Zahraničné faux pas – ako sa im vyhnúť v Thajsku?

Zahraničné faux pas – ako sa im vyhnúť v Thajsku?
 • 12.04.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 2

Ak podľahnete cestovateľskej nálade a necháte sa zaviať do ktorejkoľvek krajiny sveta, je na vás, aby ste k miestnej kultúre, tradíciám a zvykom pristupovali s pokorou a rešpektom. Aby ste sa vyhli trapasom v cudzine a nerobili veci, ktoré tamojší odsudzujú, či minimálne nad nimi krútia hlavou, je dobré si čo to o vami zvolenej destinácii aj naštudovať. K dovolenke preto pristupujte zodpovedne a naučte sa, ako si nevyrobiť faux pas.

Odporúčame prečítať: Lacná exotika - dovolenka v Thajsku

cestovanie po Thajsku

Zdroj: Shutterstock®

Cestujeme do Thajska

Thajsko je stále vyhľadávanejšia destinácia, no s pomerne prísnym režimom. Keď sa spomenie Thajsko a problémy, mnohým sa vybavia drogy a väzenie, z ktorého niet cesty späť. Aj v súvislosti s reálnymi prípadmi si radšej strážte svoju batožinu ako oko v hlave, za žiadnych okolností neskúšajte nič „easy“ ani „cool“. Mnohé takéto prípady končia trestom smrti.

Thajská kráľovská rodina vyvoláva v tamojšom obyvateľstve rešpekt, nehovorte o nich v zlom, môžete byť obvinení aj uväznení. Veci prijímajte pravou rukou, pripravte sa na viaceré druhy nárečí aj na fakt, že väčšina veriacich sú v Thajsku budhisti. Sú síce tolerantní, ale prípadné žartíky dajte radšej bokom.

Tak, ako by pre vás mali byť v Thajsku drogy tabu, si dajte pozor aj na fajčenie na verejnosti, za ktoré vám hrozí finančná pokuta. S miestnymi hovorte vždy priamo a na rovinu a veľa sa usmievajte.

Odporúčame prečítať: Sicília a Sardínia. Perly západného Stredomoria.

Thajsko

Zdroj: Shutterstock®

Pre Thajčanov je najdôležitejšia časť hlava (ako najvyššie miesto na tele je posvätná), radšej sa jej preto nedotýkajte, ani v rámci družného správania. Taktiež na nikoho nemierte ukazovákom, toto gesto vnímajú ako riadny prejav neslušnosti. Pri pozdrave sa snažte napodobniť ten ich – ide o pozdrav wai, kedy si k sebe priložíte dlane svojich rúk (ako pri modlení). Ruky si Thajčania nezvyknú podávať.

V debatách s miestnymi nebuďte dotieraví, nevyzvedajte o tamojšej politickej situácii, mnohým je to nepríjemné, rovnako nebuďte netrpezliví – pre nich je to znak toho, že nad sebou ľahko strácate kontrolu. S Thajčanmi sa radšej neobjímajte. Takéto fyzické prejavy vďaky, či sympatií nie sú vhodné, ak sa s dotyčným / dotyčnou sotva poznáte. Úplne postačí slovné ďakujem. 

Pozri aj: Problémy so zaspávaním? Predspánková joga môže byť riešením

dovolenka v Thajsku

Zdroj: Shutterstock®

Ak vás niekto pozve k sebe domov, pred vstupom sa vyzujte. Pokiaľ budete večerať v tamojšej reštaurácii s miestnymi, aj keď ste na ňu boli pozvaní, slušnosť káže aspoň navrhnúť, že účet zaplatíte vy. Pokuty a problémy so zákonom vám hrozia aj v prípade, že sa zapletiete do hazardu, prípadne hodíte na zem nejaké smetie.

Riskantné je tiež nechať sa zlákať miestnymi slečnami. Thajsko je síce zo strany pánov vyhľadávané aj ako top destinácia takzvaného sexturizmu, turistom však hrozí okrem zdravotných problémov trebárs aj také okradnutie. Ak obľubujete nudistické opaľovanie, pokutu vám pravdepodobne nikto nedá. Na druhej strane vaše nahé telo na thajskej pláži miestnych môže urážať, aj keď vás na to neupozornia. 

Odporúčame prečítať: Dovolenka na ostrove Capri


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Miriama Rusinová 26.09.15 13:45

MR
karma
-1.00

je veľmi dôležité si zistiť fakty pred odletom do cudzej krajiny

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 02.01.21 16:05

KS
karma
133.00

Toto je asi jediná krajina, ktorú by som za žiadnych okolností nenavštívila, ale rada som si prečítala :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní