Toxický stres v tehotenstve by mal byť tabu: Ako vplýva na dieťa?

Toxický stres v tehotenstve by mal byť tabu: Ako vplýva na dieťa?

Dostať sa do pohody v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché. Negatívne správy a neistota na nás útočí z každej strany a my vôbec nevieme, čo nás v blízkej budúcnosti čaká. Stres vo všeobecnosti nemá na ľudský organizmus pozitívny vplyv, aj keď existuje niečo, ako pozitívny stres. Eustres, teda pozitívny stres, sa spája s prežívaním alebo s očakávaním pozitívnej udalosti, ktorá má nastať. Sú to napríklad tie povestné motýliky v bruchu, ktoré zažívame pred prvým rande či stretnutím s milovanou osobou. Pozitívny stres zlepšuje náš výkon a pomáha nám dosiahnuť náš cieľ.

Negatívny stres, teda distres, zažívame pri rôznych nepriaznivých situáciách, ktoré sa dejú u nás i vo svete. Tento druh stresu môže vyústiť až do depresie a ovplyvniť nielen psychické, ale aj fyzické zdravie človeka. Ako však vplýva stres na tehotné ženy a ako ovplyvňuje vývoj samotného plodu?

ako sa prejavuje stres

Zdroj: Shutterstock®

Stres počas tehotenstva

Tehotenstvo je krásne, ale aj stresujúce obdobie v živote každej ženy. Obavy z príchodu nového človiečika na svet sú namieste, nakoľko žiadna žena nevie, čo ju čaká (platí to hlavne v prípade prvorodičiek). Bude pôrod taký krásny, ako sme si vysnívali, alebo nastanú komplikácie, kvôli ktorým nebudeme mať na pôrod krásne spomienky? Budeme zvládať starať sa o tento malý uzlíček šťastia, ktorý bude odkázaný len na nás? Máme pre bábätko pripravené všetko, čo budeme potrebovať? Len zlomok myšlienok, ktoré sa nám preháňajú hlavou.

Bežný stres nemôžeme považovať za niečo, čo by nám škodilo. Avšak mnohí tvrdia, že emócie ženy môžu ovplyvniť vývoj plodu. Dokonca mnoho výskumov preukázalo, že emocionálny stav tehotnej ženy (stres, úzkosť, depresia,...) môžu zmeniť vývoj dieťaťa a dokonca tento vývoj môže mať dlhotrvajúce následky.

Príliš veľké pôsobenie stresových situácii na budúcu mamičku môže prispieť k jej problémom so spánkom, bolestiam hlavy, nechutenstvu alebo naopak, k prejedaniu sa. Takýto životný štýl môže postupne viesť k hypertenzii i ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nadmerného stresu počas tehotenstva môže dôjsť k predčasnému pôrodu alebo nízkej hmotnosti u narodeného dieťaťa. Vedeli ste, že predčasniatka sú náchylnejšie na rôzne zdravotné problémy? Dlhodobý stres a prítomnosť stresových hormónov v tele matky môže ovplyvniť vývoj niektorých orgánov dieťaťa – stres zvyšuje riziko vrodených chýb pľúc, čriev či nervového systému. Aj to je dôvod, prečo gynekológovia pri každej návšteve poradne odporúčajú mamičkám viac oddychovať a relaxovať.

Príznaky stresu (nielen) počas tehotenstva

Pod stresom každý človek zažíva rôzne fyzické i psychické zmeny, ktoré môže pozorovať navonok i vnútorne. Medzi najčastejšie príznaky pôsobenia nadmerného stresu na organizmus patrí:

 • bolesť hlavy i chrbta,
 • tráviace problémy,
 • nadmerná únava a problémy so spánkom,
 • strata chuti do jedla alebo naopak, prejedanie sa,
 • búšenie srdca a zvýšená tepová frekvencia,
 • problémy so sústredením,
 • pocity úzkosti, frustrácie alebo smútku,
 • strata záujmu o kontakt s ľuďmi (potreba byť osamote).

Treba si však uvedomiť, že nie všetky uvedené príznaky sú vyslovene príznakmi pôsobenia stresu na organizmus. Niekedy sa bolesti chrbta u budúcich mamičiek môžu objaviť v dôsledku ťažšieho bruška alebo zlej polohy pri spánku. Bolesť hlavy zase môže súvisieť s nedostatočným pitným režimom a pod.

Zaujme ťa aj: 3 domáce tipy na popraskané bradavky: Čo zachráni mamičky pri dojčení?

stres počas tehotenstva

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa vyhnúť stresu počas tehotenstva a dať sa „do pohody“?

 • Zapojte do svojho života cvičenie i meditáciu. Počas tehotenstva sa odporúča ľahké cvičenie pre tehotné, ako je gravidjoga či plávanie. Svoje spravia aj prechádzky na čerstvom vzduchu.
 • Vyhnite sa stresu tým, že budete robiť len tie činnosti, ktoré sú nevyhnutné a ktoré vás nebudú stresovať.
 • Nebojte sa požiadať o pomoc – či už pri upratovaní, nakupovaní alebo varení. Ak je to potrebné, tak vyhľadajte aj pomoc odborníkov, ktorí vám pomôžu vyriešiť vaše osobné problémy.
 • Ak pracujete, skúste sa so zamestnávateľom dohodnúť na iných pracovných podmienkach – na flexibilnom pracovnom čase, na práci z domu (home office), na dlhších deadlinoch a pod.
 • Aby ste sa vyhli obavám z pôrodu, absolvujte predpôrodný kurz, vďaka ktorému budete vedieť, čo vás čaká a na čo sa pripraviť. Okrem predpôrodného kurzu je vhodné absolvovať aj rodičovský kurz, ktorý vám pomôže zvládnuť starostlivosť o novorodeniatko.
 • Vsaďte na zdravý životný štýl, do ktorého sa oplatí zahrnúť zdravé stravovanie, dostatok spánku a oddychu, pitný režim a pod.
 • Zo všetkého najviac si tehotenstvo užívajte a snažte sa nastaviť si svoju myseľ pozitívnym smerom. Všetky zmeny súvisiace s tehotenstvom sú len dočasné a po pôrode odznejú.

Neprehliadni: Mliečna chrasta u dojčiat – ako ju rozpoznať a správne liečiť?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 26.04.22 06:27

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní