Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Ako by ste zareagovali, keby ste zistili, že niekto z okolia neustále poukazuje na vaše slabé stránky? Že vás zhadzuje na stretnutiach alebo vám znemožňuje pustiť sa do niečoho nového a vzrušujúceho?

 

Táto osoba už vo vašom okolí najskôr existuje. S najväčšou pravdepodobnosťou ju nájdete VO VAŠOM VNÚTRI. Znie to neuveriteľne?

 

Activia realizovala celosvetový prieskum, ktorého sa zúčastnilo viac ako 16 000 žien vo veku od 25 do 55 rokov. Z výsledkov vyplýva, že hoci je pre ženy veľmi dôležité cítiť sa dobre a splniť si svoje sny vo všetkých oblastiach života, až 60% z nich v tom paradoxne nebráni ich okolie, ale príliš silná sebakritika.

 

Odporúčame prečítať: Recept na jednoduché belgické wafle

Čo je to „vnútorný kritik“?

 

„Každý človek ho má. Je to vnútorný prejav spojený s negatívnym prežívaním človeka znižujúcim sebadôveru. Vnútorný kritik je spojený s nereálnym vnímaním samého seba, bráni nám získavať sebadôveru, rozvíjať naše schopnosti a posilňovať vlastné hodnoty tým správnym smerom,“ hovorí psychologička a osobná koučka Nora Lauková. Podľa nej bez sebadôvery nedokážu ľudia vnímať pozitívne prežitky a samých seba v pozitívnom svetle.

 

Slovenky sú expertkami na sebakritiku a nižšiu mieru sebadôvery. Vždy nájdu vo svojom živote alebo práci niečo, čo ich zbrzdí. Jednoducho majú na seba skreslený pohľad, že nerobia všetko tak, aby to bolo vnímané ako dokonalé a jedinečné,“ vysvetľuje Nora Lauková.

 

Odporúčame prečítať: Svet parfémov - Kategórie vôní a výber parfému II. časť

Negatívne vnímanie samej seba ovplyvňuje kariéru, koníčky i partnerský život

 

Z prieskumu Activia InSync bolo zistené, že 84% žien súhlasí s tvrdením, že „dôležitejšie je byť spokojná sama so sebou, než získať pochvalu od niekoho iného“. 62% žien priznáva, že ich vnútorný kritik „obmedzuje v osobnom živote viac ako čokoľvek iné.“ Pre 59% žien je vnútorná kritika prekážkou v práci: Až 53% žien napríklad priznáva, že si už niekedy „neverili natoľko, aby požiadali v práci o zvýšenie platu.“ A prehnaná sebakritika ovplyvňuje i náš voľný čas: 58% žien uviedlo, že si „neverili natoľko, aby vyskúšali niečo nové.“ Aj keď sú tieto čísla znepokojujúce, psychologička a osobná koučka Nora Laukova pozná riešenie.

 

Odporúčame prečítať: Vorkoholičky, naučte sa oddychovať

Vytvorte si na zmenu „vnútorného kritika“ dva základné zoznamy

 

Niektoré ženy svojho vnútorného kritika krotia tým, že si pripomenú, aké vnútorné hodnoty sú pre ne skutočne dôležité. Nora Lauková odporúča vytvoriť si zoznam bezpodmienečných hodnôt vlastného života, teda čo v živote chceme dosiahnuť a zoznam svojich reálnych schopností vrátane silných a slabých stránok. Ako ich vytvoriť?

 

V prvom rade sa nesnažte porovnávať a súťažiť s inými. Vlastnú dôležitosť nedosahujeme tým, že chceme byť lepší ako druhí, alebo ich poraziť svojou dokonalosťou. Učíme sa nachádzať reálne hodnoty, ktoré sa skrývajú v nás samých. Len takto krôčik po krôčiku získame sebadôveru a vlastnú hodnotu. Sebadôvera je totiž ako kryštál, ktorého každú plochu denne vybrusujete.“ Každú z týchto plôch vieme vybrúsiť do dokonalosti vlastným sebauvedomením a reálnym poznaním našich silných a slabých stránok.

 

Spísaním vlastných hodnôt života a vlastných reálnych osobnostných schopností získate objektívny pohľad na seba. Následne už ide o stratégiu vašich krokov, do ktorých patrí zmena prístupu vo vnímaní okolia, potlačenie negatívnych myšlienok a využívanie asertívneho správania.“ Vo chvíli, kedy stlmíte tento negatívny hlas na zdravú mieru sebareflexie, pomôže vám ako pomyselný kompas nájsť správnu cestu. Nič vám potom nebude stáť v ceste k dosiahnutiu vášho najvyššieho potenciálu, skúšať nové veci, byť úspešná v práci i vo vzťahoch. 

 

Odporúčame prečítať: Akné aj po tridsiatke? Zbavte sa ho raz a navždy!

Silu nájdete v sebe…

 

Naučiť sa efektívne čeliť vnútornému kritikovi a strachu je spôsob, ako dosiahnuť v živote rovnováhu a byť v súlade sama so sebou. Takzvane žiť „InSync“. Napokon to potvrdzujú aj čísla z celosvetového prieskumu. Viac ako 84% žien si po stlmení vnútorného kritika „užíva nové veci a zážitky“. 83% z nich sa „nebojí zmeniť dennú rutinu“ a 79% „má motiváciu viac cvičiť a starať sa o seba, pretože sa cítia viac sebavedomo a chcú si udržať svoj dobrý pocit“.

 

Naučme sa spoznať samé seba, milovať sa také aké sme, s dobrými vlastnosťami, ale aj s tými menej príjemnými. V živote to nie je ľahké, avšak ľudia, ktorí podliehajú negatívnym reakciám, týmto situáciám aj podľahnú. Znova a znova ich prežívajú a cyklicky sa im v ich živote opakujú. Chceme, aby bol každý deň nový a bez chýb, preto je dôležité každý deň prehlbovať optimizmus,“ radí Nora Lauková.

 

Odporúčame prečítať: Zaujímavosti a povery o mačkách

Ako prehlbovať optimizmus a efektívne pracovať na zlepšení vnútorného pocitu? Nora Lauková odporúča, aby ste si vytvorili zoznam jednoduchých maličkostí:

 1. Tešte sa viac z vlastných úspechov – vytvorte si zoznam aspoň 3 malých úspechov denne a tie si zapisujte aj s prežívanými pocitmi. Aj nežné objatie, či pochvala v práci je pozitívny úspech.
 2. Každý deň začnite s úsmevom a smejte sa čo najviac. Hľadajte čo najviac dôvodov na úsmev a každé ráno si povedzte, že „ dnes bude úžasný deň, teším sa, že prežijem to, alebo ono...“
 3. Prestaňte sa sťažovať, nepoužívajte negatívne frázy a odstráňte hnev – ak prestanete vo svojom slovníku využívať negatívne slová typu, toto je zlé, hnevá ma to, tento človek je nepríjemný, hlúpy a podobne, začnete odstraňovať emocionálne parazity, ktoré vás oberajú o čas a energiu. Nahraďte negatívne frázy pozitívnymi, alebo ich jednoducho zo slovníka vynechajte. Ak niečo môžete zmeniť, tak sa nehnevajte a zmeňte to. Ak nie, zabudnite na to, odpustite a choďte ďalej.
 4. Každý deň buďte vďační a motivujte sa – každý večer sa pozrite na zoznam, ktorý ste si napísali a premietnite si aspoň jednu úžasnú vec, ktorá sa vám stala. Buďte za ňu vďační, pretože je jedinečná a už sa nezopakuje. Každá pozitívna spomienka motivuje prežívať ďalšie a ďalšie pozitívne chvíle. Pozitívne chvíle prinášajú možnosti robiť to, čo nás teší, zaujíma a baví. Tak to nájdite a venujte sa tomu každý deň aspoň chvíľku.
 5. Prevezmite zodpovednosť za svoje emócie – váš postoj nie je ovplyvňovaný inými ľuďmi zvonku. To, aký postoj ste zaujali, je len dôsledkom toho, ako vy vnímate svet okolo a nie toho, čo sa v ňom deje. Takže sa začnite rozhodovať a odmietať. Podľa seba, ako sa cítite a čo potrebujete.

 

A na záver jedna rada, uzatvorte vašu negatívnu minulosť a všetko to, čo vnútorne ako negatívne riešite. Keď sa budete stále pozerať dozadu, dopredu sa nikdy nedostanete. Takže sa zhlboka nadýchnite, aj niekoľkokrát a začnite pozitívne vnímať seba a riešiť situácie a okolnosti. Ak to urobíte, práve ste vykonali prvý krok k dosiahnutiu vašej vnútornej rovnováhy.

 

Odporúčame prečítať: Recept: Nadýchaná čokoládová pena

O projekte „Live InSync“

 

Activia, svetovo najväčšia značka čerstvých mliečnych výrobkov, predstavuje Live InSync iniciatívu, ktorá je vytvorená tak, aby inšpirovala ženy byť spokojné v tých najdôležitejších oblastiach ich života. „Náš „vnútorný kritik“ je hlas, ktorý počujeme iba my, ale ozýva sa dosť hlasno na to, aby ovplyvnil dôležité stránky nášho života. Niekedy sa môže prejaviť pozitívne, ale taktiež nás môže zdržovať pochybnosťami o našich rozhodnutiach a klásť ohromný tlak na očakávania od samých seba. Cieľom našej iniciatívy Live InSync je preto inšpirovať ženy,  aby pracovali s vnútornou kritikou konštruktívne, boli samé zo sebou v súlade a dosiahli naplnenie svojich životných snov a cieľov,“ hovorí Senior Brand Manager Activia  Zuzana Kadaníková.

 

Viac o projekte na www.insync.sk


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

4 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.23.01.17 21:35 | Mária Maxianová | karma: 90
i mne by nezaškodilo trochu viac sebavedomia a menej sebakritiky

odpovedať

0 | 0


24.01.17 19:22 | Iveta Moravčíková | karma: 83
v prvom rade sa musíme mat radi no aj ja mám s tím problém

odpovedať

0 | 0


24.01.17 22:56 | Soňa Krátka | karma: 88
veľmi dobrý článok, páči sa mi

odpovedať

0 | 0


24.01.17 23:27 | simona v. | karma: 100
velmi zaujimavy clanok, je sa nad cím zamysliet a pokusit sa o zmeny, krok po kroku..

odpovedať

0 | 0
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Vytláčate mužovi akné? Prezradí to o vašom vzťahu šokujúce veci...

15.03.2017 LIFESTYLE
Vytláčate mužovi akné? Prezradí to o vašom vzťahu šokujúce veci...

Povedzme si to otvorene, takmer každá žena miluje vytláčanie akné svoju partnerovi. Možno to bude znieť zvláštne, ale táto aktivita toho napovie viac o vašom vzťahu, ako by ste očakávali...

Denne jeden banán - čo všetko dokáže?

07.03.2017 LIFESTYLE
Denne jeden banán - čo všetko dokáže?

Banány u nás patria medzi najobľúbenejšie cudzokrajné ovocie. Sú cenným zdrojom vitamínov A1, B6, B12 a C, obsahujú okrem iného draslík, horčík, vápnik, vlákninu...

Zastavený zubný kaz nie je mýtus! Ako ho zastaviť?

07.03.2017 LIFESTYLE
Zastavený zubný kaz nie je mýtus! Ako ho zastaviť?

Na začiatok máme jednu dobrú a jednu zlú správu. Tou dobrou správou je, že existujúci zubný kaz naozaj vieme zastaviť aj svojpomocne. Zlá správa ale je, že to neplatí pri každom jednom kaze...

Zlý make-up - tieto chyby si na vás všimne každý muž!

28.02.2017 KRÁSA
Zlý make-up - tieto chyby si na vás všimne každý muž!

Úlohou make-upu je zakryť problémové oblasti pleti a vyzdvihnúť to, čo je na vás pekné. Nie vždy sa nám to aj podarí. Myslíme si, že to nie je až tak vidieť, ale opak je pravdou...

VEĽKÝ HOROSKOP NA MAREC: Ktorým znameniam prinesie lásku, či splnený sen? ČASŤ I.

01.03.2017 HOROSKOPY
VEĽKÝ HOROSKOP NA MAREC: Ktorým znameniam prinesie lásku, či splnený sen? ČASŤ I.

Marec nám odštartoval uprostred pracovného týždňa a vzhľadom na to, že včera bolo ešte len 28.2. nie všetci sa v dátumoch hneď aj zorientujú. Čo je však podstatnejšie, zorientovať by sme sa mohli v lu...

O 66% nižši výskyt rakoviny prsníka v Japonsku. Dôvodom je táto látka v strave.

02.03.2017 LIFESTYLE
O 66% nižši výskyt rakoviny prsníka v Japonsku. Dôvodom je táto látka v strave.

Rakovina prsníka je strašiakom každej ženy. Máloktorá z nás však vie, že tomu, aby sme sa jej vyhli, môžeme dopomôcť aj my samé. Zdravý životný štýl...

Kedysi najkrajšie dievčatko na svete, ako je na tom po 15 rokoch?

02.03.2017 LIFESTYLE
Kedysi najkrajšie dievčatko na svete, ako je na tom po 15 rokoch?

Krása sa nedá merať, tá musí vychádzať z vnútra. Avšak toto dievča rúca všetky predstavy o dokonalosti. Pred niekoľkými rokmi ste mohli na sociálnych sieťach zazrieť jej fotku...

Vlasový chameleón Dominika Mirgová: O extravagantných farbách speváčky prehovoril jej dvorný kaderník!

12.03.2017 ROZHOVORY
Vlasový chameleón Dominika Mirgová: O extravagantných farbách speváčky prehovoril jej dvorný kaderník!

Nie je žiadnym tajomstvom, že Dominika Mirgová miluje experimentovanie v oblasti účesov. Videli sme na nej výrazné farebné odtiene ružovej, fialovej či sivej. Takéto premeny však nesmierne zaťažujú na...

Mýty a fakty o formovaní brušných svalov

25.02.2017 LIFESTYLE
Mýty a fakty o formovaní brušných svalov

Trápite sa už týždne s cvikmi na brušné svalstvo, ale výsledky neprichádzajú? „Brušákovanie“ do vyčerpania je zbytočným plytvaním energie, ak nezmeníte spôsob stravovania. Samozrejme...

Puzdrová sukňa - ako ju správne kombinovať

11.03.2017 MÓDA a ŠTÝL
Puzdrová sukňa - ako ju správne kombinovať

Puzdrová sukňa je úzkeho strihu, ktorý musí dobre padnúť.   Jej dĺžka siaha po kolená, prípadne mierne pod kolená. Je úzka, dlhá a pôsobí veľmi žensky.   Predlžuje a zoštíhľuje...

4 cviky - 5 minút denne, ktoré vás zbavia tuku v podpazuší a na chrbte

14.03.2017 LIFESTYLE
4 cviky - 5 minút denne, ktoré vás zbavia tuku v podpazuší a na chrbte

Poznáme to všetky. Chudneme, no nie z tých partií, z ktorých by sme chceli. Nedarí sa vám pri chudnutí zbaviť sa tuku v podpazuší a na chrbte? Vyskúšajte tieto 4 cviky, ktoré stačí cvičiť len 5 minút ...

7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

04.03.2017 LIFESTYLE
7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

Veľa ľudí si myslí, že cvičenie je potrebné len pri túžbe po dokonalej postave. Len málokto si uvedomí  skutočné výhody cvičenia...

5 cvikov, 10 minút denne a za mesiac máme kompletne vyformované telo

05.03.2017 LIFESTYLE
5 cvikov, 10 minút denne a za mesiac máme kompletne vyformované telo

Hoci sa zima svojho žezla ešte stále nevzdala, leto nás prekvapí, ani sa nenazdáme. Čas tielok, krátkych sukní a nohavíc sa nezadržateľne blíži a pohľad do zrkadla hovorí občas jednoznačne...

Kocka ľadu - pokožka bez vrások, nerovností a tmavých kruhov

04.03.2017 LIFESTYLE
Kocka ľadu - pokožka bez vrások, nerovností a tmavých kruhov

Ktorá z nás by si nechcela zachovať zdravú a mlado vyzerajúcu pokožku bez vrások, nerovností a tmavých kruhov čo najdlhšie? Napomôcť tomu môže terapia kockami ľadu...

Buďte krásna vďaka levanduli: recepty pre vašu krásu

23.02.2017 KRÁSA
Buďte krásna vďaka levanduli: recepty pre vašu krásu

Jej vôňa je neprehliadnuteľná a nezameniteľná. Jej domovom je francúzske Provensálsko, ktorého polia sú v čase jej kvitnutia ponorené do fialovej nádhery. Levanduľa je vskutku veľmi očarujúcou a známo...

Chcete schudnúť? Dodržujte týchto 5 pravidiel a kilá pôjdu dole!

26.02.2017 LIFESTYLE
Chcete schudnúť? Dodržujte týchto 5 pravidiel a kilá pôjdu dole!

Ak ste sa svojej postave celú zimu nevenovali a vianočné sviatky vám pomohli pribrať zopár kíl, nezúfajte. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa prebytočných kíl zbaviť, udržať si štíhlu postavu a cíti...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk


  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk

  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s