Registrácia Prihlásenie

Tušíš, ako sa starať o mramor v domácnosti? Osvoj si tieto tipy!


 • 86
 • 1

Povedzme si pravdu, mramor nepatrí medzi úplne bežné materiály v domácnostiach. Ak sa u nás aj niekde tento prírodný kameň vyskytuje, tak väčšinou len na malých plochách, ako sú starožitné stolíky, no v luxusnejších domácnostiach sú z neho vyrobené kuchynské linky či kúpeľne, v prípade veľkých noblesných víl vieme nájsť mramor prakticky všade. Bez ohľadu na to, koľko mramorových povrchov sa nachádza u vás doma, mali by ste vedieť, ako sa starať o mramor v domácnosti tak, aby si zachoval svoju kvalitu a aby ste ho nevedome nepoškodzovali. Osvojte si tieto tipy!

Odporúčame: Ako vyčistiť liatinový riad? Nie je to vôbec nemožné, ako sa zdá

starostlivosť o mramor

Zdroj: Shutterstock®

Menej je viac

Základnou radou, ktorou sa treba v prípade mramoru riadiť je, že menej je jednoznačne viac. V preklade, ak nie je výrazne znečistený, stačí ho utrieť handričkou, navlhčenou v teplej vode. V prípade väčšieho znečistenia môžete siahnuť aj po čistiacom prostriedku, avšak čo najšetrnejšom, s čo najmenej agresívnym zložením. Ideálne je siahnuť po prostriedku, ktorý je určený cielene na tento druh kameňa. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k jeho znehodnoteniu. V žiadnom prípade mramor nečistite abrazívnymi prípravkami, kyselinami či prostriedkami, obsahujúcimi čpavok.

mramor v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Čomu sa radšej vyhnúť?

V prípade mramoru je nevhodný aj bežný čistiaci prostriedok na riad. Vyhnite sa tiež drsným čistiacim hubkám, drôtenkám a kefkám. Použiť môžete aj octový roztok, ale nie neriedený ocot a existuje aj takzvaný impregnátor na mramor, ktorý vám pri tomto materiáli spraví veľmi dobrú službu. Používajte ho však len na dokonalo suchom mramore. V porovnaní napríklad so žulou je mramor pomerne citlivý, pre svoju typickú nasiakavosť. Znamená to, že vodu a akékoľvek tekutiny dokáže nasiaknuť do pomerne veľkej hĺbky. Preto mramor nie je príliš vhodné umiestňovať do exteriéru.

Vyskúšaj: Dá sa určiť povaha človeka podľa obľúbenej farby? Zisti viac!

čistenie mramoru

Zdroj: Shutterstock®

Mramor by nemal byť pridlho mokrý

Aj v prípade, ak máte mramor v interiéri, nenechávajte ho príliš dlho mokrý. Či už ide o stolík pod kvety alebo kuchynskú linku, snažte sa vždy mramorový povrch vyutierať dosucha. V opačnom prípade vám na mramore môžu zostať fľaky, ktorých sa zbavuje naozaj ťažko. Ak sa vám kúsok z mramoru odlomí, nepoužívajte len také hocijaké lepidlo, ale zakúpte si lepidlo, špeciálne na prírodné kamene, ktoré je na polyesterovej báze. Miesto, ktoré budete lepiť, musí byť dôkladne zbavené prachu, odmastené a suché. Takéto lepidlo zvykne schnúť približne sedem hodín. V prípade, že sa vám na mramore objavili ryhy alebo škrabance, pomôže vám špeciálny vosk na prírodné kamene, pri hlbších ryhách môžete siahnuť aj po brúsnom papieri, avšak postupujte jemne a opatrne.

Otestuj: Využitie gaštanov v domácnosti: Tušíš vôbec, čo všetko dokážu?


 • 86
 • 1
Návrat hore
Autor článku

1 komentár

Ľubica Šťastná 01.11.18 07:40

ĽŠ
karma
108.00

Praktické a užitočné tipy.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Outfit na vianočný večierok: Červená sukňa ohúri každého!
Módne outfity

Outfit na vianočný večierok: Červená sukňa ohúri každého!

 • 36
 • 10
 • 19.11.2019
Vianočný sveter v pohodlnom outfite: Do chladnejších dní ideálny!
Módne outfity

Vianočný sveter v pohodlnom outfite: Do chladnejších dní ideálny!

 • 122
 • 7
 • 26.11.2019
Úpletové šaty: Módny kúsok, ktorý ti nesmie chýbať v šatníku!
Módne inšpirácie

Úpletové šaty: Módny kúsok, ktorý ti nesmie chýbať v šatníku!

 • 209
 • 7
 • 24.02.2020
TOPlist