Ako na to... Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Ako na to... Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Nie je vôbec jednoduché nepodliehať všeobecnému tlaku, že by sme nejakí konkrétni mali byť... Ideálne skvelí, výnimoční, úžasní... Na jednej strane vieme, že nie je našou úlohou napĺňať očakávania druhých, ale ako to máme vo vzťahu k sebe?

Vo svojej kritičnosti, náročnosti a nekompromisnosti sme sami sebe najtvrdšími posudzovateľmi. Bez mihnutia oka vlastnú mienku o sebe zdevalvujeme krutými výhradami a pochybnosťami. Ešte to celé zvonka zamaskujeme prehnanou skromnosťou a hovoríme, že až tak veľa nevieme, až takí šikovní nie sme, až tak veľmi sa nám to nepodarilo...

Podrazenie vlastných nôh

Manipulačná povera hovorí, že si nemôžete dovoliť myslieť si o sebe viac, než je zdravé. To, koľko toho je, aby to bolo zdravé sa už nekonkretizuje. Predpokladá sa totiž, že by sme mali našu predstavu o sebe radšej trochu “ponížiť”, nech to ľudia dobre “znášajú”, nech nevyčnievame, nedráždime... Lenže odohrá sa niečo, s čím nerátame. Náš sebaobraz – teda to, akú máme predstavu o sebe, má priamy vplyv na to, ako sa správame. Preto keď si začneme o sebe myslieť, že nie sme dosť… nejaký, tak sa to odzrkadlí aj v našich prejavoch. Oslabíme svoju sebadôveru, prestaneme si veriť, a ľudia to hneď vycítia. 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Láskyplne sa starať o seba

AKO NA TO Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Zdroj: Shutterstock®

Najsilnejšia motivácia

Zmyslom sebavedomého sebaobrazu je byť v zhode s tým:

akú máme predstavu o sebe

+

ako chceme, aby nás ľudia vnímali

+

kým sa chceme stať

K tomuto sa prepracovať je zásluha sebapoznania a sebarozvoja. Celé to snaženie sa náramne oplatí. Keď totiž máte v sebe rozpoluplné dojmy zo seba a zvonka vám tiež nechodí potvrdenie toho, čo by ste chceli, je to zdroj veľkej frustrácie a hnevu. Neraz namiereného hlavne voči sebe. Jednoducho povedané, keď chcete byť labuťou a správate sa ako kura, v hĺbke duše sa za to neznášate, ba priam nenávidíte. Takto sa potom nedá byť v bezvýhradnom spojení so sebou. A bez toho sa labutie správanie konať nebude.

Odporúčame tiež:  Vyskúšajte tieto 3 lahodné domáce zmrzliny

AKO NA TO Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Zdroj: Shutterstock®

Dokážete viac?

Pravdaže, dovolím si to s istotou vyriecť aj takto na diaľku, hoci vás nepoznám. Viete prečo? Lebo miera vášho podceňovania sa závisí od vašich negatívnych presvedčení o sebe. Každý nejaké má. A vždy sa dá s nimi niečo robiť a vďaka tomu sa posúvať vpred a rásť. Prekonávať nízku mienku o sebe sa oplatí hlavne preto, že potom vidíte v príležitostiach výzvy, do ktorých sa púšťate namiesto toho, aby ste sa ich zľakli.

Ako na to?

Pomerne jednoducho, aj keď namáhavo. Celé to stojí na zjednotení sebaobrazu v tom, kto ste a kým chcete byť. Keď v tomto zavládne zhoda, ste oslobodení od vnútorných súbojov a konfliktov. 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Využívať pozitívne uisťovanie sa

AKO NA TO Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Zdroj: Shutterstock®

Sebaobraz ako sebanapĺňajúce sa proroctvo

Pozor na to, keď svoj život riadite podľa nejakého starého, skresleného, minulého sebaobrazu, ktorý ste si vytvorili na základe negatívnych spätných väzieb od iných. Je pre vás dôležitejšie žiť pre svoje budúce túžby a to, ako to chcete mať, než sa nechať opantávať minulosťou toho, ako to bolo. Rozhodujúce je, kam pôjde vaša pozornosť a energia v tomto momente.

Mám pre vás tri otázky na hĺbavé premýšľanie, ktoré vám k tomu pomôžu:

     1. Kto ste dnes a kým sa chcete stať?

     2. Akými hodnotami sa má riadiť váš život?

     3. Čo je to, o čom ste presvedčení, že vás urobí spokojným?

Odporúčame tiež:  Rýchle chuťovky vyrobené zo špargle

AKO NA TO Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Zdroj: Shutterstock®

Čo s odpoveďami

Predstavte si teraz samých seba na základe svojich odpovedí. Možno to nejde ľahko, ale skúste sa k tomu vracať a vytvárať si obrazy toho, aké by to bolo, keby ste mohli byť tým, kým túžite. Keď budete od hlavy chcieť, aby pravidelne do tých predstáv chodila, stanú sa pre ňu jasnejšie a pomôžu vám správať sa podľa nich. Lebo na počiatku iba iluzórna myšlienka si dokáže hľadať cestu do reality, keď jej to hlava toľko ponúka. A zrazu sa z toho negatívneho trýznivého pocitu vlastnej nedostatočnosti začnete preklápať do kontúr obrazu toho, aký môžete byť, keď sa tak rozhodnete a pôjdete za tým. 

Odporúčame tiež:  PLANK – AKO HO CVIČIŤ SPRÁVNE?

AKO NA TO Myslieť si o sebe viac a dokazovať to

Zdroj: Shutterstock®

Farbu svojej dúhy si vyberáte sami

Dúha na oblohe má dané farebné spektrum. Nič vám však nebráni skladať si svoju dúhu z takých farieb, na aké máte chuť a v poradí, o ktorom rozhodujete vy. Keď ich vystavíte na obdiv, bude zrejmé, s ktorými inými dúhami rezonujete na tej istej vlne. Potom sa môžete vlniť spolu a vytvárať ďalšie úžasné obrazsce. Na počiatku však treba byť trúfalí v tom, ako si vytvoriť svoj obraz na svoj obraz a byť naň hrdí.

Vaša Janette

P.S. Nepodceňujte sa. Ste všetko, čo máte. Janis Joplin

Nabudúce sa pozrieme na to, ako meniť svoje pocity

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Odporúčame tiež:  AKO NA TO... Hľadať pomoc v duchovne


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní