Prírodné antidepresívum s minimom kalórií? Toto musíš ochutnať!

Prírodné antidepresívum s minimom kalórií? Toto musíš ochutnať!

Prírodné antidepresívum s veľkým množstvom vlákniny, zato s minimom kalórií, výbornej chuti, okúzľujúcej vône a fotogenického vzhľadu – toto všetko sú charakteristiky jediného druhu ovocia, nazývaného aj dračie ovocie. Tipujete správne, reč je o exotickom ovocí s názvom pitahaya. Snáď nám dáte za pravdu, že by bol hriech toto ovocie prehliadnuť, preto sa naň rovno vrhnime a povedzme si, odkiaľ pochádza, ako sa k nemu môžeme dopracovať my, čo obsahuje a aké sú jeho schopnosti. Nech sa páči!

Odporúčame: Je zdravý alebo nie? Zisti, či sa oplatí konzumovať javorový sirup!

ovocie pitahaya

Zdroj: Shutterstock®

Nádherne vonia, úžasne chutí a ešte aj skvelo vyzerá

Pitahaya, dračie ovocie, dračie vajce či pitaya (lat. Hylocereus undatus, angl. Dragon fruit) sa vyznačuje nádhernou vôňou, pripomínajúcou jazmín. Šupku má unikátne cyklámenovo-ružovú, netypickú pre druhy ovocia. Chuťou pripomína niečo medzi kiwi, červeným melónom, liči a egrešom. Ide o plod kaktusu z Južnej Ameriky, ktorý si môžete pokojne dopestovať aj samy doma.

Samotný plod môže mať aj dvadsať centimetrov, čiže pitaya patrí skôr medzi väčšie druhy ovocia, ktoré len tak neprehliadnete. Zo šupky odstávajú akoby lupiny a hrubé tŕne, ktoré hlásia zrelosť plodu sfarbením na žlto.

ovocie pitaya

Zdroj: Shutterstock®

Čo nájdeme pod šupkou pitaye?

Zrelá je pitaya vtedy, keď nie je ani príliš tvrdá, ani príliš mäkká. Dužina je biela, s čiernymi jedlými zrniečkami, konzistenciou pripomínajúca kiwi; môže byť však aj sýtoružová. Najčastejšie sa s týmto jedinečným ovocím viete stretnúť na niektorej z exotických dovoleniek, napríklad na Taiwane, v Číne, vo Vietname, Malajzii, Mexiku alebo v Thajsku.

Už ste pravdepodobne počuli o druhoch kaktusov, ktoré kvitnú výlučne v noci. Pitahaya je jedným z nich a čo je zaujímavé, opeľovaná býva netopiermi. Kvety tohto kaktusu sú skutočne nádherné, veď nie náhodou bývajú nazývané kráľovnami noci.

Inšpiruj sa: Šupky z cibule a ich zázračné účinky: Odteraz ich už nevyhodíš!

dračie ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Čo obsahuje a na čo je dobrá?

Ovocie pitaya sa často využíva na výrobu vína, štiav, džúsov, limonád, smoothie a rôznych iných nápojov. Pitaya obsahuje veľa vody a málo cukru. Medzi superpotraviny ju zaraďuje aj bohatý obsah vitamínu B, C, vlákniny, karoténov, riboflavínu, antioxidantov, fosforu, železa a vápnika. Pravidelná konzumácia pitaye posilňuje imunitu, zlepšuje trávenie, peristaltiku čriev a zrýchľuje metabolizmus.

Vo veľkom pitaya pôsobí ako prírodné preháňadlo a ako sme spomenuli v úvode, poslúži vám tiež ako prírodné antidepresívum – upokojuje nervový systém, zvyšuje koncentráciu a pamäť, zlepšuje náladu, navodzuje dobrý spánok. Často je využívaná aj ako prísada do pleťových a vlasových masiek či balzamov. Pitaya je dobrou voľbou pri redukčnej diéte aj pre diabetikov.

Vyskúšaj: Babička bylinkárka radí: Tieto septembrové bylinky si určite nazbieraj!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Horáčková 21.09.18 10:31

SH
karma
123.00

zaujímavý a pútavý článok, ešte som o ovocí pitaya nepočula...

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 21.09.18 20:43

ĽŠ
karma
100.00

Opeľovaná netopiermi - veľmi zaujímavé a nielen..., skúšala som a naozaj nádherne vonia, úžasne chutí a ešte aj skvelo vyzerá.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 23.09.18 20:54

JK
karma
100.00

Zatial som nejedla

  • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 24.09.18 17:04

ĽU
karma
100.00

už som počula o tom ovocí

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 13:43

karma
127.00

Ešte som toto exotické ovocie nejedol, ale o dôvod viac ho vyskúšať.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní