Dovolenka na salaši či farme?

Dovolenka na salaši či farme?
 • 17.06.2015
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 6

Plánujete na poslednú chvíľu letnú dovolenku a neviete sa rozhodnúť? Ak vás zahraničná dovolenka pri mori či poznávací zájazd neláka, vyskúšajte agroturistiku.

Je to druh dovolenky, pri ktorej objavujete tradičné zvyky danej oblasti a podieľate sa na chode farmy či salaša.

Dovolenka pre dobrodruhov

Agroturistika je nezvyčajná dovolenka pre celú rodinu na salašoch alebo farmách. Ubytovanie je zvyčajne priamo v dome majiteľov farmy alebo v blízkych chatkách, aby ste zažili tú pravú atmosféru. Počas pobytu si môžete vyskúšať dojenie kráv, zapojiť sa do výroby syra, žinčice alebo sa starať o dobytok na farme. Všetko je to formou dobrovoľnej práce, takže je na vás, ktoré tradičné činnosti vás najviac zaujmú.

Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma

Dovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Ideálne pre deti

Ak bývate v meste, deti sa málokedy dostanú do kontaktu so živým zvieraťom na farme. Kravy, ovce, kozy alebo kone sú pre ne vzácne zvieratá, ktoré nemajú možnosť vidieť dennodenne. Na farme si budú môcť tieto zvieratá pozrieť zblízka, pohladkať ich, skúsiť sa o ne starať.

Pre deti bude tento druh dovolenky určite nezabudnuteľným zážitkom, na ktorý budú dlho spomínať. Okrem toho budú môcť vidieť na vlastné oči ako sa v minulosti žilo, a vytvoriť si tiež bližší vzťah k prírode. 

Odporúčame prečítať: Cyklotrasy na Slovensku II.

Dovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Pobyt nielen na farme

Salaše, koliby a farmy sú zvyčajne situované v krásnej slovenskej prírode, a preto je súčasťou dovolenky aj spoznávanie okolitej prírody. Miestni obyvatelia dobre poznajú celé okolie, takže si od nich nechajte určite poradiť, aby ste nemuseli blúdiť horami či lesom zbytočne.

Okrem skvelého zážitku z neobyčajnej dovolenky si so sebou môžete zobrať aj vlastnoručne vyrobené korbáčiky či syr a priniesť tak jedinečné darčeky pre svojich blízkych. Aj týmto spôsobom sa dajú spoznávať krásy Slovenska a nezabúdať aj na tradície, ktoré na salašoch stále pretrvávajú.

Odporúčame prečítať: Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni

Dovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Miriama Rusinová 25.09.15 12:43

MR
karma
-1.00

pobyt na farme môže vyť výchovný

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 18.05.16 19:56

AK
karma
100.00

to by som si dala povedať

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 09.05.17 17:26

AK
karma
100.00

Určite zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.06.18 19:43

JK
karma
100.00

Skvelá inšpirácia vef slovensko je krásne je tu čo spoznávať

 • 0
Odpovedať

Týna Ryglová 19.11.20 07:02

TR
karma
-1.00

My s manželom nikam nejazdíme, pretože sami máme malú farmu :-). Kým sme mali len králiky a sliepky, tak k nám treba na jeden deň prišla kamarátka a obstarala je, ale čo sme si vlani zadovážili kravu, tak to už nikam nejazdíme. Je potreba jej každý deň ráno a večer podojiť a na to si nikto netrúfne. Mne to ale nevadí. Máme tu pokoj, takže si večer sadneme s manželom na terasu a užívame si to ticho :-). Som rada, že sme si kravu zaobstarali. Je od nej úplne iné mlieko ako z obchodu :-).

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 03.01.21 11:51

KS
karma
133.00

Krásna dovolenka v lone prírody :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní