Dovolenka na Považí: Aké klenoty ukrýva tento región?

Dovolenka na Považí: Aké klenoty ukrýva tento región?
 • 06.08.2022
 • Michaela Kožáková

Rozsiahli región Považie sa rozprestiera v okolí rieky Váh od prielomu v Strečnianskom priesmyku približne po sútok s Malým Dunajom. Ide o súhrne označenie pre Horné Považie, Stredné Považie a Dolné Považie. 

Na Považí nájdete takmer všetko – od jaskýň, tajomných tiesňav, hlbokých dolín a nádherných vodopádov cez mohutné zrúcaniny hradov až po priezračné vodné nádrže a termálne kúpaliska. Dovolenka v tejto časti Slovenska môže byť zážitkom pre veľkých i malých, športovcov, rodiny s deťmi, skúsených turistov i pre tých, ktorí túžia po dokonalom oddychu. Ktoré miesta by ste nemali vynechať? Ktoré lákadlá a atrakcie Považia stoja za návštevu?

Pozri aj: Dovolenka na Horehroní: Objavte tie najkrajšie miesta tohto regiónu

Haluzická tiesňava

Zdroj: INSTAGRAM/hrnciarovie.patricia

Haluzická tiesňava

Nádherná tiesňava nachádzajúca sa neďaleko obce Haluzice vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka. Očarí vás svojou bujnou vegetáciou, divokými porastmi, nádhernými prírodnými výtvormi a harmonickou atmosférou. V jej srdci sa nachádza lavička, na ktorej si môžete oddýchnuť a kochať sa krásami tiesňavy.

Neďaleko rokliny, na vyvýšenom kopci Hájnica, bola postavená malá rozhľadňa, ktorá ponúka návštevníkom podmanivé výhľady na okolitú prírodu povodia Váhu a tiež na hrad Beckov. Kaňon má dnes dĺžku približne jeden kilometer, hĺbku 50 metrov a šírku 200 metrov, avšak neustále rastie a prehlbuje sa.

Haluzická tiesňava je prírodnou pamiatkou, ktorá bola vyhlásená v roku 1963 a platí tu 4. stupeň ochrany prírody. V bezprostrednej blízkosti tiesňavy sa nachádza romantická zrúcanina haluzického kostolíka. 

Kláštor Skalka

Zdroj: INSTAGRAM/trencinthebest

Kláštor Veľká Skalka

História najstaršieho pútnického miesta Skalka, nachádzajúceho sa pri Trenčíne, siaha do 11. storočia. Spája sa so životom sv. pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika, ktorí tu nejaký čas žili. 

Podľa výskumov kláštor vznikol pravdepodobne v 12. storočí. V roku 1224 bol sídlom benediktínskeho opátstva. Po roku 1528 zosilnili opevnenie kláštora cisárski vojaci a od roku 1644 patril kláštor jezuitskému rádu. V 18. storočí kláštor poškodili kurucké vojská. Po zrušení jezuitskej rehole kláštor pustol a chátral.

Kláštor pozostáva z dvoch objektov. Jedným z nich je Diecézna svätyňa sv. Andreja-Svorada a Beňadika na tzv. Malej Skalke, ktorá je postavená na skale. Z nej bol sv. Beňadik zhodený do Váhu. Druhá časť sa nazýva Veľká Skalka a predstavuje pozostatky benediktínskeho opátstva z roku 1224. Súčasťou areálu sú aj podzemné chodby a pôvodná jaskyňa pustovníkov, ktorá je najstaršou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Zrúcanina kláštora Veľká Skalka vynímajúca sa nad riekou Váh je národnou kultúrnou pamiatkou. Okrem prehliadky tohto unikátneho miesta sa môžete zúčastniť i rôznych podujatí, ako napríklad Púť na Skalke, Noc kostolov či sväté omše. 

Kláštor je situovaný popri ceste vedúcej do Trenčína – časť Zamarovce smerom na obec Skalka nad Váhom. Medzi kostolom na Malej Skalke a kláštorom na Veľkej Skalke sa nachádza Náučný chodník Malá – Veľká Skalka s dĺžkou 2,2 kilometra a vedie cez rozmanitý les.

Neprehliadni: Tip na výlet na Slovensku: Gombasecká jaskyňa

Hrady Považia

Zdroj: INSTAGRAM/juraj_bednarik

Hrady na Považí

Ak máte radi históriu, legendy a tajomstvami opradené miesta, určite sa vyberte na jeden z hradov nachádzajúcich sa na Považí. Majestátne poklady hrdo týčiace sa na mohutných skalách tvoria neoddeliteľnú súčasť našej histórie. Kedysi sa za hrubými kamennými múrmi odohrávali veľkolepé hostiny, plánovali sa vojenské výpravy, prepisovali sa dejiny a prežívali veľké lásky. 

Horné, Stredné i Dolné Považie je lemované niekoľkými hradmi. Z väčšiny z nich dnes ostali už len zrúcaniny. Pestrá architektúra a umelecké štýly odrážajúce rôzne historické obdobia ponúkajú všetkým návštevníkom a zvedavcom neopakovateľné zážitky.

Dominantou mesta Trenčín, ale aj celého Považia, je krásny Trenčiansky hrad postavený na strmom brale. Spolu so Spišským hradom a s hradom Devín patrí medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe.

Jedným z hradov strážiacich na Považí západné hranice Uhorska bol aj hrad Tematín týčiaci sa na temene Považského Inovca. Čachtický hrad a bývalé sídlo krvavej grófky Alžbety Báthoryovej, známy aj ako tajomný hrad v Karpatoch, predstavuje malebnú zrúcaninu, ktorá láka mnohých turistov. Hrad Beckov postavený na vápencovej skale nad rovnomennou obcou ponúka množstvo zaujímavých podujatí. 

Nenechajte si ujsť ani návštevu hradov Vršavec, Lietava, Hričov, Strečno, Bytča či Starý, Budatínsky hrad. Užite si nádherné výhľady na okolie a príjemnú túru spojenú s poznávaním histórie. 

Sĺňava

Zdroj: INSTAGRAM/tomasilencik

Vodné dielo Sĺňava

Vodné dielo Sĺňava je známou rekreačnou letnou oblasťou nachádzajúcou sa pri kúpeľnom meste Piešťany. Rozsiahla vodná plocha má po oboch stranách vybudované prístupové cesty, dva autokempingy – Sĺňava a Lodenica, niekoľko hotelov a penziónov. Návštevníci majú k dispozícii i požičovne športových potrieb a množstvo doplnkových služieb. Nadšenci vodných športov a adrenalínu si môžu vyskúšať kanoistiku, windsurfing, vodné lyžovania, člnkovanie či jachting.

Okolo vodnej plochy vedie aj cyklochodník určený pre peších, cyklistov a korčuliarov. Areál vodnej nádrže každoročne slúži ako dejisko rôznych kultúrnych podujatí, z ktorých najznámejší je pravdepodobne Festival Lodenica. 

Keď vás omrzí kúpanie, môžete zájsť do Piešťan, prejsť sa po Kúpeľnom ostrove, navštíviť Balneologické múzeum Kúpeľná dvorana, nakŕmiť labute z Kolonádového mosta alebo sa osviežiť lahodnou zmrzlinou. 

Jánošíkove diery

Zdroj: INSTAGRAM/janosikove_diery

Jánošíkove diery

Najkrajšiu a najobľúbenejšiu časť Malej Fatry predstavujú Jánošíkove diery. Tento unikátny prírodný úkaz, nazývaný aj Diery, sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Toto čarovné miesto skrýva viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Nevšedné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom niekoľkých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Jánošíkove diery sú prístupné značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Niektoré rebríky dosahujú výšku dokonca 12 až 15 metrov. Môžu sa i šmýkať, preto je dobré zvážiť kondíciu a schopnosti skupiny pred tým, ako sa sem vyberiete. V zime bývajú rebríky a chodníky pokryté ľadom a snehom.

Pobyt a prechádzka týmto kúzelným miestom je skutočne nezabudnuteľným zážitkom, preto, ak sa budete nachádzať v okolí Terchovej, určite sem zájdite. 

Zaujme ťa: Dovolenka na Liptove: Ktoré zaujímavé miesta by ste nemali vynechať?

Park miniatúr

Zdroj: INSTAGRAM/parkminiatur

Považie ponúka množstvo nádherných zákutí, zaujímavých atrakcií a jedinečných miest. Pre tých, ktorí majú radi prírodu je tu množstvo turistických chodníkov a trás. Príjemnú turistiku môžete absolvovať v pohorí Považský Inovec. Prejsť sa môžete i na vrch Veľká Javorina – najvyšší vrch Bielych Karpát, ktorou prechádza hranica s Českou republikou.

Vystúpte na vrch Bradlo, ktorý sa týči v nadmorskej výške 543 metrov medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská, a z Mohyly Milana Rastislava Štefánika obdivujte okolité dedinky učupené v údoliach.

Nevynechajte ani najužší kaňon na Slovensku – Manínsku tiesňavu či atraktívne Súľovské skaly. Prejdite sa ku Kľackému alebo Hlbockému vodopádu. Svojou podzemnou krásou vás omámi i jaskyňa Driny.

Vezmite deti do Parku miniatúr v obci Podolie v okrese Nové Mesto nad Váhom, kde je umiestnených viac ako 80 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, rozhľadní, turistických chát a rodných domov významných osobností. Tí najmenší zažijú kopec zábavy i na Minifarme v obci Lubina

Osviežte sa a poriadne vykúpte v rekreačnom areáli Zelená voda s novovybudovaným plážovým klubom, na termálnom kúpalisku Veronika, vo vodnej nádrži Nosice či v Ava aquaparku Diakovce. Skutočný relax a oddych si môžete dopriať i v kúpeľoch Trenčianske Teplice, Piešťany, Nimnica, Rajecké Teplice či v termálnych kúpeľoch Malé Bielice. 

Na Považí sa okrem hradov nachádza i niekoľko vskutku skvostných zámkov a kaštieľov. Medzi ne patrí napríklad Hlohovský, Smolenický zámok, Kaštieľ Krasňany, Bytčiansky, Dubnický kaštieľ, Budatínsky zámok (hrad) či Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom. 

Ak máte ďalší tip na skvelý výlet na Považí, podeľte sa s ním s nami v komentároch.

Zdroj foto: úvodná koláž: Instagram.com/trencinthebest, Instagram.com/hrnciarovie.patricia  

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Marta Hollá 07.08.22 09:30

MH
karma
91.00

Napríklad hrad Uhrovec, akurát včera sme tam boli. Cca 45min výstup na hrad, ale výhľady stoja za to.

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 07.08.22 23:42

karma
109.00

Všetky tie krásy, okrem Jánošíkových dier, mám na skok. Vrelo odporúčam :-)

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 08.08.22 18:22

MR
karma
114.00

vďaka za tipy na výlety, človek ani netuší, koľko krásnych miest máme u nás na Slovensku

 • 2
Odpovedať

Katarína Šugar 09.08.22 20:07

karma
108.00

Krasne miesta, zo spomenutych mam prejdene takmer vsetky. Povazie je nadherne. Stale je co objavovat.

 • 1
Odpovedať

Marika Michálková 10.08.22 12:54

MM
karma
107.00

Máme tu krásnu prírodu

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 11.08.22 10:38

DB
karma
117.00

Manínska tiesňava je nádherná...

 • 2
Odpovedať

Ján Komada 12.08.22 20:38

JK
karma
103.00

slovensko je krasne je tu co obdivovat

 • 1
Odpovedať

Emília Kožáková 06.10.22 23:31

EK
karma
-1.00

Doporučujem návštevu krásneho Beckovského hradu.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní