Je pre teba small talk postrachom? Vyskúšaj 7 tipov na zdvorilostnú konverzáciu

Je pre teba small talk postrachom? Vyskúšaj 7 tipov na zdvorilostnú konverzáciu

Patríte medzi introvertov, ktorí nemajú v obľube takzvaný small talk, teda inak povedané zdvorilostnú konverzáciu? My vieme, že introverti majú svoje iné silné stránky, no ani táto bežná komunikácia ich nemusí desiť, pokiaľ sa budú držať nasledujúcich tipov. A rovnako sa v tejto nezáväznej konverzácii môžu zdokonaliť a vyhnúť sa trápnemu tichu aj tí, ktorí sú inak výreční, no i oni občas nevedia, čo a ako majú rozoberať napríklad s úplne cudzími ľuďmi.

1. Uvoľnite sa, small talk nie je jadrová fyzika

Možno patríte medzi ľudí, ktorých oblieva studený pot, keď majú prehodiť pár nezáväzných slov vo výťahu so susedom alebo človekom, ktorý si prisadol na vedľajšie miesto v autobuse či so vzdialeným príbuzným na svadbe a podobne. No v prvom rade by ste si mali uvedomiť, že o nič nejde a vy máte aspoň skvelú príležitosť vylepšiť si svoje konverzačné schopnosti. Dokonca sa môžete čo-to zaujímavé dozvedieť. Áno, sú situácie, napríklad small talk pred začatím obchodných rokovaní, keď si predsa len treba dávať viac pozor, no v zásade by správne vedená zdvorilostná konverzácia mala skôr pomôcť. Small talk totiž vie „roztopiť ľady“ a pohnúť mnohé veci tým správnym smerom, takže vyhýbať sa mu nie je tým správnym riešením.

Pozri aj: Ako komunikovať s manipulátorom? Takto sa nezamotáš do jeho sietí

konverzácia v dopravnom prostriedku

Zdroj: Shutterstock®

2. Iniciatíva, úsmev a očný kontakt

Určite nič nepokazíte tým, keď vy sami preberiete iniciatívu a „hrobovému tichu“ ani len nedáte šancu. Okrem pohotového začatia rozhovoru (napríklad komplimentom či opýtaním sa na to, aká bola cesta) nezabudnite na pozitívne vyžarovanie a zapojenie očného kontaktu.

3. Vyhnite sa nevhodným témam

I keď sa hovorí, že prostredníctvom tohto typu konverzácie skôr za sebou zanechávate istý dojem a na tému rozhovoru sa zabudne rýchlo, resp. nie je v konečnom dôsledku taká dôležitá, dalo by sa o tom polemizovať. Existujú totiž vyslovene nevhodné témy, ktorým by ste sa mali zďaleka vyhnúť, a to najmä pri úplne neznámych a cudzích ľuďoch. Patrí medzi ne politika, osobné záležitosti (napr. situácia v rodine, zdravotné či finančné problémy), ale aj vo všeobecnosti negatívne postoje a hodnotenia rôznych situácií či ľudí.

4. Stavte na istotu

Medzi neškodné témy na zdvorilostnú konverzáciu patrí osvedčené počasie, ale ak nechcete ísť príliš po povrchu, môžete skúsiť poskytnúť prínosné informácie (napr. spomenúť dobré reštaurácie, kultúrne vyžitie či obchody v lokalite, kde sa nachádzate). Taktiež medzi vhodné témy patrí aj šport či umenie. No a ak ste napríklad na svadbe alebo na večierku, môžete prehodiť aj pár slov o jedle. Nezabúdajte však neustále na neutrálne vyjadrovanie sa. Inak povedané, ak nemôžete niečo vyslovene pochváliť, tak radšej nekritizujte a určite neohovárajte.

Neprehliadni: Klamstvo na internete: Pozor, na toto doplatilo už veľa ľudí!

zásady pre small talk

Zdroj: Shutterstock®

5. Otázky formulujte správnym spôsobom

Ak sú otázky z vašej strany na druhého uzatvorené, to znamená, že sa na ne dá odpovedať len krátkym áno či nie, potom dôjde k rýchlemu „zamrznutiu“ konverzácie. Tomu sa však môžete ľahko vyhnúť pomocou otvorených otázok, teda napríklad takých, v ktorých budete podnecovať druhého k tomu, aby vyjadril svoj názor na nejakú konkrétnu vec, resp. môže čerpať zo svojich osobných skúseností. Keď sa rozhovor rozprúdi, zistíte o človeku znova o kúsok viac a môžete stavať už na tom, čo máte spoločné, resp. na spoločných záujmoch.

6. Ukážte, že ste pozorný poslucháč

Sympatie si u druhého získate tým, keď mu budete dávať spätnú väzbu a jemu bude zrejmé, že ho naozaj počúvate. A k tomu dôjde napríklad aj vtedy, keď v konverzácii budete klásť doplňujúce otázky k jeho vyjadreniam. Môžete tiež nadviazať na poslednú myšlienku, ktorú akoby inými slovami zopakujete a posuniete o kúsok ďalej. V každom prípade majte na pamäti, že ide o dialóg, to znamená, že aj priestor na vyjadrenie by mal byť rovnovážne rozdelený.

7. Nezabúdajte, že ide o krátky rozhovor

Celkom logicky, keďže ide o small talk, treba vedieť, kedy skončiť. A napríklad nezdržovať druhého človeka i v prípade, ak konverzácia nadobudla zaujímavý charakter. Práve preto sa odporúčajú pre tento typ rozhovoru skôr všeobecnejšie témy, ktoré možno takpovediac podľa potreby rýchlo „useknúť“. Čiže žiadne filozofické dišputy. :)

Vybrali sme: Mesačný horoskop na november 2019: Čo ťa čaká a neminie?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Liščinská 10.08.20 19:45

karma
132.00

Pekne popísané tipy. ;)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní