Vieš, čo je acrojoga? Pre toto sa ju určite oplatí vyskúšať!

Vieš, čo je acrojoga? Pre toto sa ju určite oplatí vyskúšať!

  • Zdieľaj:
 • 3

Kto z nás by netúžil lietať? No dobre, nemyslíme tých z vás, ktorí trpia aviofóbiou. A prečo spomíname práve lietanie, keď reč má byť o joge? Ak vás táto súvislosť zaujíma, čítajte ďalej. Acrojoga, acroyoga alebo akrojoga – viacero názvov, ale význam ten istý. To, čo je acrojoga, na čo je dobrá a prečo sa ju oplatí vyskúšať, vám prezradíme práve teraz.

Túžite lietať? Vďaka acrojoge môžete!

Ak povieme jogová akrobacia, zrejme vám bude hneď jasnejšie, čo to tá acrojoga vlastne je. Tento druh cvičenia, mimochodom, čoraz populárnejšieho na celom svete, vrátane Slovenska, spája jogu, akrobaciu, umenie a dokonca aj thajskú masáž. Kto raz podľahne tomuto pozoruhodnému cvičeniu, už len ťažko hľadá cestu späť. Koniec koncov, prečo by to aj robil?

Acrojoga má totiž neuveriteľné množstvo výhod a pozitív. Poďme sa na ne teda postupne pozrieť! Acrojoga totiž vaše telo dokonale spevní a natiahne.

Neprehliadni: Niekto ťa poriadne vytočil? Skús tieto joga pozície proti hnevu!

čo je acroyoga

Zdroj: Shutterstock®

Spevnenie tela, odreagovanie mysle

Nielenže ide o napohľad očarujúce cvičenie, ale ešte vám to umožní aj prekračovať svoje limity a naučiť sa odstraňovať svoje (možno) dlhoročné zábrany a obavy. Vďaka acrojoge sa naučíte narábať so svojím telom efektívne, spoznáte svaly, o ktorých ste možno ani netušili a naučíte sa izolovať jednotlivé časti tela. V neposlednom rade si zlepšíte stabilitu, ako aj dôveru k iným ľuďom, nakoľko acrojoga prebieha v páre. Dokonca sa môžete naučiť stáť na hlave či predlaktiach, to všetko pod dohľadom skúsených lektorov.

akrobatická joga

Zdroj: Shutterstock®

Jeden za všetkých, všetci za jedného

Súčasťou cvičenia sú tri osoby, a to základ – ten, kto leží na zemi, letec, čiže ten, kto je dvíhaný a nedotýka sa zeme a napokon takzvaný spotter, teda pozorovateľ, ktorý dohliada na bezpečnosť oboch cvičiacich. Toho zvyčajne na pekných fotkách acrojogy nenájdete. :-) Každé cvičenie je nastavené tak, aby boli rešpektované možnosti vášho tela, teda nič sa nedeje nasilu.

Tomu všetkému však predchádza kvalitná jogová rozcvička. Naopak, po cvičení vás dokonale uvoľní thajská masáž. Aerobik, zumba, fitness... to všetko je síce fajn, ale čo tak vyskúšať niečo nové?

Zaujme ťa: Pozor! Kovová chuť v ústach môže signalizovať vážne ochorenie

párová joga

Zdroj: Shutterstock®

Nemusíte mať žiadne gymnastické zručnosti, stačí len chcieť a pustiť sa do toho. A hoci zo začiatku vám možno hrozí pár modrín, časom sa naučíte aj správne padať. :-) Rodiskom acrojogy je Amerika, kde existujú rôzne školy tohto cvičenia. Pointou acrojogy sú teda klasické jogové pozície, doplnené o rôzne akrobatické prechody. Acrojoga je vyslovene predurčená k tomu, aby si jednotlivé pohyby a pozície dokonale užilo nielen vaše telo, ale predovšetkým myseľ.

Odreagovanie je teda zaručené. Ľudia, ktorí sa tomuto cvičeniu venujú, tvrdia, že acrojogou sa ženy stávajú silnejšími a muži vnímavejšími. A keďže ide o skupinovú aktivitu, posilní to vašu schopnosť byť tímovým hráčom, komunikovať a dôverovať.

- Anketa

VYSKÚŠALI BY STE ACROJOGU?

Odpovedalo 9 ľudí  

Áno, aj som už vyskúšal/a
33%
Áno, vyzerá to zaujímavo
44%
Nie, na toto by som si netrúfla / netrúfol
22%

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 25.04.18 05:26

ĽŠ
karma
100.00

Krásne a prospešné cvičenie. Poznám pár, ktorý sa venuje tomuto druhu jogy - obdivujem!

 • 1
Odpovedať

Martina Putoráková 25.04.18 08:42

MP
karma
97.00

wau, super, ale netrufla by som si...

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 25.04.18 15:20

MB
karma
98.00

fuha, no neviem ci by som to zvladla no vyzera to efektne.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní