Karpálny tunel: Kedy odíde sám a kedy, naopak, hrozí operácia?

Karpálny tunel: Kedy odíde sám a kedy, naopak, hrozí operácia?

  • Zdieľaj:
 • 2

Necitlivosť v prstoch a rukách, či už na jednej alebo oboch rukách, bodanie v predlaktí a prudká bolesť, predovšetkým v noci? Karpálny tunel ako vyšitý! Ak tieto príznaky samy pociťujete, určite vás bude zaujímať, s akou diagnózou to máte vlastne „tú česť“ a ako sa lieči. To všetko, plus informácie o tom, prečo karpálny tunel vzniká, vám prinesieme v nasledujúcom článku.

Kto je najviac ohrozený?

Karpálny tunel alebo syndróm karpálneho tunela najčastejšie postihuje ľudí, ktorí veľa a ťažko pracujú rukami, no strašiakom je aj pre takých informatikov či hudobníkov. V skratke sa dá povedať, že postihuje tých, ktorí zaťažujú ruky pravidelne a stereotypným pohybom. Na pozore by preto mali byť aj mladí fanúšikovia počítačových hier, ktorí držia myš v ruke od rána do... rána. Preto vie karpálny tunel postihnúť aj dieťa, holdujúce počítačom, tabletom, herným konzolám a smartfónom. To isté sa týka napríklad profesionálnych klaviristov, ale aj športovcov, hlavne kulturistov a tenistov.

Inšpiruj sa: Syndróm karpálneho tunela vzniká zo stereotypu. Dajte si pozor!

syndróm karpálneho tunela

Zdroj: Shutterstock®

Prečo práve ženy?

Štatistiky však tvrdia, že oveľa rizikovejšími na vznik tohto ochorenia sú ženy, než muži. A keď hovoríme o ženách, tak predovšetkým tých v menopauze či tehotných, za čo môžu hormonálne výkyvy. Pokiaľ ide o konkrétne povolania, karpálny tunel často postihuje šičky, montérov, záhradníkov, elektrikárov alebo kuchárky. Vodou na mlyn vzniku karpálneho tunela je teda sústavné vykonávanie tých istých pohybov, v rámci rutinných činností.

Okrem vyššie spomínaných príznakov sa dá toto ochorenie pomerne ľahko identifikovať kvôli tŕpnutiu prstov, najmä palca a brneniu v zápästí, hlavne teda počas noci a tiež opuchom zápästia. Postupne postihnutý stráca citlivosť v ruke, čo môže vyústiť až do stavu, keď si nie je schopný zapnúť gombík.

práca na počítači

Zdroj: Shutterstock®

Ochorenie, ktoré kradne spánok

Karpálny tunel je mimoriadne nepríjemné ochorenie práve preto, že vám nedá pokoj ani v noci. Práve vtedy, keď sú vaše ruky v pokoji, nastupuje mravčenie a silné bolesti. Bolesti bývajú prevažne v zápästí, ale ojedinele môžu vystreľovať až do predlaktia, paže či pleca. Avšak siahnuť po ibalgine nestačí... Potrebná je návšteva lekára, ktorý vám spraví takzvané elektromyografické vyšetrenie. K tomu by malo dôjsť čo najskôr, pretože príznaky karpálneho tunela sa zvyknú zhoršovať a nikto predsa nechce prísť do štádia, keď neudrží pohár a nebude schopný podať ruku.

Na rad väčšinou prichádza operácia, ale neľakajte sa – jej úspešnosť býva naozaj vysoká. Výnimku tvoria tehotné ženy a ženy v menopauze, pretože ak karpálny tunel vznikne v dôsledku hormonálnych zmien, v prevažnej miere platí, že ako prišiel, tak aj odíde a operácia preto nie je nevyhnutná.

Pozri aj: Baktérie v jedle: Z ktorých potravín ti môže byť poriadne zle? 

liečba karpálneho tunela

Zdroj: Shutterstock®

Ešte kúsok medicíny...

A ako teda dochádza k vzniku karpálneho tunela? Zápästím prechádzajú nervy, ktoré vedú od mozgu do ruky cez tunel, tvoriaci tkanivo a karpálne, čiže zápästné kosti. Akonáhle sa zápästný sval unaví či preťaží a spomínaný tunel sa následkom opotrebenia zúži, na nervy začína byť vyvíjaný silný tlak. Všetko sa to prejaví príznakmi, ktoré sme uviedli vyššie. Rozhodne ich preto nepodceňujte a navštívte lekára čo najskôr.

- Anketa

MÁTE / MALI STE UŽ KARPÁLNY TUNEL?

Odpovedalo 229 ľudí  

Áno, s operáciou
29%
Áno, bez operácie
54%
Našťastie nie
17%

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 03.09.18 05:04

ĽŠ
karma
100.00

Úspešnosť operácií je naozaj vysoká, no niet nad prevenciu.

 • 2
Odpovedať

Jana Čipková 05.09.18 17:16

karma
100.00

Mám obavu, že s karpálnym tunelom začínam mať problémy.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Amazon predstavil novinku. Chceli by ste, aby vašim deťom čítala rozprávku zosnulá mama?
Rodina

Amazon predstavil novinku. Chceli by ste, aby vašim deťom čítala rozprávku zosnulá mama?

 • 3
 • 27.06.2022
Zemiakový alebo kukuričný škrob: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na pečenie?
Domácnosť

Zemiakový alebo kukuričný škrob: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na pečenie?

 • 1
 • 16.04.2022
Štýlový a praktický konferenčný stolík: Ako ho vybrať, aby ladil s obývačkou?
Domácnosť

Štýlový a praktický konferenčný stolík: Ako ho vybrať, aby ladil s obývačkou?

 • 1
 • 28.04.2022
TOPlist