Ako uvoľniť upchatý odtok v kuchyni? Neuveríš, ale toto ti pomôže!

Ako uvoľniť upchatý odtok v kuchyni? Neuveríš, ale toto ti pomôže!

  • Zdieľaj:
 • 4

Upchatý odtok, či už v kuchyni alebo v kúpeľni, potrápi nejednu domácnosť. Je úplne bežné, že sa odtok postupne upcháva a voda časom nie a nie odtiecť. Príčin tohto problému je mnoho, pričom najčastejšie sú vinníkom rozličné zvyšky jedla, ktoré sa do odtoku počas umývania riadu dostanú. K hotovej pohrome môže prispieť olej z vysmážania, kávová usadenina, zrnká ryže, zbytky cestovín či škrupiny z vajec. Pre odtoky v kúpeľni, či už v umývadle alebo vo vani, predstavujú najväčšiu hrozbu pravdepodobne vlasy a chlpy. Čo teda s tým neodtekajúcim odtokom spraviť?

V prvom rade je potrebné myslieť na prevenciu, aby ste tento otravný problém ani nemuseli riešiť. Nesplachujte do odtoku nič, čo tam jednoducho nepatrí. Pred umývaním špinavého riadu skontrolujte, či sa na ňom nenachádzajú väčšie zvyšky jedla. Po každej sprche zase povyberajte a odstráňte z odtoku popadané vlasy. Vhodné je používať aj sitko do drezu a umývadla, ktoré neželané nečistoty zachytí. Vhodné je tiež pravidelne čistiť sifón či potrubie, aby ste sa vyhli spomínanému problému. A čo spraviť, keď sa odtok predsa len upchá? V našom článku nájdete niekoľko tipov, ako si s tým poradiť!

Odporúčame: Na čo použiť vodu z cestovín? Vyliať ju je hriech, pozri prečo

gumený zvon

Zdroj: Shutterstock®

Gumený zvon

Najskôr môžete skúsiť uvoľniť odtok mechanicky. Prvým účinným bojovníkom proti upchatému odtoku je totižto obyčajný gumený zvon, takže ak sa vám niekde v domácnosti potuluje, určite po ňom neváhajte siahnuť. Priložte ho na otvor prepadu, poriadne pritlačte a následne začnite silno pumpovať, čím vytvoríte značný tlak. Vďaka tomu by sa mal odtok uvoľniť. Nakoniec ho už len prepláchnite horúcou vodou a máte hotovo!

Soľ

Ak nebol gumený zvon dostatočne účinný alebo ho doma nemáte, môžete vyskúšať tento trik so soľou. Tú nájdeme dozaista v každej domácnosti. Je lacná a šetrne pomôže prečistiť odtok aj odstrániť nepríjemný zápach, ktorý sa z neho neraz šíri. Do odtoku nasypte pol šálky kuchynskej soli a zalejte ju aspoň pol litrom horúcej vody. Nechajte pôsobiť a do odtoku potom pustite ešte teplú vodu. Tento trik je najúčinnejší pri menej zapchatých odtokoch.

sóda bikarbóna

Zdroj: Shutterstock®

Jedlá sóda s octom

Ak soľ nepomôže, spoľahnúť sa môžete na kombináciu sódy bikarbóny a obyčajného kuchynského octu. Pripravte si konkrétne 1 šálku octu, 2 šálky jedlej sódy a 4 šálky vody. Ako prvé do odtoku nasypte polovicu sódy a zalejte ju trochou vriacej vody. Nechajte pár minút pôsobiť a následne do odtoku nasypte zvyšnú sódu a zalejte to octom. V tomto momente je vhodné odtok zakryť či uzavrieť zátkou. Opäť nechajte pôsobiť aspoň 10 až 15 minút a odtok nakoniec len prepláchnite zvyškom vriacej vody. Táto kombinácia bežných kuchynských surovín vás zbaví usadenín, zápachu, mastnoty aj baktérií.

hydroxid sodný

Zdroj: Shutterstock®

Hydroxid sodný

Ak pre vás použitie chémie nie je prekážkou, spoľahnúť sa jednoznačne môžete na hydroxid sodný, ktorý bežne zoženiete aj v supermarketoch. Ide o pomerne lacnú záležistosť, kilogram stojí v priemere 2 až 3 eurá. Nájdete ho zvyčajne v oddelení s domácimi potrebami či farbami, pracovnými pomôckami a podobne. Hydroxid sodný predstavuje veľmi silnú zásadu, ktorá má za normálnych podmienok pevné skupenstvo. Pri kontakte s ním sa treba mať na pozore. Nikdy ho nechytajte holými rukami! Táto látka môže vážne poškodiť pokožku. Ak ju doma skladujete, zabezpečte, aby sa k nej nedostali deti!

A ako účinný hydroxid sodný využiť na vyčistenie upchatého odpadu? Do odtoku umývadla, vane či drezu nasypte približne 100 gramov tejto látky a zalejte to pol litrom horúcej vody. Zmes nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a odtok potom opäť poriadne prepláchnite. V prípade veľmi upchatého odtoku môžete procedúru zopakovať. Nezabúdajte však na opatrnosť!

Pozri aj: Vieš, ako vyčistiť TV a jej príslušenstvo? Neriskuj, že sa pokazí!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 09.12.19 07:40

ĽŠ
karma
100.00

Jedlú sóda s octom využívam, je to naozaj efektívny spôsob.

 • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 09.12.19 11:17

SK
karma
113.00

Poznáme....občas prečisťujem aj ja....večer nasypem guličky s hydroxidom sodným, zalejem hrnčekom studenej vody a ráno.....fungujeme...

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 10.12.19 00:36

karma
100.00

V kuchynskom dreze mám sitko,tak isto aj v kúpeľni v umývadle,ale stať sa môže a preto rada uvítam takéto rady a hned si ich aj zapíšem.

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 10.12.19 16:45

karma
112.00

zkoušela jsem všechno možné, pomohlo jen na chvilku i když dávám pozor už nepomohlo nic, koupila jsem si tyčinky do odpadu a mám pokoj

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Celebrity narodené v znamení Lev
Znamenia

Celebrity narodené v znamení Lev

 • 0
 • 24.07.2022
Matka 5 detí po pôrode vo forme za 9 týždňov. Má 2 jednoduché rady
Pre ženy

Matka 5 detí po pôrode vo forme za 9 týždňov. Má 2 jednoduché rady

 • 2
 • 24.05.2022
Nová poistná udalosť? Pri sexe v aute sa nakazila HPV vírusom, vysúdila obrovské odškodné
Pre ženy

Nová poistná udalosť? Pri sexe v aute sa nakazila HPV vírusom, vysúdila obrovské odškodné

 • 2
 • 13.06.2022
TOPlist