Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Bratislave?

Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Bratislave?

  • Zdieľaj:
 • 8

Bratislava – nie je snáď dospelého Slováka, ktorý by aspoň raz nenavštívil naše hlavné mesto. A hoci sú naň také rozporuplné názory, ako na žiadne iné mesto našej krajiny, bez diskusie má svoje čaro, svoju atmosféru a veľké množstvo pozoruhodných miest. Bola by škoda dať našej metropole nálepku mesta, v ktorom je lacný alkohol a preto sa oplatí chodiť sa sem lúčiť so slobodou. Bratislava má totiž oveľa vyššiu hodnotu, ktorú by sme si mali uvedomovať predovšetkým my – Slováci.

Ak sme sa teda rozhodli putovať naším krásnym Slovenskom, nemôžeme obísť ani naše hlavné mesto. Čo treba vidieť v Bratislave? 

Bratislava a okolie, inými slovami Bratislavský región, leží na juhozápade Slovenska. V rámci cestovného ruchu zahŕňa okresy Bratislava I až V, okres Pezinok a časť okresov Malacky a Senec. Väčšiu časť tohto regiónu tvoria Malé Karpaty a Podunajská nížina. Bratislavský región hraničí na juhu s Maďarskom a na západe s Rakúskom. Rozhodne nemá núdzu o vzácne kultúrne pamiatky. Za všetky spomeňme Bratislavský hrad. Ako sme spomenuli už v úvode, ľudia sem nechodia len za prácou, ale aj za zábavou a naozaj bohatým kultúrnym či športovým vyžitím.

Pozri aj: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Honte?

UFO v Bratislave

Zdroj: Shutterstock®

Aby sme však nezneli ako učebnica zemepisu, najlepšie bude, keď sa do našej metropoly vyberiete samy a okúsite zo všetkého trošku. Čo vieme naisto je to, že v Bratislave vám na nudu v žiadnom prípade nezostane čas.

Dóm svätého Martina v Bratislave

Poznáme ho aj ako Katedrálu sv. Martina a ide skutočne o unikátnu, gotickú sakrálnu stavbu. Hoci za účelom turizmu je možné Dóm navštíviť len vo vybraných časoch, rozhodne si to nenechajte ujsť. Katedrála dohliada na život Bratislavy už od 15. storočia ako najvýznamnejší a najväčší kostol hlavného mesta. Je bývalým korunovačným chrámom a keby sme vám chceli zmysluplne opísať a priblížiť túto stavbu, museli by sme o tom napísať knihu. Preto bude určite lepšou voľbou, keď sa v Dóme sv. Martina, pri najbližšej návšteve Bratislavy, samy zastavíte a porozhliadnete.

Dóm svätého Martina

Zdroj: Shutterstock®

Sandberg v Devínskej Novej Vsi

Hovoríme o jednej z najvzácnejších archeologických lokalít na našom území. Ide o pieskový vrch s nadmorskou výškou 260 metrov, čo možno neznie až tak očarujúco, ako keď dodáme, že je pozostatkom takzvaného treťohorného mora, približne pätnásť miliónov rokov starého. Veď sa tu našli žraločie zuby, stavec veľryby alebo kosti tuleňov a nosorožcov. Sandberg je veľmi ľahko prístupný, preto, ak máte chuť poprechádzať sa po tých istých miestach, kde kedysi dávno plávala veľryba či tuleň kŕmil svoje mladé, rozhodne sem zamierte.

Prečítaj si: Poznáš liečivé účinky pažítky? Pestuj si ju priamo v kuchyni aj ty!

Sandberg

Zdroj: Shutterstock®

Slovenské národné divadlo v Bratislave

Ste milovníčkami umenia a ešte ste osobne nenavštívili Slovenské národné divadlo? Že ste z iného kúta krajiny? A čo tak zobrať partnera alebo kamarátku, sadnúť na vlak a ísť si užiť dávku kultúry práve sem? Napríklad tohtoročný december to tu bude doslova hýriť divadelnými hrami zvučných názvov, v podaní vynikajúcich slovenských hercov. Činohra, opera či balet – toto všetko si môžete užiť a vychutnať v tomto predvianočnom hektickom období v SND, ako ten najlepší psychický wellness. Či už teda zavítate do Novej alebo Historickej budovy divadla, bude to pre vás nezabudnuteľný zážitok.

- Anketa

POZNÁTE SLOVENSKÝ REGIÓN BRATISLAVA?

Odpovedalo 40 ľudí  

Áno, žijem tu
60%
Áno, z výletov
23%
Nie, ale láka ma ho spoznať
5%
Nie, ani ma neláka
13%

  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 29.11.18 08:58

ĽŠ
karma
100.00

Región, do ktorého netreba ísť len za prácou, ale aj za zábavou a naozaj bohatým kultúrnym či športovým vyžitím.

 • 2
Odpovedať

Tomáš Kamenár 29.11.18 11:35

TK
karma
105.00

Bratislava mi moc sympatická nie je

 • 1
Odpovedať

Martina Zahoranová 29.11.18 17:36

MZ
karma
92.00

no niečo poznám a niečo nie

 • 1
Odpovedať

Zuzana Szocsova 29.11.18 22:13

ZS
karma
100.00

bratislavsky hrad je celkom fajn :)

 • 2
Odpovedať

Marika Michálková 05.12.18 23:46

MM
karma
103.00

Nájdu sa tam pekné miesta, ktoré sa oplatí vidieť

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:22

MB
karma
108.00

je potrebné si dopriať aj dlhší čas na navštevu BA lebo inak to ostane len na tie ošemetné pamiatky a dosť..

 • 0
Odpovedať

Angela Gavlasová 17.02.19 18:05

AG
karma
105.00

Mám čo dobiehať, BA mám pochodenú, ale veľa miest mi ešte chýba.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 10:07

KS
karma
133.00

Bratislava ma zo všetkých miest na Slovensku nadchla najmenej, keď som tam bola viac ma lákali nákupné strediská ako pamiatky :-D

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní