Rakovina hrubého čreva - odhaľte ju včas

Rakovina hrubého čreva - odhaľte ju včas
 • 24.09.2016
 • Silvia Karasová

Rakovina je aj v dnešnej dobe veľmi zákernou chorobou, s ktorou si nie vždy dokáže súčasná medicína poradiť. Práve preto je mimoriadne dôležitá prevencia, ako aj včasná diagnostika. My ženy máme vo svete rakoviny svoj vlastný strašiak - rakovinu prsníkov, krčka maternice, či vaječníkov. Snáď sa väčšina z nás už naučila poslušne a hlavne pravidelne chodievať na gynekologické prehliadky. A snáď rovnaký dôraz prikladáme aj samovyšetrovaniu. Sledovanie samej seba dokáže odhaliť aj iné typy rakoviny, napríklad jednu z najnebezpečnejších - rakovinu hrubého čreva.

Odporúčame prečítať: Čo v sebe naozaj ukrýva amazonské ovocie acai?

Rakovina hrubého čreva - odhaľte ju včas

Zdroj: Shutterstock®

Tento typ rakoviny patrí v dnešnej modernej dobe medzi najčastejšie a zároveň najzákernejšie druhy rakoviny. Postihuje tak mužov ako ženy a jej zákernosť spočíva vtom, že vie byť vcelku nenápadná. Preto prevencia a kontroly nám môžu doslova zachrániť život. Kolorektálny karcinóm, teda múdre pomenovanie rakoviny hrubého čreva, alebo konečníka, v štatistikách prináša najvyššiu úmrtnosť. A dôvod? Častokrát len zanedbanie.

Odporúčame prečítať: Zdravé ovocné oleje: marhule, granátové jablko a melón

Rakovina hrubého čreva - odhaľte ju včas

Zdroj: Shutterstock®

Kedy zbystriť pozornosť? Pomyselných výkričníkov je hneď niekoľko.

Sledujte svoju stolicu aj vyprázdňovacie rituály vášho tela. Akonáhle zaregistrujete zmenu, buďte v strehu.

Spozornieť by ste mali aj v prípade, že máte stolicu nepravidelnú, prípadne vás rovno trápi zápcha, alebo naopak hnačka.

Na vznik polypov na čreve, ktoré začínajú nezhubne, no nemajú problém prerásť do zhubného nádora, môže upozorniť aj veľmi tmavá stolica, či krv v stolici.

Z pocitov je to tiež ten, keď máte problém dlhšiu dobu sa vyprázdniť. Ďalej ste unavené a z ničoho nič začnete strácať na váhe. Alebo vás trápia bolestivé vetry, časté nadúvanie, či kŕče.

Najmä krv v stolici naznačuje, že čosi nie je v poriadku a rozhodne by ste nemali odkladať návštevu lekára. Ak si nie ste isté, či ide naozaj o krv, spomeňte si na to, čo ste jedli. Do červena totiž môže vašu stolicu sfarbiť napríklad cvikla, rebarbora, ale aj niektoré potravinové farbivá. Narušenie análneho otvoru naznačuje svetločervená krv, naopak tmavšia môže hovoriť o vredoch, či rakovine žalúdka, alebo hrubého čreva.

Odporúčame prečítať: Dovolenka v septembri a jej výhody


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Iveta Moravčíková 24.09.16 20:37

IM
karma
100.00

dobrý článok

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 24.09.16 22:52

SK
karma
114.00

poučný článok

 • 1
Odpovedať

25.09.16 00:11

karma
-1.00

Pravda je taká, že lekári nevedia zistiť kolonoskopiou rakovinu hr. čreva ani v poslednom štádiu, ani keď sú metastázy a pacient má 20 kg podváhu a zväčšené lymfatické uzliny a onkomarkery, je im to jedno, však nie je krv v stolici. Mäsiari v bielych plášťoch. Treba ísť do Gerson klinik v Nemecku

 • 4
Odpovedať

25.09.16 12:00

karma
86.00

máte rakovinu hrubého čreva, nemusíte nikam chodiť, rakovina sa o seba postará sama.

 • 3
Odpovedať

Lucia Šeptáková 20.10.16 16:27

karma
107.00

Toto je naozaj dobry clanok,nie je to sranda

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 22.10.16 20:56

AK
karma
100.00

treba sa kontrolovať

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 13.12.16 19:11

AK
karma
100.00

dôležitá je prevencia

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní