Čo obsahujú parfumy? Tieto nechutné živočíšne zložky ťa šokujú!

Čo obsahujú parfumy? Tieto nechutné živočíšne zložky ťa šokujú!

Ktorá zo žien by nemala rada voňavé obláčiky parfumov?! Vedia tak krásne podčiarknuť upravenú vizáž a napokon aj osobnosť samotnej nositeľky vône. Kvetinové či drevité zložky parfumov, o ktorých sa hovorí pomerne často, no a možno ich už aj máte „v malíčku“, však väčšinou reprezentujú len časť obsahu ukrývajúceho sa v krásnom a dizajnovom flakóne.

Viete, ktoré živočíšne zložky bývajú súčasťou tých najluxusnejších parfumov? Sú vysoko cenené, avšak ich pôvod vás s veľkou pravdepodobnosťou šokuje! Tu sú tri z týchto zaujímavých a možno až kontroverzných zložiek.

Castoreum – análne žľazy bobra

Asi vás veľmi nepotešíme informáciou, že látka, ktorú vylučujú bobry zo svojich žliaz umiestnených pri ritnom otvore, sa okrem iného nachádza aj v drahých parfumoch. Týmto sympatickým hlodavcom však prírodná aróma a tekutina z ich žliaz slúži na dôležité úkony – mazanie kožušiny či označenie si svojho teritória. Vôňa a aj farba látky castoreum závisí od toho, čím sa konkrétne daný bobor živí. Sila tejto vône je však značná a pripomína vanilku alebo maliny. V parfumoch sa používa predovšetkým na udržanie stálosti ostatných zložiek. Okrem parfumov sa však daná látka používa aj v iných produktoch, napríklad v osviežovačoch vzduchu, cukrovinkách, alkoholických nápojoch či cigarách.

Pozri aj: Toxické kamene: Tieto radšej ani nechytaj do rúk!

výťažok zo žliaz bobra

Zdroj: Shutterstock®

Ambra – veľrybí výlučok

Predstavte si, že sa len tak prechádzate po pláži, keď tu zrazu zakopnete o akúsi nevábnu voskovú hmotu. Predpokladáme, že by ste znechutene objekt obišli a pokračovali ďalej. No vedzte, že by ste urobili chybu!

Síce výzor tejto nažltlej hmoty nie je príťažlivý, no jej hodnota je vyvažovaná zlatom. Dalo by sa povedať, že ide o poklad. A nič to nemení na tom, že ide v podstate o výlučok veľryby, expresívnejšie povedané – zvratok. I keď niektorí odborníci predpokladajú, že by mohlo ísť aj o výlučok z opačnej strany tohto morského obra. Ambra sa používa už od 13. storočia na výrobu tých najluxusnejších parfumov. Za vznik ambry vďačíme morskému cicavcovi – vorvaňovi tuponosému. Ambra vzniká v jeho tráviacom trakte z dôvodu ochrany žalúdka a čriev pred mechanickým poškodením. Lepkavá hmota obaľuje tvrdé chitínové zvyšky potravy a keď sa nahromadí, tak musí ísť jednoducho von. Ambra sa využíva predovšetkým ako fixatér, ktorý spôsobuje, že vás bude vôňa parfumu sprevádzať veľmi dlho, ale rovnako dokáže prehĺbiť a zvýrazniť ostatné živočíšne zložky parfumu.

ambra z veľryby

Zdroj: Shutterstock®

Pižmo, mošus – pôvodne smrad

Obľubujete orientálne vône? Tak ste sa možno dostali do kontaktu s pravým pižmom živočíšneho pôvodu, ktoré je mimoriadne cenené. Patrí medzi najpríjemnejšie vône živočíšneho pôvodu, avšak o vôni možno hovoriť až v jeho rozriedenej podobe, pretože čistý pižmový zápach možno označiť aj za smrad. Pižmo, iným slovom aj mošus, sa získava zo zvláštnych žliaz uložených vo vačkoch blízko pohlavného ústrojenstva samca kabara pižmového (Moschus moschiferus), ktorý pripomína kamzíka. Pižmo vonia rôzne, a to podľa veku kabara a aj podľa ročného obdobia. Okrem obľúbenej vône sa v parfumoch využíva na stabilizáciu ostatných zložiek.

mošus

Zdroj: Shutterstock®

Živočíšne či umelé?

Zložky parfumov, o ktorých bola reč, bývajú súčasťou tých najluxusnejších a najdrahších parfumov. Castoreum, ambra či pižmo sú silné, trvácne a ako sme spomínali, fungujú ako dokonalé ustaľovače vôní. Keďže však ide o veľmi vzácne zložky, bývajú v parfumoch bežne nahrádzané ich syntetickými (umelo vyrobenými) kópiami. Na jednej strane môže ísť o skvelú správu, avšak na druhej strane umelé náhrady spôsobujú, že parfumy rýchlejšie vyprchajú a nie sú také silné.

- Anketa

ČOMU BY STE DALI V PARFUME PREDNOSŤ?

Odpovedalo 193 ľudí  

Prírodným živočíšnym zložkám, hoci sú drahé a zo zvierat.
34%
Syntetickým zložkám, ktoré napodobňujú tie prírodné, a to aj napriek tomu, že nemajú takú silnú výdrž.
66%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Lucia Šeptáková 29.03.19 05:33

karma
108.00

Tak to som prekvapená.Naozaj??

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 30.03.19 16:26

MM
karma
100.00

radšej ani nevedieť

  • 2
Odpovedať

Anton Marek 12.04.19 10:59

karma
127.00

Netreba sa toho báť, v bežných parfumoch sú len syntetické náhrady.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 12.04.19 11:15

MC
karma
109.00


O ambre som vedela ,ale tie ďalšie zložky sú tiež zaujímavé.

  • 1
Odpovedať

Katarína Šugar 23.04.19 21:02

karma
108.00

doteraz som nevedela co je ambra, len mi pekne vonala a to som milovnicka parfemov :D

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 22.05.19 12:12

JK
karma
100.00

Milujem parfémy o ambre som vedela a ostatné nie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní