Plavky: Módny výstrelok, ktorý pretrváva dodnes

Plavky: Módny výstrelok, ktorý pretrváva dodnes

Plavky – malý kúsok látky, ktorý priniesol toľko revolučných momentov v módnom biznise. Ľubovoľný výber strihu či farby, ako ho poznáme dnes, nebol vždy samozrejmosťou. Viete, čo sa ukrýva za históriou obľúbeného „plaveckého úboru“? Inšpirujte sa letnou kolekciou F&F!

Priekopnícky Rím

Plavky poznali už v antických časoch. A nie hocijaké, ale na tú dobu veľmi pokrokové - dvojdielne. Tie si starovekí Rimania obliekli predtým, ako vstúpili do svojich povestných Rímskych kúpeľov. Typické pre nich bolo to, že sa uväzovali a boli bez ramienok.

Dlhé sú dobré

Po odvážnych dvojdielnych plavkách z antických čias prišli do módy naopak celé, telo zahaľujúce plavecké plášte. Ženy sa dokonca zvykli kúpať v uzavretých kabínach, aby nemuseli ukázať nevhodnú časť ženského tela. To by znamenalo veľký prehrešok. Ak aj plavky siahali strihom po kolená, pripojili sa k tomu ešte podkolienky na plávanie.

Spoločnosť začala byť odvážnejšou na prelome 20. a 30. rokov, čo sa odzrkadlilo aj v módnych ateliéroch. Ženské telo sa postupne odhaľovalo, a to v rôznych partiách. Najväčším a zároveň posledným lákadlom, ktoré ostalo na dlhú dobu zahalené, bolo brucho. Veľkú módnu revolúciu odštartoval až francúzsky automobilový dizajnér Louis Réard, ktorý priniesol na móla výstredné dvojdielne plavky - bikiny.

Pozri aj: Letná plážová móda: Plážové bohyne, zostúpte z Olympu!

jednodielne plavky F&F

Zdroj: Shutterstock®

Bikiny? Za žiadnu cenu!

Bikiny, ako ich poznáme dnes, neboli prijaté s nadšením od úplného začiatku. Vykrojené trojuholníčky a odhalené brucho pobúrili celú spoločnosť. Na tú dobu konzervatívne a upäté krajiny, ako napríklad Taliansko, nosenie bikín spočiatku úplne zakázali.

Extravagantný módny výstrelok sa však postupom času začal objavovať častejšie na svetových mólach, obálkach módnych časopisov či striebornom plátne. Uzda spoločenskej zdržanlivosti sa popustila a bikiny sa stali obľúbeným modelom, ktorý pretrval dodnes.

dvojdielne plavky F&F

Zdroj: Shutterstock®

Rôznorodosť - povolená

Ak sa vyberiete na nákupy plaviek dnes, neviete, kam sa skôr otočiť. Pestrá paleta strihov, farieb a vzorov vás ponorí do víru skúšania a nakupovania viac, ako len jedného kúska. Módny priemysel je čoraz odvážnejší a hravejší. Ženské telo sa stáva modlou v rukách návrhárov, čoho výsledkom sú nápadité a originálne trendy, ktoré každý rok osviežia naše šatníky. Túto sezónu sú to „staronové“ jednodielne plavky, kombinácia viacerých vzorov naraz a nadčasové námornícke prúžky.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Zdena Paňková 25.06.18 07:30

ZP
karma
100.00

Dlho som nosila len celé plavky, ale vždy som si vybrala niečím zaujímavé. Dnes dávam prednosť dvojdielnym, nie však bikinám (prenechávam mladým dámam), ale pri kúpe ma musia niečím upútať,
ženy majú rady pekné veci :)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 25.06.18 08:48

MM
karma
100.00

mne sa páčia viac celé plavky, zvlášť s rafinovanými detailmi

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 27.06.18 08:54

MB
karma
98.00

cele nosim na plavanie do bazena, inak uprednostnujem bikiny v lete na plaz

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 28.06.18 07:24

ĽŠ
karma
100.00

Uzda spoločenskej zdržanlivosti sa popustila, no tento módny výstrelok v správnej - oku lahodiacej kombinácii nás poniektoré vedie ku kúpe nielen jedného kúsku.

  • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 08.07.18 11:00

JU
karma
103.00

čoraz viac sa mi pačia celé plavky, dnes je v ponuke toľko vzorov a tvarov, že si je z čoho vybrať

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.07.18 17:07

JK
karma
100.00

Nosím celé plávky no ked sa opalujem doma na záhrade tak dvojdielne

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní