Hormóny zodpovedné za priberanie: Daj si na ne veľký pozor! ​

Hormóny zodpovedné za priberanie: Daj si na ne veľký pozor! ​

  • Zdieľaj:
 • 6

Chudnutie vôbec nie je najjednoduchšie, čo si už na vlastnej koži vyskúšali mnohé z nás. Jedna vec je však, ak musíme kilečká zhadzovať kvôli tomu, že sme sa akosi utrhli z reťaze a začali papať o trošku viac, ako by sme mali, druhá zasa, ak za naše priberanie môže niečo iné. Hormóny, zodpovedné za priberanie, naozaj existujú a je dobré vedieť, ktoré tento neželaný stav v našom tele môžu spôsobovať.

Hlavne ich mať v rovnováhe ​

Hormonálna nerovnováha, to je oveľa viac, ako len dve prázdne slová. Pravdou je, že ak nie sú vaše hormóny v norme, trpí celý organizmus. Od hladiny rôznych hormónov v tele závisí správny chod metabolizmu, ale aj iných dôležitých funkcií. Ak sa pýtate, čo môže spôsobovať hormonálnu nerovnováhu, tak sú to celkom obyčajné a bežné veci, ktoré zažívame každý deň. Patrí sem stres, gény, ale aj vek a ako pri všetkom - zlý životný štýl.

Pozri aj: Mávajú s tebou? Povieme ti, ako skrotiť hormóny prirodzene

prečo nemôžem schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Hormóny, spôsobujúce priberanie ​

Ako ste sa mohli dovtípiť z odseku vyššie - hormóny naozaj dokážu človeku poriadne znepríjemniť život rôznymi spôsobmi, napríklad aj tak, že naberiete neželanú váhu. Preto je dobré o nesprávnej činnosti endokrinných žliaz vedieť včas, aby sa nestalo, že sa dostanete až k nadváhe alebo horšie, k obezite. Poďme sa teda pozrieť na hormóny, z ktorých sa priberá! 

 • Hormóny štítnej žľazy. Štítna žľaza je nesmierne dôležitá pre základné procesy v organizme. Zodpovedná je za metabolizmus, dobrý a kvalitný spánok aj správny chod srdca. Produkuje hormóny T3, T4 a kalcitonín, ktorých nadmerné množstvo v tele, takzvaná hypertyreóza, spôsobuje priberanie, depresiu, problémy s cholesterolom či so srdcom. Ak máte podozrenie, že vaša štítna žľaza nefunguje tak, ako by mala, navštívte lekára, ktorý vám spraví testy a nasadí liečbu, ktorá väčšinou zahŕňa konzumáciu jódu, zinku, vitamínu D a samozrejme aj lieky na lekársky predpis.
 • Inzulín. Hormón s menom inzulín asi bližšie predstavovať nemusíme. Ide o hormón, ktorý pochádza z pankreasu a stará sa v tele o to, aby bola glukóza pravidelne doručovaná k bunkám ako energia. Ak však prijímame príliš veľa cukru z rôznych zdrojov, môže sa stať, že naše telo sa stane rezistentné voči inzulínu, čo postupne vedie k obezite a diabetu typu 2. Dôležité je preto mať hladinu cukru v krvi pod kontrolou, vyhýbať sa nezdravým jedlám a alkoholu, mali by sme pravidelne cvičiť a piť veľa vody.
ako pôsobia hormóny na priberanie

Zdroj: Shutterstock®

 • Estrogén a progesterón. Kto by to bol povedal, že nás môže ten najženskejší hormón takto zradiť? Estrogén a jeho nízka, ale aj vysoká hladina, môže našu ručičku na váhe pohnať do výšin. Vysokú hladinu estrogénu môžu spôsobovať vaše vaječníky, ktoré ho produkujú príliš veľa alebo ho môžete prijímať v nadmerných dávkach aj z jedla. Nízku hladinu môže spôsobiť telo, pripravujúce sa na menopauzu, čo opäť vedie k priberaniu. Primeraná hladina estrogénu, ale aj ďalšieho ženského hormónu - progesterónu, je teda na mieste. Odporúča sa kupovať mäso, ktorého pôvod dobre poznáte, pretože práve v ňom sa môžu nachádzať škodlivé hormóny pre ľudské telo. Aby ste sa vyhli nerovnováhe estrogénu, jedzte celozrnné produkty, pravidelne cvičte a vyhýbajte sa alkoholu a stresu.
 • Melatonín. Zvýšená hladina melatonínu, produkovaného epifýzou, dáva telu signál, že je čas znížiť teplotu organizmu a pobrať sa na odpočinok. Nie večný, ale nočný. Melatonín sa začne uvoľňovať napríklad vtedy, keď sa v spálni dostatočne zotmie. Vtedy sa telo pripravuje na regeneráciu v spánku. Ak sa však dobre nevyspíme, môže to viesť k stresu a následne k zvyšovaniu hmotnosti. Aby k tomu nedošlo, mali by ste sa vyhnúť všetkému, čo narušuje tmu v izbe (napríklad elektronika), nemali by ste pred spaním jesť nič ťažké alebo vôbec nič a pospať si denne odporúčaných 7-8 hodín.

Okrem týchto pomerne známych hormónov môže priberanie spôsobovať hormón leptín, ktorý nám za ideálnych podmienok signalizuje, že sme najedení, hormón ghrelín, ktorý poznáme ako hormón, signalizujúci hlad, ale aj hormón testosterón či kortizol, ktorý sa vylučuje, keď sme v strese.

V prípade, že zažívate problémy s neustálym priberaním bez dôvodu, navštívte lekára, ktorý vám skontroluje hladinu hormónov a nastolí vhodnú liečbu.

Bude sa ti páčiť: Budeš nesmierne prekvapená! Uhádneš, ktorá zelenina je ovocie? ​


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 25.09.18 05:46

ĽŠ
karma
100.00

Hormóny, obzvlášť nám ženám, vedia dať pekne zabrať...

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 25.09.18 14:54

JK
karma
100.00

Veru hormóny sú zodpovedné za kadečo v našom ženskom tele

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 26.09.18 15:13

karma
127.00

O inzulíne a leptíne som už čítal, ostatné ma prekvapili, ale dáva to zmysel.

 • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 28.09.18 22:40

PP
karma
96.00

Prečo sa vyhovárať na hormóny a rôzne iné príčiny. Dôležité je naučiť sa kedy máme dosť a neprijímať viac ako zo seba vydáme.

 • 0
Odpovedať

Lenka Geršiová 01.10.18 21:20

LG
karma
-1.00

Štítna žľaza vie potrápiť, dôležité je navštíviť lekára.

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 14.10.18 13:56

MR
karma
108.00

no pekne, zaujímavý článok..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Káva s pomarančovým džúsom: Nový ošiaľ sociálnych sietí, ale prečo?
Inšpirácie

Káva s pomarančovým džúsom: Nový ošiaľ sociálnych sietí, ale prečo?

 • 8
 • 10.08.2022
Prenájom auta na dovolenku: Všetko, čo potrebujete vedieť!
CESTOVANIE

Prenájom auta na dovolenku: Všetko, čo potrebujete vedieť!

 • 0
 • 28.07.2022
Vitamín B9 v ľudskom tele – prečo ho potrebujú nielen tehotné ženy?
Zdravie

Vitamín B9 v ľudskom tele – prečo ho potrebujú nielen tehotné ženy?

 • 4
 • 07.08.2022
TOPlist