Ako si poradiť s ľadom na ceste? Na toto si dávaj pozor!

Ako si poradiť s ľadom na ceste? Na toto si dávaj pozor!

S decembrom prišla skutočná zima. Nielen s nízkymi teplotami, ale všetkým, čo k tomu patrí. Sneh, mráz, klzké, zasnežené a posolené cesty, krátke dni a často zhoršená viditeľnosť. Médiá sa teraz predbiehajú v radách vodičom, ako najhoršie podmienky v roku zvládnuť. Vo väčšine prípadov dávajú správne rady. Problém je skôr v tom, že sú pridlhé a až zbytočne podrobné. A na to dnes predsa nik nemá čas. V dnešnom článku vám preto ponúkame základne rady, ako jazdiť v zime a poradiť si aj so zlými podmienkami na cestách.

Ako jazdiť v zime?

Tu je 11 základných rád od certifikovaných inštruktorov zo školy šmyku SuperDRIVE:

1. Podľa možnosti nešoférujte v čiapke, so šálom a vetrovke či v kabáte. Obmedzuje to výhľad a pohyblivosť, uberá komfort a schopnosť správne a precízne reagovať. Zima vám v aute bude 5 minút, horúco potom už celú cestu.

Odporúčame: Jedinečná múka z pestreca mariánskeho – v čom má navrch oproti iným?!

ako jazdiť v zime

Zdroj: Shutterstock®

2. Na klzkom povrchu trvá autám všetko dlhšie. Prispôsobte sa tomu! Podstatne dlhšie sú brzdné dráhy, dlhšia a pomalšia je odozva na riadenie. Rátajte s tým a na všetko si nechajte primerane viac času a priestoru.

3. Priebežne počas jazdy skúšajte, ako to drží. Robte to vtedy, keď blízko vás nie sú ďalší účastníci, a to pribrzdením alebo pohybmi volantu. Aj zdanlivo rovnaké povrchy sa budú počas dňa meniť.

4. Jazdite pomalšie, no len mierne. Podstatnejšie je venovať sa jazde a dodržiavať väčší odstup. Pre zasnežené cesty nestačí len paušálne znížiť rýchlosť, ale najmä šoférovať oboma rukami a mať pred sebou dostatočný priestor. V žiadnom prípade neodporúčame jazdiť veľmi pomaly. Tvorí to zápchy a stupňuje nervozitu.

5. Tajomstvom úspechu je plynulosť. Nič nerobte prudko, teda nepridávajte razantne, nešvihajte volantom ani prudko nebrzdite. Všetko to šmyk a stratu trakcie doslova privoláva.

Pozri aj: Odborníci prezradili, aké sú najzdravšie syry a koľko ich zjesť

ako jazdiť na zasneženej ceste

Zdroj: Shutterstock®

6. Zistite si, ako sa vypína trakčná kontrola na vašom aute. Prax v škole šmyku ukazuje, že mnoho vodičov ani netuší, kde a ako sa dá deaktivovať. Bez toho sa autom len ťažko dostanete aj z malého zapadnutia, alebo do svahu, kde môže byť malý preklz hnacích kolies výhodou.

7. Špeciálne pre majiteľov áut s pohonom 4x4. Rozbiehanie vám pôjde oveľa lepšie ako ostatným, no brzdiť to nebude o nič lepšie. Dokonca, pre vyššiu priemernú váhu týchto áut bude vaša brzdná dráha aj väčšia.

8. Jazdite v nízkych otáčkach. Pre väčšinu áut nie je dôvod prekročiť prvú tretinu rozsahu otáčok. Používajte stále vyšší prevod, ako počas roka. Optimálne je držať sa v rozmedzí 1300 - 2500 ot. V nízkych otáčkach klesá riziko šmyku a tiež neprovokujete trakčnú kontrolu.

9. Keď sa už v meste šmýkate priamo na obrubník, natočte volant smerom k nemu, ochránite tak nie len disk, ale aj nápravu.

10. Majte vždy dostatok nemrznúcej zmesi pre ostrekovače, hodí sa aj náhradná v kufri. Posolené a špinavé cesty si vynucujú použitie ostrekovačov veľmi často. Ak pre špinavé okno nevidíte, zbytočne riskujete!

11. Nemáte garáž a nechcete každé ráno bojovať so zamrznutým čelným sklom? Prikrývajte ho na noc veľkým igelitom, je to veľmi rýchle a pohodlné.

Odporúčame: Najlepšie recepty s hubami: Skúsiš polievku, cestoviny alebo rizoto?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní