocha Frappe – pre všetkých kávových fajnšmekrov, ktorí milujú kombináciu kávy trebárs s čokoládou. Frappe nám padne najmä v horúcich letných dňoch, lebo je veľmi osviežujúce. Ak naň dostanete doma chuť, pripravené ho máte vskutku za okamih. Dve dávky ešte horúceho espressa prelejte do väčšieho pohára, rozpustite v ňom kúsky obľúbenej čokolády, zalejte mliekom (cca polovica šálky), pridajte kocky ľadu a všetko spolu rozmixujte. Ak si môžete dovoliť nejaké tie kalórie navyše, pridajte na vrch šľahačku a vychutnávajte.

frappe

Zdroj: Shutterstock®

Latté – ak máte chuť na niečo medzi espressom a cappucinom, tak si pripravte Latté. Minimálne si vďaka nemu doma navodíte atmosféru Talianska a Francúzska, kde je Latté mimoriadne obľúbené. Vyšší pohár naplňte tak z dvoch tretín napeneným mliekom, dolejte espresso a podávajte, napríklad so sušienkami, či croissantom. A ešte jeden mini zlepšovák - aby vám Latté ostalo lahodne krémové, espresso nalievajte opatrne len po stenách pohára. Že sa vám Latté podarilo spoznáte aj podľa dokonalej peny navrchu.

latte

Zdroj: Shutterstock®

ZDROJ: www.catler.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Šutvajová 21.07.14 19:37

karma
-1.00

bez chutnej a voňavej kávy si neviem deň predstaviť

  • 0
Odpovedať

Jana Fuchsová 31.07.14 21:36

JF
karma
80.00

Kávu zbožňujem, milujem jej chuť a vôňu.

  • 0
Odpovedať

Martina Styková 05.08.14 15:10

MS
karma
-1.00

Zbožňujem Cafe Latte a neviem si predstaviť popoludnie bez kávy.

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 29.08.14 13:55

MR
karma
-1.00

wau, milujem kávu, či kapučíno, alebo cafe latte, milujem vôňu kávy... :)

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 10.05.15 11:24

AR
karma
103.00

kapučíno alebo espresso s mliekom :) bez cukru :P

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní