Šťava z Aloe vera ťa prekvapí svojimi účinkami! Už si ju ochutnala?

Šťava z Aloe vera ťa prekvapí svojimi účinkami! Už si ju ochutnala?

Rastlinku s latinským názvom Aloe vera pozná snáď každý. Tento sukulent je typický svojimi dužinatými listami, ktoré ukrývajú akýsi gél s priam liečivými účinkami. Ten je skvelý napríklad na ošetrenie pokožky. Dá sa z neho pripraviť pleťová maska aj úžasný zábal na vlasy, a to v pohodlí domova.

Vedeli ste však, že z listov Aloe vera sa získava aj šťava, ktorá je určená na konzumáciu? A nemáme na mysli džúsy v supermarketoch, ktoré v malom množstve obsahujú výťažok z tejto rastliny, ale 100 percentnú šťavu, ktorá dokáže poriadne nakopnúť zdravie človeka. Ak aj teba tento nápoj zaujal, neváhaj o ňom zistiť niečo viac v nasledujúcom článku!

Zoznámte sa s Aloe vera!

Ak náhodou túto rastlinku nepoznáte, trochu vám ju predstavíme. Aloe vera alebo slovensky aloa pravá je trvalá vždyzelená sukulentná rastlina z čeľade asfodelovité. Pochádza pravdepodobne z oblastí Arabského polostrova či severovýchodnej Afriky. Poznali ju napríklad už v starovekom Egypte. V súčasnosti je rozšírená po celom svete naprieč subtropickým a tropickým pásmom. Bez väčších ťažkostí si ju však dokážete vypestovať aj v pohodlí domova. Nie je náročná na pestovateľské podmienky. Stačí jej dostatok slnečných lúčov a primeraná zálievka dva až trikrát týždenne.  

A ako aloa vyzerá? Charakteristická je najmä tučnými dužinatými listami modrozelenej farby, ktoré vyrastajú z prízemných ružíc. Po okrajoch sú ostnaté a dorásť dokážu do dĺžky až 60 centimetrov. Ak ich priečne rozrežete, získate priehľadný gél. Ten je cenený pre svoje liečivé vlastnosti a uplatnenie našiel v kozmetickom aj farmaceutickom priemysle.  

Pozri aj: Zadržiavaš ho aj ty? Tak zisti, čo spôsobuje zadržiavanie moču

Aloe vera

Zdroj: Shutterstock®

Už ste ochutnali šťavu z Aloe vera?

Po šťave z Aloe vera sa môžete poobzerať na internete či v obchodoch, ktoré sú zamerané na predaj rozličných zdravých potravín a surovín. Dokonca je dostupná i v niektorých lekárňach. Veľký pozor si však dajte na kvalitu produktu. Najlepšie je sa zamerať na 100 percentnú čistú neriedenú šťavu, prípadne nápoj s obsahom Aloe vera aspoň 99 %. Cena sa pohybuje približne od 12 eur za litrové balenie. Takáto šťava predstavuje doplnok stravy a konzumuje sa len vo veľmi malých množstvách. Pri jej užívaní sa vždy riaďte odporučeným dávkovaním, ktoré je uvedené na etikete!

Šťava z aloy pravej je priam nabitá nespočetným množstvom cenných látok. V géle získanom z listov tejto rastliny bolo objavených vyše 200 farmakologicky významných látok. Pri konzumácii spomínanej šťavy do tela dopravíte aminokyseliny, polysacharidy, enzýmy, vitamíny aj minerály. Je zdrojom vitamínov C aj E a taktiež v sebe ukrýva vápnik, horčík, selén, fosfor či zinok. Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré organizmus chránia pred škodlivým vplyvom voľných radikálov.

účinky šťavy z Aloe vera

Zdroj: Shutterstock®

Akými účinkami vás prekvapí?

Šťava z Aloe vera výrazne podporuje imunitný systém človeka, vplýva na detoxikáciu a telo postupne zbavuje mnohých škodlivín. Má antibakteriálne aj antiseptické účinky. Pozitívne ovplyvňuje hladinu pH, čím predchádza nebezpečnému prekysleniu organizmu. Blahodarne vplýva najmä na tráviaci trakt. Pitím šťavy z Aloe vera podporíte pravidelné vyprázdňovanie, proces trávenia aj metabolizmus. Oplatí sa ju vyskúšať v prípade, ak vás trápia rozličné zažívacie ťažkosti. Môže byť nápomocná pri zápche, žalúdočných vredoch či nepríjemných ochoreniach tráviacej sústavy.  

Okrem toho normalizuje hladinu cukru v krvi a môže zlepšiť zdravotný stav jedincov, ktorých trápi cukrovka. Táto šťava taktiež prispieva k udržiavaniu dobrej úrovne cholesterolu, čím pozitívne vplýva aj na cievy a srdce. Rovnako podporuje zdravie pokožky a napomáha človeku bojovať so stresom či napätím. Rozhodne ju ocenia i ženy, ktorým môže pomôcť zmierniť menštruačné ťažkosti. Šťava z Aloe vera je nakoniec skvelým doplnkom stravy aj pri chudnutí.

Odporúčame: Aloa stromčekovitá: Má niečo spoločné s Aloe vera? Zisti o nej viac!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 17.01.19 05:28

ĽŠ
karma
100.00

Niet nad domácu šťavu, aloe sa určite oplatí pestovať.

  • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 17.01.19 09:06

TK
karma
105.00

zaujímavé

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 17.01.19 22:42

karma
109.00

Tých benefitov je viac jak dosť...

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 18.01.19 10:19

MC
karma
109.00

Používam viac prípravkov s Aloe Vera ,ale šťavu som ešte nevyskúšala.

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 21.01.19 11:49

MR
karma
114.00

Aloe, mám doma v črepníku, používam ho hlavne na pokožku ale šťavu som ešte nepila, musím ochutnať... na Aloe nedám dopustiť je to super rastlinka

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní