Sila pitnej vody: Podeľme sa o to, čo máme takmer zadarmo!

Sila pitnej vody: Podeľme sa o to, čo máme takmer zadarmo!

Vedeli ste, že viac, ako miliarda ľudí, nemá prístup k pitnej vode? Na otravu kontaminovanou vodou zomrie každý deň viac, než 1000 detí. Popritom nemajú prístup ku kvalitnému zdroju pitnej vody 2 milióny ľudí. Základom tohto čísla sú bohužiaľ deti do 5 rokov. Pomôcť môžete aj vy! 

Čo môžeme považovať za pitnú vodu?

Pitná voda je voda v jej pôvodnom stave (alebo po úprave) určená na pitie, varenie, prípravu potravín alebo na iné domáce účely, bez ohľadu na jej pôvod. Jej hlavným indikátorom je zdravotná nezávadnosť. To znamená, že pitná voda nesmie obsahovať jedy, toxické, rádioaktívne či biologicky škodlivé látky. Rovnako nesmie byť príčinou porúch zdravia a ochorení, ani pri dlhodobej konzumácii. Bez pitnej vody by nikto z nás nebol schopný prežiť. V prípade dospelého človeka, tvorí až 60 % tela a u novorodencov a detí je tento pomer ešte vyšší.

Pozri aj: Čistá pitná voda je pre niekoho len sen: Daruj ju deťom v Afrike!

filtrácia vody

Zdroj: Shutterstock®

Čistá voda deťom

Deti by mali po správnosti prijať jeden až dva litre tekutín denne, záleží na ich váhe. Pri požívaní kontaminovanej vody hrozí deťom celý rad vážnych ochorení, často sprevádzaných tráviacimi ťažkosťami, ktoré drobný detský organizmus vysiľujú a sú preň veľmi nebezpečné. Vďaka projektu Čistá voda deťom venujete nákupom jediného produktu P&G vo veľkoobchodoch Metro jeden deň pitnej vody pre jedného človeka z oblastí s jej nedostatkom. Organizátori veria, že v druhom ročníku prekonajú zákazníci už tak skvelé čísla. Celkom sa počas minuloročnej kampane v obchodoch Metro predalo takmer 130 000 kusov P&G výrobkov, čo predstavuje pitnú vodu pre viac, ako 350 ľudí na celý jeden rok. Rovnaká aktivita sa konala aj v susedných Čechách, pričom krajiny spoločne pomohli takmer tisícke ľudí bez zdroja pitnej vody.

Kde všade je pitnej vody nedostatok?

Je všeobecne známe, že pitná voda je dlhodobým problémom v Afrike. Skúsenosti s nedostatkom má aj herečka Andrea Růžičková, ktorá strávila predminulú zimu v Tanzánii, kde pomáhala v miestnom sirotinci. Svoj pobyt popisuje: „Najťažšie bolo asi vyrovnať sa s podmienkami. Boli sme bez vody v neobmedzenom množstve, na ktorú sme u nás zvyknutí. Uvedomíte si, že keď máte smäd, nenapustíte si pitnú vodu z kohútiku, aby ste sa napili. To, čo je u nás doma samozrejmosť, tam je doslova raritou.“ Andrea sa stala ambasádorkou projektu už druhýkrát a povzbudzuje všetkých zákazníkov, aby sa zapojili a pomohli s darovaním čistej vody. Možno by vás prekvapilo, že medzi regióny, kde je prístup k nekontaminovanej vode nedostačujúci, patria aj krajiny Ázie, ako napríklad India, Bangladéš, Mjanmarsko a ďalšie alebo Latinskej Ameriky, ako Guatemala, Mexiko, ale aj Karibská oblasť, niektoré časti Španielska a Kuba.

projekt Čistá voda deťom

Zdroj: Shutterstock®

Komu môžete pomôcť?

Vedci zo spoločnosti  P&G vyvinuli špeciálne čistiace balíčky, ktoré z vody odstraňujú patogénne mikroorganizmy a rozptýlené čiastočky. Prášok z balíčka sa nasype do znečistenej vody a zamieša sa. Filtrácia trvá 30 minút a po uplynutí tohto času je možné vodu prefiltrovať a konzumovať. V niektorých oblastiach využívajú balíčky celé dediny – konkrétnym príkladom je Gway Tauk Chaung v Mjanmarsku. V spomínanej oblasti došlo ku kontaminácii vodných zdrojov po rozsiahlych záplavách, cyklónoch a ďalších prírodných katastrofách, ktoré sú tu častým úkazom.  

Čistá voda oslavuje 14 rokov

Program Čistá voda deťom funguje už od roku 2004. Spolu s partnerskými charitatívnymi organizáciami tak P&G poskytlo 13 miliárd litrov pitnej vody v 85 krajinách sveta, kde ľudia najviac trpia jej nedostatkom. Teraz môžu čistú vodu darovať aj zákazníci predajní Metro na Slovensku. Jednoduchým nákupom výrobkov P&G, ako sú plienky Pampers, vložky Always, produkty vlasovej starostlivosti Head & Shoulders a Pantene, výrobky pre starostlivosť o domácnosť  a tkaniny Ariel, Lenor a Jar alebo produkty pre mužov Old Spice a Gillette, do 2. októbra, automaticky prispejú do programu Čistá voda deťom. "Úbytok pitnej vody je celosvetovým a nesmierne dôležitým problémom, ktorý sa týka mnohých regiónov po celom svete. Som hrdá, že P&G je súčasťou tejto iniciatívy, ktorá prináša skvelé výsledky. Rada by som poďakovala každému jednému zákazníkovi, ktorý sa zapojí. Vďaka podpore zákazníkov v Slovenskej republike sme mohli vlani poskytnúť viac, ako 350-tim ľuďom pitnú vodu na celý rok a dúfame, že tento rok čísla ešte prekonáme," vyjadrila sa k téme Jana Ceehová, marketingová manažérka P&G.

Neprehliadni: Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Alžbeta Stanková 13.09.18 09:35

AS
karma
108.00

dostať aj u nás kúpiť takéto špeciálne čistiace balíčky? Mohli by sme ich vziať so sebou, ak ideme do takých končín sveta, kde sú problémy s vodou.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní