TOP rady pre ohybnejšie telo: Vieme, ako ho dosiahneš

TOP rady pre ohybnejšie telo: Vieme, ako ho dosiahneš

  • Zdieľaj:
 • 3

Urobte si rýchly test. Pomaly sa zohnite a snažte sa dotknúť palcov na nohách bez toho, aby ste museli priveľmi pokrčiť kolená. Ak bola pre vás táto malá skúška flexibility tela náročná ako výstup na Everest, niečo nie je v poriadku. Flexibilita tela totiž vplýva na vaše každodenné činnosti spojené s mobilitou a vo vašom prípade je jej tréning viac než na mieste. Prinášame vám návod na to, ako na ohybnejšie telo!

Neohybnosť obmedzuje

Znie ako niečo, čo v skutočnosti nepotrebujeme, no opak je pravdou. Flexibilita je schopnosť svalov a pohybového ústrojenstva sa v prípade potreby dočasne natiahnuť. Táto potreba môže nastať vtedy, ak potrebujete dosiahnuť na múku na najvyššej poličke v špajze alebo keď sa potrebujete poriadne zohnúť. Keď flexibilita chýba, úloha je náročná a niekedy až nesplniteľná.

Neohybnosť teda obmedzuje a často aj bolí. Neflexibilné telo je totiž oveľa náchylnejšie na svalové napätie či dokonca svalovú bolesť. Ohybnosť navyše súvisí aj s lepším športovým výkonom, ak teda chcete podávať lepšie výkony, musíte si ju vytrénovať kombináciou troch druhov cvičení – dýchacích, statických a dynamických.

Bude sa ti páčiť: Drepovanie valcuje internet – veď pre sexy zadok všetko! Tieto študentky však skoro zomreli!

dýchaním k flexibilite

Zdroj: Shutterstock®

- CVIKY PRE OHYBNEJŠIE TELO
1 z 6

DÝCHACIE CVIČENIA

Nádych, výdych. Ako dobre vieme, prehĺbené dýchanie pomáha na mnohé problémy a čuduj sa svetu, dokáže podporiť aj flexibilitu tela. Skúste efektívne dýchanie do bránice tak, že si chytíte rebrá z oboch strán a nadychujete sa až dovtedy, kým sa vám rebrá nerozšíria do strán. Vzduch následne kontrolovane vydýchnite von cez ústa, zapájajúc jadro a svaly panvového dna.

Zdroj: Shutterstock®

Zásady bezpečného strečingu

Aj keď vyzerá strečing pomerne jednoducho, mali by sa pri ňom dodržiavať určité zásady, aby bol bezpečný. Nikdy to s ním teda nepreháňajte a vždy počúvajte vlastné telo. Ak pociťujete bolesť, nie je to v poriadku a riskujete natiahnutý sval alebo dokonca aj jeho natrhnutie.

Takáto diagnóza by vás mohla úplne vyradiť na dlhé týždne, a preto si aj pri strečingu dávajte pozor. Platí zásada, že pri strečingu by sme mali sval naťahovať do bodu, kedy cítime ťah, nie však bolesť.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 04.03.21 08:46

ĽŠ
karma
100.00

Skvelé rady!

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.03.21 09:10

JK
karma
100.00

Super rada vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 06.03.21 20:18

JP
karma
109.00

Super rady, ale nezabudnite, že od pondelka iba s respirátorom FFP2!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní