Neprehliadni týchto 7 tipov na neznáme bylinky s liečivou silou!

Neprehliadni týchto 7 tipov na neznáme bylinky s liečivou silou!

Pravidelne sa snažíme prinášať vám informácie o liečivých rastlinách a to aj takých, ktoré nie sú príliš známe, prípadne ich nenájdete vo voľnej prírode na našom území, hoci sú dostupné, napríklad v lekárňach či bio obchodoch. Veď človek by mal mať vždy na výber, aby si mohol sám a slobodne zvoliť, či dá prednosť voľnopredajným liekom s množstvom vedľajších nežiadúcich účinkov alebo siahne po zdraví, doslova z lona prírody.

Preto sme sa aj dnes rozhodli predstaviť vám neznáme bylinky s liečivou silou, o ktorých sa bežne nehovorí, ale za pozornosť rozhodne stoja. Ktoré to sú?

Dymnivka plná (lat. Corydalis solida)

Hoci jej názov zrejme počujete po prvýkrát, ide o jednu z najsilnejších liečivých bylín, aké sa kedy v prírode objavili. V čom teda spočíva sila dymnivky plnej? Dokáže odstrániť bolesť akéhokoľvek druhu, pre pečeň je doslova balzamom na dušu, dokáže výrazne upokojiť nervový systém a je mimoriadne účinná pri astmatických záchvatoch. Liečivá sila dymnivky plnej sa ukrýva v jej koreni. Vo voľnej prírode na ňu síce natrafíte, ale určite nie všade – vyskytuje sa prevažne na území západného Slovenska až Moravy.

Inšpiruj sa: Chaluha bublinatá - hnedá riasa, ktorej účinky ťa dostanú!

dymnivka plná

Zdroj: Shutterstock®

Dymnivka plná

Chamélirium žlté (lat. Chamaelirium luteum)

Reč je o výnimočnom stimulante ženských aj mužských pohlavných orgánov. Výrazne prospieva zdraviu maternice, vagíny a vaječníkov, rovnako prostaty, posilňuje tkanivo pohlavných orgánov, dokonca má schopnosť uľahčiť počatie. Okrem toho chamélirium žlté dokáže predísť samovoľnému potratu. Dáva do poriadku menštruačný cyklus a všeobecne normalizuje hormonálny systém. Na liečebné účely sa využíva podzemok a koreň tejto rastliny.

Juka (lat. Yucca glauca spp.)

Hoci ju skôr poznáme ako okrasnú rastlinu, obsahuje steroidy, takže má výnimočné schopnosti pri liečbe zápalov akéhokoľvek druhu, lieči dnu, reumu aj artritídu, ako aj zápal prostaty a močového mechúra. Určite po juke siahnite, ak je váš organizmus prekyslený a často vás páli záha. Má silné detoxikačné a hojivé schopnosti. Vďaka saponínu, v juke obsiahnutom, si môžete dopomôcť k zníženiu zlého cholesterolu alebo zlepšeniu krvného obehu. Z juky používame listy ešte nerozkvitnutých rastlín a tiež korene.

chamélirium žlté

Zdroj: Shutterstock®

Chamélirium žlté (zdroj foto: flickr.com)

Kasia senná (lat. Cassia acutifolia)

Ak potrebujete urýchliť črevnú peristaltiku, práve táto rastlina bude pre vás správnou voľbou. Avšak určite sa neodporúča užívať kasiu dlhodobo, nakoľko má silné laxatívne účinky. V rozumnom množstve (odporúčanom dávkovaní) vám však prečistí črevá a posilní tráviaci trakt. Na liečebné účely sa z kasie sennej využívajú predovšetkým listy a struky. Býva cielene pestovaná ako okrasný alebo tieniaci strom.

Kozinec blanitý (lat. Astragalus membranaceus)

Je takmer bezkonkurenčný, pokiaľ hovoríme o posilnení a regenerácii buniek a tkanív v tele. Výrazne prospieva zdraviu nadobličiek, pľúc, maternice a sleziny, posilňuje imunitný systém, má blahodarný účinok na kostnú dreň aj endokrinný systém. Po kozinci rozhodne siahnite, ak vás trápi dýchavičnosť, ak sa vám opakovane vracajú hemoroidy a tiež ak sa cítite v psychickej nepohode. Dokáže tiež zmierniť nadmerné potenie. Z tejto rastliny využívame koreň.

Vyskúšaj: Huba Levia hriva: Prečo konzumovať tento strapatý hríb? ​

liečivá juka

Zdroj: Shutterstock®

Juka

Lapačo červené (lat. Tabebuia impetiginosa)

Vôbec nás neprekvapuje, ak ste sa s týmto názvom stretli prvý raz. Lapačo je totiž doma v Brazílii, takže na našich lúkach ho nehľadajte. Okrem toho, že posilňuje bunky, má silné antiparazitické účinky, dokáže zahrať výraznú úlohu v boji proti rakovine, odstraňuje nádory, abcesy, vredy a podobne. Lapačo tiež dokáže liečiť ekzémy, psoriázu a dermatitídu a ako také mimoriadne prospieva hormonálnemu systému. Z tejto rastliny alebo skôr stromu sa na liečbu používa kôra.

Lobelka (lat. Lobelia inflata)

Hovorí sa jej aj lobelka nadutá. Ide o jedno z najúčinnejších prírodných antispazmatík. Odstraňuje kŕče, zmierňuje epileptické záchvaty, lieči poranenia miechy a je to naozaj silné prírodné sedatívum. Lobelka dokáže pomôcť pri astme, chronických ochoreniach pľúc a podporuje vykašliavanie. Vzácna je aj tým, že zastavuje tak vonkajšie ako aj vnútorné krvácanie. Po tejto rastline tiež siahnite, ak často trpíte mdlobami a poruchami rovnováhy. Na liečebné účely používame semená rastliny tak v čerstvej ako aj sušenej podobe, avšak len v obmedzenom množstve, pretože vo veľkom je jedovatá.

kasia senná

Zdroj: Shutterstock®

Kasia senná

V prípade, že vyššie uvedené rastliny samy nepoznáte a nie je možné natrafiť na ne vo voľnej prírode, zakúpte si ich v lekárni, čajovni, na internete alebo v predajni so zdravou výživou. Nájdete ich vo forme čaju, tabliet, kapsúl, kvapiek, nápojov, práškov a podobne. V každom prípade sa pri uvedených rastlinách treba držať odporúčaného dávkovania a neexperimentovať s nimi.

Otestuj: Alojzia trojlistá ťa svojimi účinkami dostane! Čo všetko dokáže?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 25.10.18 05:51

ĽŠ
karma
100.00

Niektoré sú mi naozaj neznáme a napríklad juka milo prekvapila.

  • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 25.10.18 21:58

IM
karma
100.00

ani som o nich nepočula dakujem

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní