Počula si o ich bozku? Toto sú TOP zaujímavostí o Eskimákoch

Počula si o ich bozku? Toto sú TOP zaujímavostí o Eskimákoch
 • 22.04.2021
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 8

Kto sú vlastne Eskimáci? Sú to pôvodné cirkumpolárne národy, ktoré tradične obývali severnú oblasť od východnej Sibíri (Rusko) po Aljašku (USA), severnú Kanadu, oblasti v Kanade Nunavik a Nunatsiavut a Grónsko. Dva hlavné národy známe ako Eskimáci sú Inuiti a Yupik. S oboma úzko súvisí tretia severná skupina – Aleut. 

Aj keď sa bežne o Inuitoch hovorí ako o Eskimákoch, nejde o ich preferované meno a nemá to nič spoločné s ich kultúrnym dedičstvom. Väčšina moderných Inuitov považuje slovo Eskimák za rasovú nadávku. Čo vám napadne pri vyslovení práve tohto slova? Snehové iglu, chutný nanuk Eskimo, soby? Čítajte ďalej a dozviete sa niekoľko zaujímavých faktoch o týchto ľuďoch.

Eskimácky bozk

Určite ste už počuli o eskimáckom bozku – trenie si nosov. Teraz vás vyvedieme z omylu. Nie je to žiadne bozkávanie. Jedná sa o druh dôverného pozdravu, ktorý sa často praktizuje medzi pármi alebo deťmi a ich rodičmi. Skutočný eskimácky bozk s názvom kunik, nemá veľa spoločného s bozkávaním alebo trením nosov. Zdraviaci sa Eskimáci môžu vyzerať, akoby sa drgali nosmi, ale v skutočnosti si navzájom ovoniavajú vlasy a líca (v ľudských lícach sú pachové žľazy). Týmto spôsobom sa dvaja ľudia môžu rýchlo identifikovať vďaka špecifickej vôni každého z nich. Aj keď kunik sa nevzťahuje na bozkávanie, všeobecne sa to považuje za intímne gesto, ktoré sa na verejnosti veľmi nepraktizuje.

Neprehliadni: Najčarovnejšie chaty na svete: Zamiluješ sa na prvý pohľad!

Iglu

Zdroj: shutterstock

Iglu

Iglu je typickým obydlím Inuitov. Ide o dômyselnú kupolovitú konštrukciu postavenú z ľadových a snehových blokov. Šikovný prístrešok využíva izolačné vlastnosti snehu a slúži ako pohodlné obydlie. Aj keď si väčšina ľudí predstavuje iglu ako malé snehové kopule, táto stavba môže mať najrôznejšie tvary a veľkosti. Pre Inuitov je „iglu“ iba slovom pre budovu, v ktorej ľudia žijú. Je to výraz pre akúkoľvek budovu bez ohľadu na jej veľkosť, tvar alebo stavebný materiál. Takže aj naše domy či paneláky nazývajú tiež ako iglu.

Jedálniček

Aj keď prístup k obchodom a západným potravinám spôsobil, že sa inuitská strava posunula smerom k modelu západného stravovania, ich tradičná kuchyňa je fascinujúca. Vegetarián by ťažko dokázal žiť s tradičným kmeňom Inuitov. Z dôvodu, že žijú v neplodnom a chladnom prostredí, ich strava je založená hlavne na rôznych druhoch mäsa a iba občas sa v nej vyskytujú bobule a morské riasy. V dnešnej modernej dobe je ovocie a zelenina nákladná na dovoz, takže sa stále spoliehajú na pôdu. Inuiti boli vždy skvelými lovcami, ktorí dokázali chytiť takmer všetko. Medzi mäso, ktoré konzumujú, patrí mrož, tuleň a rôzne druhy rýb a vtáky. Na jedálnom lístku sa niekedy objavia aj ľadové medvede. Existuje mnoho tradičných spôsobov prípravy jedla: sušenie, varenie v tuleňovom oleji alebo zakopávanie, až kým jedlo nevykvasí. Inuiti považujú surové a mrazené mäso za pochúťku. Možno si myslíte, že strava založená na konzumácií mäsa vedie k vážnym zdravotným problémom, Inuiti patria v skutočnosti k najzdravším ľuďom na svete. Tento „inuitský paradox“ je už dlho predmetom vedeckého záujmu.

Inuiti

Zdroj: shutterstock

Sto výrazov pre sneh

Inuiti nemajú pre sneh stovky slov, ako si to mnohí myslia. Ďalšie nepochopenie inuitskej kultúry spôsobil antropológ Franz Boas ešte v 19. storočí. Boas dostal možnosť chvíľu žiť s Inuitmi, aby sa o nich dozvedel viac, a všimol si skutočnosť, že často hovoria o snehu. Mylná predstava, že Inuiti majú stovky slov vyjadrujúcich sneh, sa však odvíja od nepochopenia ich vetnej štruktúry. Namiesto použitia viacerých slov na opísanie niečoho, môžu Inuiti použiť jedno slovo, napríklad aqilokoq, na označenie celej frázy „mäkko padajúci sneh“. Inuiti majú prirodzene veľa fráz na popis poveternostných podmienok, predpokladá sa však, že existujú iba tri koreňové slová, ktoré znamenajú sneh.

eskimácke iglu

Zdroj: Shutterstock®

Starovekí Inuiti nemali k dispozícií oceľ, avšak potrebovali ochranu pred živlami a nebezpečnými zvieratami. Z tohto dôvodu si vytvorili vlastnú verziu brnenia zo surových kožených remienkov a kostených dosiek, ktoré boli zvyčajne vyrobené z mrožích klov. Niektorým z raných inuitských kmeňov sa pripisuje vytvorenie qamutikov, čiže psích záprahov, a qajaqov, ktoré sú dnes známe ako kajaky. Každý z národov má rôzne legendy, povesti a mystické bytosti. Podľa raných legiend Inuitov Qallupilluk žil pod vodou a táto pokrútená zmes humanoidného monštra údajne ťahala deti pod ľad pri tom, ako prechádzali so svojimi rodinami po ľadových kryhách.

Pozri aj: Strašidelné a najslávnejšie mestá duchov: Poď sa s nami báť! 


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 23.04.21 07:14

ĽŠ
karma
100.00

Niektoré informácie ma naozaj prekvapili.

 • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 23.04.21 09:06

MC
karma
108.00

V tejto pandémii asi musia svoj božtek vynechať.

 • 2
Odpovedať

JAN KOMADA 23.04.21 10:34

JK
karma
100.00

Zaujímavé to som nevedel

 • 1
Odpovedať

Juraj Podmanický 23.04.21 18:45

JP
karma
106.00

Každý národ má svoje tradície a táto je iba jednou z množstva tých, ktoré eskimáci majú. Možno sto rokov späť na znak úcty a dôvery k hosťom im ponúkali svoje manželky. Ak hosť odmietol túto ponuku, hostiteľ sa urazil.

 • 2
Odpovedať

Elena Švachová 23.04.21 18:45

karma
100.00

Dozvedela som sa zaujímavosti,o ktorých som netušila.

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 24.04.21 15:29

DB
karma
110.00

veľmi zaujímavý článok.

 • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 23.05.21 09:56

KS
karma
133.00

Tak teraz som sa dozvedela niečo úplne nové, nakoľko o Eskimákoch skoro vôbec nič neviem :-)

 • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 02.06.21 21:08

TS
karma
107.00

Máme pár "eskimákov" aj v robote, zatiaľ čo my sa ideme uvariť v kraťasoch a tričkách, oni behajú v mikinách s kapucňou na hlave :) Ale zaujímavé info som sa dozvedela.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Butterfly haircut – strih vlasov si zamilovali celebrity a určite si zamiluješ aj ty!
Vlasy

Butterfly haircut – strih vlasov si zamilovali celebrity a určite si zamiluješ aj ty!

 • 1
 • 11.03.2022
Prečo sa postupom veku začínajú objavovať fúziky u žien? Tabu, o ktorom sa nehovorí!
Pleť

Prečo sa postupom veku začínajú objavovať fúziky u žien? Tabu, o ktorom sa nehovorí!

 • 3
 • 25.04.2022
Poznáš bylinu prezývanú urucum? Zisti, ako ti pomôže ku krajšiemu opáleniu
Telo

Poznáš bylinu prezývanú urucum? Zisti, ako ti pomôže ku krajšiemu opáleniu

 • 2
 • 26.04.2022
TOPlist