Ako skladovať broskyne počas leta a predísť ich rýchlemu hnitiu a obitiu?

Ako skladovať broskyne počas leta a predísť ich rýchlemu hnitiu a obitiu?

Jeden hryz a všetka tá sladká chuť a šťava vystrelí naše chuťové poháriky do výšin. Sú dokonalé a počas leta sa od nich nevieme odtrhnúť. Ich nevýhodou však je, že pomerne rýchlo dozrievajú a hnijú. Ak si z obchodu prinesiete košík čerstvých broskýň a necháte ich položené na kuchynskej linke, po 2 dňoch ich môžete buď vyhodiť alebo pridať do nejakého lahodného smoothie.

Keďže majú jemnú šupku, pomerne často sa stáva, že sa na nich vytvárajú „modrinky“. A tie sú len malým krôčikom k spusteniu procesu hniloby. To však neznamená, že by sme sa tomuto sezónnemu ovociu mali vyhýbať. Môžete ho jednoducho zavariť (broskyňový kompót je následne možné využiť rôznymi spôsobmi), pripraviť si broskyňový džem alebo mnohými milovanú broskyňovú dreň.

Zo všetkého najviac je však dôležité vedieť, ako toto ovocie správne skladovať, aby ste si ho mohli vychutnať aj dlhšie, ako len 2 dni.

Pozri aj: Ak banány budeš skladovať TAKTO, viac ti nezhnednú! Poznáš tento trik?

ako vybrať broskyne v obchode

Zdroj: Shutterstock®

Ako kúpiť chutné broskyne a ako ich skladovať?

Najdôležitejšie je vedieť vybrať si chutné broskyne už v obchode alebo na trhu. V prvom rade sa zamerajte na ich farbu. Broskyne by mali mať zlato-červenkastú farbu a mali by byť bez viditeľných znakov poškodenia. Ak svoj pohľad upriete na stonku, tak jej svetlejší tón naznačuje, že broskyňa ešte nie je zrelá. Keď je stonka hnedá alebo má tmavšie odtiene, tie sú znakom jej zrelosti.

Tiež platí, že v obchode by ste mali nechať broskyne, ktoré majú akékoľvek priehlbinky, zelené škvrny alebo modrinky. Zrak odvráťte aj od tých, ktoré majú vráskavú šupku – tá je znakom toho, že broskyne boli po zbere vychladené alebo dokonca zmrazené.

Pri kúpe je vhodné broskyne jemné stlačiť – aj ich tvrdosť vám napovie, či sú zrelé alebo nie, ale aj to, ako ich následne skladovať.

Ak si z obchodu prinesiete tvrdé broskyne, mali by ste ich nechať na kuchynskom pulte, aby dozreli. Dávajte však pozor, pretože broskyne takto dozrievajú príliš rýchlo. Zväčša sú po pár dňoch mäkké a vhodné na priamu konzumáciu. V prípade, že ste si kúpili mäkšie broskyne, tak ich skladujte v chladničke. Takto predĺžite ich výdrž v prípade, že ich hneď všetky neskonzumujete.

Či už si z obchodu priveziete zrelé alebo nezrelé broskyne, majte na pamäti, že pred uskladnením by ste ich nemali umývať. Umytím by ste z nich odstránili prirodzené konzervačné látky, ktoré predlžujú ich výdrž a odďaľujú proces hniloby. S umytím teda počkajte, kým ich nepôjdete konzumovať.

Zaujme ťa aj: Čo s týmto ovocím? Vieme, ako skladovať avokádo správne, keď je rozrezané

čo s broskyňami

Zdroj: Shutterstock®

Mrazenie broskýň v niekoľkých krokoch

Už je vám teda jasné, že broskyne je možné aj mraziť. V mrazničke ich môžete skladovať 6 až 12 mesiacov, avšak je dôležité vedieť, ako ich zamraziť správne. Broskyne je vhodné pred zamrazením ošúpať, aby ste ich následne mohli využiť pri príprave dezertov, smoothie alebo iných pokrmov. Ako teda na mrazenie broskýň?

  • Do hrnca si napustíte vodu a priveďte ju do varu. Vedľa hrnca zase položte misku s ľadovou vodou a ľadom.
  • Broskyne naspodku jemne narežte (vytvorte rezy v tvare písmena X, ktoré nemusia byť hlboké).
  • Takto pripravené broskyne vložte na 30 sekúnd do vriacej vody a následne ich naberačkou vytiahnite a preložte do ľadovej vody. V podstate ide o blanšírovanie.
  • Následne rukami šupku jemne stiahnite, broskyne prerežte a odstráňte z nich kôstku.
  • Nakrájané broskyne rozložte na plech vystlaný papierom na pečenie a vložte na 3 hodiny do mrazničky. Po rýchlom zmrazení ich preložte do plastového vrecka alebo nádoby a skladujte v mrazničke.

Broskyňový cukor zo šupiek

Nič nemusí vyjsť nazmar! Aj šupky z broskýň ešte môžete využiť. Ak sa rozhodnete zamraziť ich, tak šupky určite nevyhadzujte. Dajte ich vysušiť na nízku teplotu – poukladajte na plech a ten vložte do rúry vyhriatej na 90 °C. Až budú šupky poriadne vysušené, tak ich rozdrvte alebo pomeľte na prášok.

Broskyňový prášok zmiešajte v rovnakom pomere s cukrom a domáci broskyňový cukor máte hotový. Skvelo sa bude hodiť do rôznych zákuskov, letných drinkov alebo aj do palaciniek či lievancov. Neváhajte ho pridať ani do domácej zmrzliny.  

Odporúčame: Základné pravidlo: Ako skladovať vodný melón tak, aby bol šťavnatý a stále svieži?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Iveta Moravčíková 10.07.22 18:35

IM
karma
100.00

Ja som ich zatial len zavárala zasa som sa niečo nové dozvedela

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní