Čo si obliecť na pracovný pohovor? Neuveríš, ale aj výzor ti môže pomôcť uspieť!

Čo si obliecť na pracovný pohovor? Neuveríš, ale aj výzor ti môže pomôcť uspieť!

Nie nadarmo sa hovorí, že prvý dojem robí veľa. V podstate už na základe neho si vedia ľudia vytvoriť názor na iných. A v prípade pracovného pohovoru to platí na milión percent. Ak by ste naň prišli v roztrhaných rifliach, personalisti by nadšení rozhodne neboli. Veď napríklad tí selektujú životopisy už na základe fotky na nich – ak niekto na fotke nepôsobí sympaticky, rázom sa jeho životopis môže ocitnúť na úplnom spodku alebo v skartovačke (vedeli ste o tom?).

Stretnúť niekoho po prvýkrát je vždy tak trochu o nervy. Platí to pri rande naslepo, ale aj v prípade, že sa uchádzate o novú pracovnú pozíciu v novej firme. Aby sme vám to však trochu zjednodušili, pripravili sme si pre vás sprievodcu outfitov na pracovný pohovor. Aj vďaka svojmu výzoru môžete uspieť!

Pamätajte na základné pravidlo – outfit majte pripravený deň vopred, aby ste nasledujúci deň zbytočne nestresovali a nebehali po byte, pretože neviete nájsť topánky alebo sako. Aj taká maličkosť, ako úhľadne pripravený outfit, vám pomôže zmierniť stres.

Pozri aj: Trendy slnečné okuliare pre toto leto: Už si pripravená na slnečné dní?

dámske sako

Zdroj: pinterest.com/Marcialovesit/

Blejzer a čokoľvek iné

Blejzer, resp. sako by malo byť základom šatníka každej ženy. Je to módny kúsok, vďaka ktorému môžete rázom vyzerať profesionálne. V podstate platí, že môžete mať oblečené čokoľvek, no ak si navrch vezmete sako, hneď vyzeráte nadčasovo a elegantne.

Držte sa však skôr tlmenejších farieb, ako je čierna, šedá alebo námornícka. Svetlejšími farbami riskujete, že budete pôsobiť neprofesionálne. Avšak, ak nejdete na pohovor do veľkej korporátnej firmy, môžete voliť aj svetlejšie kúsky.

K saku môžete zladiť čokoľvek. Pokojne si oblečte puzdrové šaty, malé čierne šaty alebo puzdrovú sukňu, elegantný overal a pod. Možnosti sú nekonečné!

Odporúčame: Letné outfity do práce: Vyzeraj štýlovo, aj keď je vonku horúco

dámske midi šaty

Zdroj: pinterest.com/prwithperkes/

Midi šaty a lodičky

Na pracovnom pohovore je potrebné vyzerať sebavedomo, ale nie až príliš. Avšak sebavedomo sa budete cítiť len v tom prípade, že budete mať na sebe outfit, ktorý bude vystihovať vašu osobnosť a charakter. Teda oblečenie, v ktorom sa budete cítiť príjemne.

Sebavedomo môžete pôsobiť v šatách v midi dĺžke, ktorá končí niekde medzi kolenami a členkami. Voliť môžete napríklad košeľové šaty alebo už spomínané puzdrové šaty. Aj v tomto prípade sa držte tlmených tónov a radšej sa vyhnite akejkoľvek výraznej potlači.

Samozrejme, k takýmto šatám sa hodia predovšetkým dámske lodičky.

Inšpiruj sa: Color blocking v móde: Výstrednosť sa v tomto roku nosí

dámska puzdrová sukňa

Zdroj: pinterest.com/jazmintess/

Puzdrová sukňa a blúzka

Ak budete voliť puzdrovú sukňu, tak aj v tomto prípade myslíte na základné pravidlo – tiež by mala siahať pod kolena, aby ste vyzerali profesionálne. Skombinujte ju s blúzkou bez výstrihu (poprípade len s miernym výstrihom) alebo košeľou či halenkou, ktorá bude zakrývať aj ramena. Chcete predsa pôsobiť profesionálne a zaujať svojimi schopnosťami, nie ženskými prednosťami.

Zaujme ťa aj: Volány v centre pozornosti: Toto leto im neodolá žiadna dáma

čo sa nehodí na pohovor

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa na pracovný pohovor nehodí

Chcete predísť módnemu faux pas? Tak v tom prípade existujú kúsky, ktoré by ste si na pracovný pohovor rozhodne obliecť nemali. Medzi ne patrí:

  • oblečenie, ktoré vám nesedí – príliš veľké, malé, dlhé, krátke,... skrátka oblečenie, ktoré nie je vo vašej konfekčnej veľkosti! V najlepšom prípade vás takéto oblečenie len rozptýli (budete sa hrať s rukávmi, stále upravovať,...), no v tom horšom si to všimne aj personalista, ktorý vedie pracovný pohovor a predčasne ho ukončí.
  • hlboké výstrihy a krátke lemy – už vyššie sme naznačili, že výstrihy ani príliš krátke oblečenie sa na pohovor nehodí. Zaujmite svojimi prednosťami, ale tými v danej sfére a teda znalosťami, schopnosťami a zručnosťami.
  • nové topánky – nekupujte si topánky len kvôli pohovoru. Možno budete chcieť ohúriť aj svojim vzhľadom, ale nové topánky vám v tom dozaista nepomôžu. Budú vás tlačiť, prispejú k tvorbe otlakov i bolesti nôh. Ak už si nové kúpite, tak zistite, ako topánky roztiahnuť, aby vás v deň pohovoru neotlačili.
  • žabky / šľapky – módny prešľap aj v lete! Pre profesionálny vzhľad voľte skôr topánky s uzavretou špičkou.
  • športové oblečenie – vymeňte tenisky a legíny za blúzku, lodičky a elegantné nohavice. A to aj v prípade, že idete na pohovor do firmy, ktorá navrhuje alebo vytvára športové oblečenie. Jednoducho sa to nehodí!

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Janka Komadova 04.08.22 21:45

karma
-1.00

Skvelá inšpirácia

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.08.22 18:17

MM
karma
100.00

záleží aj na akú pozíciu a v akej oblasti sa uchádzame o miesto

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní