Jedináčik pre pohodlných rodičov? Vám stačí jedno dieťa?!

Jedináčik pre pohodlných rodičov? Vám stačí jedno dieťa?!

Nemožno poprieť fakt, že mnohodetné rodiny patria na Slovensku viac-menej do histórie. V súčasnosti býva aj jedno dieťa viac ako dosť. Rodičom jedináčikov sa však stále zvykne vyčítať, že sú sebeckí a pohodlní, ak dieťaťu nedoprajú súrodenca. Argumentuje sa tiež negatívnymi povahovými vlastnosťami jedináčikov a pohľadom do minulosti, kedy sa vraj detí rodilo požehnane, a to aj napriek tomu, že podmienky neboli úplne ideálne. Pozrime sa však na problém zo strany súčasných rodičov a skúsme nájsť odpoveď na otázku, či sú naozaj len pohodlní, keď im ku šťastiu stačí jedno dieťa.

Čo berie rodičom dych?

Tiež máte pocit, že sa v minulosti rodičovstvo ako také veľmi neriešilo? Dnešná súťaživá doba však kladie na rodičov vysoké nároky. A tí, zmietaní pochybnosťami, pod vplyvom médií, facebookových statusov a premotivovaných známych, sú v strehu, aby niečo nezanedbali. Študujú odborné príručky, orientujú sa v moderných výchovných trendoch, dychtivo hľadajú dieťaťu aktivity, jedlo mu starostlivo pripravujú podľa rád uznávaných odborníkov na výživu, neustále niečo kupujú, vybavujú a pritom sa snažia prežiť s hypotékou na krku. Zároveň si uvedomujú akútny nedostatok času a nevedia si predstaviť, ako by ho ešte mohli deliť medzi dve alebo viac detí.

Pozri aj: Dokonalá mama - fenomén dnešnej doby alebo skutočnosť?

Jedináčik

Zdroj: Shutterstock®

Kvalita nad kvantitou

Hlavným cieľom jednodetného modelu rodiny sa tak stáva kvalita. Čo si pod ňou predstaviť? Rodičia chcú jedináčikovi zabezpečiť len to najlepšie ako po stránke materiálnej, tak aj citovej. Logicky by malo vychádzať, že ak sa nedelí čas ani zdroje medzi súrodencov, jedináčikovi zostane všetko. Motivácia je zrejmá, ale istotne si to vyžaduje väčšie nároky na rodičov vo výchovnom pôsobení. Absencia súrodenca sa totiž nedá nahradiť matériou. Často býva tiež na škodu prehnaná opatrnosť, starostlivosti a snaha chrániť svoje jediné dieťa.

Jedináčik pre pohodlných

Zdroj: Shutterstock®

Finančná otázka

Peniaze bývajú veľmi často brzdou pri snívaní o početnejšej rodinne. Otázka financií ide ruka v ruke s predošlou myšlienkou preferovania kvality. Rodičia jedináčikov vidia výhodu v tom, že jednému dieťaťu zabezpečia ľahšie najlepšie škôlky, školy, rôzne krúžky, hodnotnú stravu a celkovú starostlivosť. Tiež je známou vecou, že čím je dieťa staršie, tým aj finančné požiadavky rastú. Takže rodičia namiesto plánovania nového prírastku radšej plánujú finančnú rezervu. No a tiež žena pri jednom dieťati má viac času a priestoru venovať sa svojej kariére, spravidla sa i ľahšie zamestná než žena s viacerými deťmi.

Jedináčik pre rodičov

Zdroj: Shutterstock®

Pohodlnosť?

Deti vedia zatriasť rodinným rozpočtom, ale zaiste i nervami. Rodičia stresovaní z každej strany sa snažia ušetriť vnútorné psychické sily, ktoré sú potrebné na výchovu, ale aj plnohodnotné fungovanie v každej sfére života. Napokon nemajú vôbec isté ani to, kedy budú môcť odísť do dôchodku. Okrem toho je dnes trendom rodičovstvo odkladať, no a kým sa k tomu ľudia dostanú, mávajú už pomenej energie a chuti na ďalšie kojaco-prebaľovacie kolotoče či noci bez spánku. Nehovoriac o tom, že vo vyššom veku býva problém už so samotnou plodnosťou.

Povedzme si tak, „vypiplať“ dieťa od mala je prácou na plný úväzok a latka je takmer vo všetkom nastavená vysoko. Preto radšej otázkou z nadpisu tohto článku rodičov jedináčikov neprovokujte. Nezaslúžia si to. Veď napokon sa odhodlali mať aspoň to jedno dieťa. wink

- Anketa

MYSLÍTE SI, ŽE V MINULOSTI TO MALI VIACDETNÉ RODINY JEDNODUCHŠIE?

Odpovedalo 202 ľudí  

Áno
67%
Nie
33%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 22.12.18 06:48

ĽŠ
karma
100.00

Dnešná súťaživá doba kladie na rodičov dosť vysoké nároky a myslím si, že je na našom rozhodnutí, koľko potomkov sa rozhodneme mať, v konečnom dôsledku, vychovávame ich my sami, nie okolie.

  • 8
Odpovedať

Marie Gutmannová 22.12.18 12:26

MG
karma
104.00

Neposudzovať, neodsudzovať...nik z nás nemá právo...Nežijeme životy tých druhých...

  • 7
Odpovedať

Soňa Krátka 22.12.18 17:57

SK
karma
114.00

za mňa poviem len toľko, že som vďačná a šťastná, že máme deti tri, je na každom, ako to cíti, môže a chce...

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 22.12.18 20:51

karma
109.00

Ja som vždy chcela mať 2 deti a aj sa mi to podarilo - dcéru a syna.Myslím si,že v dnešnej dobe to majú mladí ťažšie.

  • 2
Odpovedať

Lucia Šeptáková 23.12.18 18:09

karma
107.00

Máme dve a kľudne by som prijala aj tretie.a neriešim ako to majú druhí,keď sa niekto rozhodne nemať deti,treba to rešpektovať.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 26.12.18 13:56

DB
karma
114.00

nemyslím,že všetci jedináčikovia majú "sebeckých,alebo súťaživých"rodičov.niekedy sú to vážne zdravotné problémy,ktoré nedovoľujú mať ďalšie dieťatko v rodine,rôzne ďalšie okolnosti,takže je veľmi ťažké posúdiť zvonku prečo má niekto jedináčika.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 29.12.18 10:14

MM
karma
100.00

i ja som chcela mať viac detí, no nebolo mi dopriate, som veľmi vďačná i za jedináčika, nikdy nesúďme iných

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 09.01.19 00:04

JK
karma
100.00

Mám tri deti a som tomu vdačná a už mám 4 vnúčatká je to úžasný pocit a radosť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní