Zdravie doslova na dosah ruky: Ukážeme ti, ako spracovať borievky

Zdravie doslova na dosah ruky: Ukážeme ti, ako spracovať borievky

Vedeli ste, že éterické oleje, nachádzajúce sa v borievkach, dezinfikujú a predchádzajú infekciám? No dobre, uznávame, toto nie je žiadna novinka, týkajúca sa borievok, ale stále ide, žiaľ, o pomerne zatracované plody, v porovnaní s inými. A to je škoda. Borievky sú totiž všade okolo nás – v záhradách aj vo voľnej prírode a preto za ne vôbec nemusíme vyhadzovať veľké peniaze v obchodoch. Ide doslova o zdravie na dosah ruky, tak prečo to nevyužiť? A my vám dnes prezradíme, prečo je dobré po nich siahnuť a ako spracovať borievky tak, aby vám priniesli čo najviac úžitku.

Prečítaj si: Otrava hubami: Vieš, aké sú príznaky a čo robiť ako prvé?

sušené borievky

Zdroj: Shutterstock®

Borievky alebo jalovec?

Hovorí sa jej borievka obyčajná (lat. Juniperus communis), ale známa je aj ako jalovec a je posiata bobuľami modročiernej až hnedočiernej farby, ktoré už rozpozná aj malé dieťa. V rámci našej krajiny sa s ňou stretnete doslova všade. Pánskemu osadenstvu sa s ňou spája predovšetkým obľúbená borovička či gin. Borievky však dobre poznajú aj gazdinky, ktoré ich rady pridávajú do kapustnice alebo do divinových jedál.

Už v stredoveku sa z nich vo veľkom vyrábal napríklad lekvár. A hoci mnohí sa na borievky pozerajú s nedôverou, ich chuť je sladkastá a rozhodne sa ich preto netreba báť.

borievka obyčajná

Zdroj: Shutterstock®

Prečo po nich treba siahnuť?

Nielenže sa ich netreba báť, naopak, treba po nich vyslovene siahnuť pre ich vzácny obsah silíc, spomínaných éterických olejov, vitamínu C, karoténových farbív a flavonoidov. Šupka je zase bohatá na živice. O dezinfekčných účinkoch borievok ste už zrejme počuli. Ale vedeli ste, že borievky majú tiež výraznú schopnosť detoxikovať pečeň? Pôsobia aj mimoriadne močopudne, preto by nebolo dvakrát šťastnou voľbou skonzumovať ich naraz veľa.

Borievky prospievajú aj žlčníku, srdcu, očiam a kĺbom. Účinne usmrcujú jedy, škodliviny, baktérie, usadeniny a plesne v tele. Podporujú chuť do jedla a v neposlednom rade znižujú hladinu cholesterolu.

Zaujme ťa: Jarabina vtáčia: Skús tento netradičný recept na výživu z jarabiny!

kedy sa zbiera jalovec

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa zbierajú?

Borievky sa zbierajú prevažne v októbri, kedy sú už naozaj zrelé a je v nich najvyššia koncentrácia cenných látok. Z inak trpkých bobúľ sa na jeseň stávajú chutné sladkasté plody. Drevo borievky už z diaľky vábi zberačov svojou neodolateľnou vôňou živice. Hoci samotné zbieranie borievok nie je nič príjemné, kvôli pichliačom, ktoré si ich úzkostlivo strážia, nenechajte sa odradiť.

Pýtate sa, čo potom s nimi? Borievky je možné pridať priamo do pokrmu, pričom ak ich predtým mierne roztlačíte, uvoľní sa viac prospešných zložiek alebo si ich nasušte pri 35 stupňoch a používajte celoročne ako korenie.

čaj na pečeň

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si lahodný nápoj!

Môžete si z nich napríklad pripraviť lahodný a osviežujúci nápoj a to tak, že si dokopy zmixujete pol litra mlieka, asi 50 gramov borievok a približne dva kopčeky vanilkovej zmrzliny. Zmes nalejete do pohárov a môžete si naplno užiť jedinečnú chuť a zdravie v jednom. Ak na to máte chuť, priestor a možnosti, vypestujte si borievky samy doma a to buď v záhrade alebo aj vo väčšej nádobe na balkóne či dokonca na okne. Na ich konzumáciu by si mali dať pozor len tehotné ženy, pretože môžu pôsobiť dráždivo na obličky.

- Anketa

POUŽÍVATE DOMA BORIEVKY?

Odpovedalo 57 ľudí  

Len v borovičke ;-)
21%
Áno
47%
Nie, ale začnem
18%
Vôbec nie
14%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 03.09.18 05:06

ĽŠ
karma
100.00

Zvažujem ich pestovanie doma, nakoľko v okolí sa, žiaľ, vôbec nenachádzajú.

  • 1
Odpovedať

Katarína Gašová 03.09.18 20:34

karma
91.00

Zaujímavý článok. Musím sa priznať, že aj keď ich je na okolí veľa, nezbieram ich. To určite napravím :D

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 03.09.18 20:57

MC
karma
109.00

Borievky sú dobré na prípravu diviny..

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní