Vyskúšali sme si, aké je to cestovať lietadlom s bábätkom. Čo vám radíme?

Vyskúšali sme si, aké je to cestovať lietadlom s bábätkom. Čo vám radíme?

Cestovanie s malými deťmi je veľmi náročné, o tom niet žiadnych pochýb. Ja som si to otestovala na vlastnej koži s mojou takmer štvormesačnou dcérkou. S manželom sme sa rozhodli, že si s ňou už v tomto ranom veku vyskúšame cestu lietadlom aj napriek všetkým obavám zo strany okolia. Sme totiž odjakživa cestovatelia a rozhodli sme sa v tomto životnom štýle pokračovať, a to aj s deťmi. Aj preto viem, že pred prvou cestou lietadlom s malým dieťaťom sa v hlave rodičov vynára mnoho otázok. Práve preto som sa rozhodla napísať všetko o cestovaní lietadlom s bábätkom, čo potrebujete pred samotnou dovolenkou vedieť.

Príprava pre letom

Už pri samotnej kúpe leteniek som mala v hlave otázniky. Kúpiť pre bábätko vlastnú letenku a zobrať aj vajíčko alebo krátky let pretrpieť s dcérkou na rukách a riskovať, že mi nezaspí? Dilema ako vyšitá, a to najmä pre mamičky, ktorým bábätko nie je zvyknuté zaspávať na rukách. My sme sa to napokon rozhodli risknúť, pretože autosedačka by nám bola po celý čas v zahraničí len na príťaž. Dobre sme urobili a ja som si aspoň overila, že aj moja dcéra zaspí na rukách, keď je veľmi unavená a dokonca aj bez „odvrávania”.

Už pri kúpe leteniek som, samozrejme, hľadala na internete mnohé informácie, najmä o tom, koľko vecí môžem bábätku zobrať na palubu lietadla, koľko mlieka a či môžem do lietadla vlastne zobrať kočík. Odpovede na niektoré otázky som nenašla na stránke leteckej spoločnosti ani letiska, preto som oslovila jednu blogerku, ktorá so svojou maličkou dcérkou cestuje takmer od narodenia a aj touto cestou by som sa jej veľmi chcela poďakovať za cenné rady. 
Všetko však v konečnom dôsledku závisí od konkrétnej leteckej spoločnosti, prípadne bezpečnostných pravidiel daného letiska, ale v našom prípade (na letiskách vo Viedni a v Ríme) to bolo nasledovne:
 • S kočíkom sme mohli ísť až za brány nášho gate-u, prípadne až k samotnému lietadlu, kde nám kočík pred schodmi do lietadla zobral personál. Kočík sa nám v destinácii vrátil na špeciálnom páse určenom pre kočíky a nadrozmernú batožinu.
 • Pre mňa ako matku, ktorá svoju dcéru nedojčí, bolo veľmi dôležité, ako svoje dieťa nakŕmim počas cesty a aj po nej, kým sa dopravím na hotel v centre Ríma. Keďže jej dávam dojčenskú vodu a umelé mliečko, bolo pre mňa dôležité zistiť, koľko tekutiny a prášku môžem vlastne do lietadla zobrať. Na moje prekvapenie, koľko som chcela. Aspoň vo Viedni a v Ríme na letisku Fiumicino. Nikto neriešil, koľko dojčenskej vody (a či je vôbec dojčenská) pre moje dieťa mám a ani mliečka v prášku, ktoré som, mimochodom, nemala v krabiciach, ale len originál zabalené v strieborných sáčkoch. Dokonca som mala aj mlieko odsypané v priesvitnom tégliku, ktorý mám vždy po ruke. Ani toto nikomu nevadilo.

Inšpiruj sa: Ako vybrať prvú detskú autosedačku? Drž sa niekoľkých zásad!

lietadlo a dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Let s bábätkom

Každý rodič sa pred letom a počas neho stresuje, že bude jeho dieťa plakať. Celý preplakaný let nie je určite nič príjemné ani pre samotného rodiča, ani pre spolucestujúcich. My sme mali šťastie, naša dcéra väčšinu oboch letov prespala a keď bola hore, neplakala. Neplakala ani počas vzletu a príletu, kedy majú detičky údajne boľavé ušká, a to kvôli výkyvom tlaku v kabíne. Musím však podotknúť, že sme leteli len niečo vyše hodiny, keďže sme na prvý raz zvolili radšej bližšiu destináciu. V prípade dlhšej cesty by ste sa mali vopred popýtať aj na závesnú postieľku, ktorú vám niektoré letecké spoločnosti poskytnú úplne bez poplatku a mali by ste mať tiež poriadne vybavenie. Tým myslím dostatok oblečenia (aj teplého kvôli klimatizácii), čiapočku, hračky a plienky (odporúča sa jedna na každú hodinu letu). Dobré je mať po ruke aj cumlík či fľašu a ponúknuť ich dieťaťu počas vzlietania a prilietania. V prípade dojčenia pomôže s vyrovnávaním tlaku, samozrejme, aj prsník.

čo robiť s bábätkom v lietadle

Zdroj: Shutterstock®

Dobré rady nad zlato

Na záverečné zhrnutie článku by som vám veľmi rada dala niekoľko dobrých rád nad zlato, ktoré považujem za dôležité pri prvej ceste lietadlom s bábätkom.

 • Na cestu sa dobre pripravte. Naštudujte si, čo o lietaní s bábätkom píše vaša letecká spoločnosť a letiská, z ktorých letíte. Ak máte tú možnosť, oslovte priateľov, ktorí si tým už prešli.
 • Väčšina letísk poskytuje pre rodiny s deťmi prioritné vybavenie v podobe „fast lanes“. Sú označené (zväčša hľadajte symbol kočíka) a vďaka nim sa vyhnete dlhosiahlym radom, či už na check-ine alebo na bezpečnostných prehliadkach. Neváhajte ich preto využiť.
 • Každému, kto sa chystá na cestu s bábätkom letecky, odporúčam zobrať si skladací ľahký kočík. Dostanete ich kúpiť v každom obchode s kočíkmi a investícia sa naozaj oplatí. Ťahať so sebou veľký kočík neodporúčam. Ak máte kočík s obalom, zoberte si aj ten. Vyhnete sa tomu, že vám kočík pri preprave a manipulácii personál letiska poškodí.
 • Svoje dieťa nosím výnimočne v nosiči a šatku vôbec nevlastním. Keď však budem cestovať lietadlom znova, určite si nejakú šatku zaobstarám, aby som si mohla bábätko priviazať a ušetriť si tak jej neustále držanie. Takto by som mala ruky úplne voľné.

Pozri aj: Ako schudnúť z brucha za jednu noc - bez cvičenia? Neuveriteľné, dá sa to!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Zuzana Grajzerova 29.07.19 10:06

ZG
karma
-1.00

ahaaaaa

 • 0
Odpovedať

Juraj Janosik 29.07.19 13:03

JJ
karma
-1.00

Tu je len jedna rada: Nerobte to.

 • 5
Odpovedať

Milka Damašková 03.08.19 23:23

MD
karma
132.00

Zbytočne by som neriskovala, veď ani pediatri neodporúčajú lietať s tak malými deťmi. A najmä po tom, čo som prežila s dcérkou od dojčenského veku po nemocniciach, som dvakrát viac opatrná..

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní