Sen o vlastnom dome: Ako si ho naplniť?

Sen o vlastnom dome: Ako si ho naplniť?
 • 24.07.2013
 • Silvia Karasová

Postav dom, zasaď strom. Aj takýmto starým pravidlom sa niektorá z nás v živote riadia. Ak ste práve na životnej križovatke a zvažujete kúpu alebo stavbu vlastného rodinného domčeka, pozrite si pár našich tipov, ktoré vás môžu nielen nakopnúť, ale tiež inšpirovať či pomôcť.

Odporúčame: Čo s nádobami od vyhorených sviečok? Takto ich očistíš a znova využiješ!

domov

Zdroj: Shutterstock®

Tajné predstavy o rodinnom domčeku nemusia byť viac len predstavami. Iste, všetko materiálne vrátane vlastného bývania sa točí najmä okolo peňazí. Ak však máte plán, stálu práce či aspoň aké také možnosti, aj zo sna o domčeku môže byť čoskoro realita. Financie na výstavbu, či kúpu nového domu sa v dnešnej dobe zháňajú pomerne jednoducho. Ak máte napríklad stavebné sporenie, alebo ste na domček šetrili už niekoľko rôčkov, ste o krôčik bližšie k splneniu svojho sna. Pokiaľ vám takéto úspory chýbajú, na trhu je množstvo hypoték, ktoré by vám pri troche šťastia a papierovačiek mohli pokryť väčšinu nákladov spojených práve s vlastným bývaním. A to tak od kúpy pozemku až po stavebný materiál či zariadenie. Nič to, že nemáte milióny na účte, aby ste si kúpili historický kaštielik vo francúzskom štýle. Rodinnú pohodu si môžete vytvoriť aj v dome s menším počtom komnát.

nové bývanie

Zdroj: Shutterstock®

Ak vám chýba už len inšpirácia k tomu, ako by malo vaše bývanie vyzerať, pozrite sa napríklad po katalógových domčekoch, ktoré ponúka napríklad aj spoločnosť ERLIS, s.r.o.. Mať vlastné bývanie znamená množstvo práce. Obzvlášť, ak sa nesťahujete do novostavby, ktorá je už kompletne zariadená a vám stačí len zapojiť spotrebiče do elektriny. Väčšina z nás si svoje predstavy o bývaní napĺňa postupne. Najprv vyhliadka toho pravého bytu či domu, následne jeho úpravy a ich realizácia do praxe. S tou sa spája rekonštrukcia, pri budovaní nového domčeka, samozrejme, neustále plánovanie, projekty, zariaďovanie, premýšľanie. Je to krásny čas, ktorý vás istotne pripraví občas aj o nervy. Nedajte sa ale rozhodiť a aj keď nie ste rodeným stavebným inžinierom, architektom či dizajnérkou, všetko, o čo sa zaujímate, si vyhľadajte na webe, v knihách a raďte sa taktiež s odborníkmi. Výber nových dverí, podlahy či okien je pre niekoho banalitou, pre iného zas s pritiahnutím vlasov otázka života a smrti. 

Ak patríte k tým, ktorí si potrpia na kvalite a nechcú vyhadzovať peniaze zbytočne do vzduchu, urobte si dôsledný prehľad referencií, počúvnite ale tiež svoju intuíciu. Ak ste sa rozhodli napríklad vymeniť staré okná za nové, poradiť vám môžeme aj my. Pozrite sa TU a vyberajte zo širokej ponuky kvalitných a rokmi overených okien Salamander. Keď vám vo vašom novom bývaní stačí už len dokúpiť nábytok a spotrebiče, nachystajte si dostatok trpezlivosti. Na niektoré kusy sa čaká aj niekoľko týždňov, pri výrobe na mieru v sezóne pokojne aj zopár mesiacov. Niekto chce bývať čím skôr, a tak sa rozhodne uskromniť a za posledné peniaze nakúpi lacnejší nábytok s myšlienkou – vymením o pár rokov, keď si nasporím na tú svoju vysnenú sedačku. Iný zas radšej niekoľko mesiacov bude prespávať na matraci a sedieť na vankúšoch, len aby mal doma presne to, po čom túži. Je na vás, aký spôsob zariaďovania si zvolíte vy, oboje štýly majú svoje výhody aj nevýhody. Konečný výsledok má byť, samozrejme, taký, aby ste sa doma cítili čo najlepšie. 

zariaďovanie domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Pri kúpe a výbere nábytku platia podobné rady, ako aj pri výbere bytu, domu, návrhov rekonštrukcie. Dôležité je zahrať sa na detektíva a veľa pátrať, zisťovať, hľadať pýtať sa, učiť sa. Vďaka širokým možnostiam webu sa môžete dostať k informáciám, o ktoré by ste bežne nezavadili. Tak napríklad vedeli ste, že ak máte doma pohodlné sedacie vaky, môžete si do nich samostatne dokúpiť aj náplň v podobe guličiek? Dá sa to aj na primabag.cz.

Odporúčame: Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Stanislava Hasajová 03.08.13 09:53

SH
karma
-1.00

super interier

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 09.08.13 09:04

BS
karma
100.00

Určite by som ho brala, je lákavý...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 06.03.14 21:08

JK
karma
100.00

mám dom po rodičoch a stále je čo opravovať a modernizovať je to nekonečný príbeh

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 19:55

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 19:55

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 20:00

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 20:00

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní