Registrácia Prihlásenie

Vedci prichádzajú s novou nádejou: Vedia, ako vyliečiť leukémiu?!

Vedci prichádzajú s novou nádejou: Vedia, ako vyliečiť leukémiu?!

 • 54
 • 3

V jeden deň si človek užíva a raduje sa zo života, no na druhý deň sa môže ocitnúť v nemocnici a bojovať o svoj život. Leukémia je nevyspytateľná a niekedy prichádza zo dňa na deň. Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernej a nekontrolovateľnej produkcii bielych krviniek – leukocytov, ktoré sa množia a zhubne bujnejú. Premnožené bývajú predovšetkým v kostnej dreni, vďaka čomu leukémiu mnohí označujú za ochorenie kostnej drene. V jednoduchosti povedané, leukémia predstavuje rakovinu bielych krviniek, ktoré zaisťujú obranyschopnosť organizmu.

Nakoľko existuje viacero typov leukémie, tak sa používajú aj rôzne liečebné postupy. Isté druhy leukémie sa liečia biologickými liekmi, iné zase chemoterapiou. V niektorých prípadoch je dokonca nutné kombinovať biologické lieky s chemickými a niekedy je potrebné podstúpiť transplantáciu kostnej drene. Avšak vedci prichádzajú s novou nádejou pre pacientov, ktorí trpia leukémiou. Objavili totižto nový spôsob jej liečby, a to prostredníctvom jedného vitamínu.

Pozri aj: Rakovina obličiek – zákerná, no liečiteľná. Ako ju včas odhaliť?

ako liečiť leukémiu

Zdroj: Shutterstock®

Akútna myeloidná leukémia a vitamín B6

Akútna myeloidná leukémia (AML) je druhým najbežnejším druhom leukémie, s ktorou sa lekári stretávajú, no dalo by sa povedať, že aj najzákernejšia, pretože sa rýchlo šíri a šance na jej vyliečenie sú minimálne. Rakovinové bunky sa pri tejto forme leukémie veľmi rýchlo delia, preto lekári boli viac-menej pri liečbe bezmocní. Vedci však zistili, že rakovinové bunky pri AML rastú využívaním vitamínu B6. Ten urýchľuje proces delenia buniek, v dôsledku čoho má leukémia rýchly progres.

Podľa tímu vedcov a štúdie zverejnenej v časopise Cancer Celljournal existuje možnosť, ako zastaviť delenie buniek v prípade AML. Údajne je možné zastaviť rakovinu manipuláciou enzýmu, ktorý aktivuje vitamín B6 spôsobujúci samotné delenie buniek, a to bez poškodenia zdravých buniek, ktoré vitamín B6 potrebujú na to, aby prežili a fungovali správne.

vedecky objav liečby leukémie

Zdroj: Shutterstock®

Stačí obmedziť vitamín B6?

Vedecký tím diagnostikoval 230 génov, ktoré sú aktívne v leukemických bunkách a každý jeden testovali. Sledovali činnosť každého génu a snažili sa obmedziť činnosť podozrivých génov, ktoré by mohli spôsobovať delenie buniek. Vďaka tomu objavili enzým PDXK, ktorý sa ukázal ako najdôležitejší pre rast rakoviny. Ukázalo sa, že tento enzým riadi používanie vitamínu B6 tak, že vytvára proteíny produkujúce aktívnu formu vitamínu. Avšak treba podotknúť, že ak sú bunky zdravé, tak nepotrebujú dostatočný prísun vitamínu B6. Ten aktivujú len vtedy, keď je potrebné ich delenie.

Vedci sa teda zhodli na tom, že pacienti trpiaci na AML by mali obmedziť príjem vitamínu B6 v strave, aby predišli deleniu buniek spôsobujúcich rakovinu. Samozrejme, vedci pracujú na vývoji lieku, ktorý by ovplyvňoval enzým PDXK a ktorý by pomohol zastaviť šírenie leukémie. Zároveň by mal tento liek pomáhať predchádzať poškodeniu zdravých buniek, ktoré vitamín B6 potrebujú na svoje prežitie. Vitamín B6 je totižto dôležitý pre správne fungovanie mozgu a celého nervového systému!

Odporúčame: Rakovina pažeráka: Ako sa prejavuje? Je ju možné včas rozpoznať?


 • 54
 • 3
Návrat hore
Autor článku

3 komentáre

Jana Komadová 03.03.20 19:00

karma
106.00

Tak to by bolo super konečne liek na rakovinu

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 04.03.20 08:27

MC
karma
103.00

Držím prsty ,aby sa im liek vydaril.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 09.03.20 23:50

karma
109.00

Držím palce všetkým chorým,aby sa vyliečili...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 6x balíček od Mary Kay ku dňu matiek v hodnote 181,80 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 6x balíček od Mary Kay ku dňu matiek v hodnote 181,80 €

 • 131
 • 7
 • 30.04.2020
Valentínska súťaž o knihy Patrik a Olívia a luxusný parfum od Cartier
SÚŤAŽE

Valentínska súťaž o knihy Patrik a Olívia a luxusný parfum od Cartier

 • 52
 • 3
 • 12.02.2020
Vyhraj pleťovú kozmetiku 3D Hyaluron Therapy od Dermacolu
SÚŤAŽE

Vyhraj pleťovú kozmetiku 3D Hyaluron Therapy od Dermacolu

 • 80
 • 1
 • 05.03.2020
TOPlist