Ako rozoznať alergiu od zápalu? Tu je niekoľko tipov od odborníkov

Ako rozoznať alergiu od zápalu? Tu je niekoľko tipov od odborníkov

Jarné a letné mesiace sú síce najkrajšie v roku, no pre tých, ktorých trápi alergia, vedia byť doslova nočnou morou. Smrkanie, kýchanie, bolesť v hrdle či svrbenie očí – to všetko môžu byť príznaky alergie. Často sa však stáva, že to, čo pripisujeme alergii, môže byť v skutočnosti prejav nepríjemného zápalu, a to najmä u očí. Ako rozoznať alergiu od zápalu podľa odborníkov?

Odhaľte pôvodcu

Aj zápal spojiviek, aj alergia dokážu spôsobiť podobné prejavy na vašich očiach. Môžu sa vám začervenať, nepríjemne svrbieť či páliť, slziť či opuchnúť. Rozdiel je však v tom, že ak máte zápal, lieky na alergiu vám naň nepomôžu a dokonca môžete niekoho nakaziť, ak ide o prenosné ochorenie. Vo vašom vlastnom záujme je teda zistiť, či vaše problémy s očami spôsobila alergia alebo nejaká baktéria či vírus.

Pozri aj: Prečo nezanedbať každoročný servis auta? Neoplatí sa čakať pridlho!

prejavy alergie

Zdroj: Shutterstock®

Pozorujte symptómy

Ako teda rozoznať, či ide o alergické alebo iné ochorenie oka? Oční lekári sa zhodujú na tom, že najistejšie je, ak budete pozorovať symptómy.

 • Ak vám spôsobuje nepríjemnosti alergia, mali by vám oči slziť, rezať vás a mali by vám opúchať. Tento typ zápalu nie je nákazlivý.
 • Ak vám bolesti spôsobila virálna infekcia, ide o vysoko nákazlivé ochorenie, teda pri neliečení ho môžete jednoducho na niekoho preniesť. Pri tomto veľmi častom type zápalu vás budú vaše oči páliť, červenieť a vylučovať vodový výtok.
 • Zápal spojiviek vám v konečnom dôsledku môže spôsobiť aj bakteriálna infekcia. V tomto prípade budú vaše oči bolestivé, prípadne hnisavé. Aj tento zápal je nákazlivý, preto by ste ho mali liečiť vhodnými liekmi.
páliace oči

Zdroj: Shutterstock®

Všímajte si rozdiely

Po prečítaní vyššie uvedených riadkov sa asi pýtate, ako spoznáte rozdiel medzi veľmi podobnými symptómami, ktoré si navyše môžete veľmi ľahko pomýliť. Podľa odborníkov je však spozorovať rozdiel jednoduché. Zápal vyvolaný alergénom viac svrbí ako bolí a tiež nepáli. Zvyčajne sa prejavy objavia niekoľko minút alebo hodín po vystavení danému alergénu a zasiahne obe oči rovnako.

Inšpiruj sa: Efektívne umývanie okien podľa expertov: Takto sa budú blyšťať!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 14.05.19 06:59

ĽŠ
karma
100.00

Užitočné tipy!

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 14.05.19 08:16

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 14.05.19 09:55

MS
karma
118.00

Asi by som sa riadila tým, že alergia sa zjavý náhle a zápal postupne.Dakujem za užitočné rady.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 14.05.19 13:34

SK
karma
114.00

všímam si na sebe, že občas mám asi alergiu na slnečné svetlo, pokosenú trávu...

 • 0
Odpovedať

Jana Tonhauserová 14.05.19 13:59

karma
104.00

Som peľová alergička , v sezone okrem iných príznakov mávam opuchnuté vnútorné kútiky očí a pociťujem také rezavé svrbenie oka ako ked máte piesok v očiach...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.05.19 15:45

MM
karma
100.00

alergia sa pravidelne opakuje pri styku s alergénmi

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 16.05.19 21:40

JK
karma
100.00

Som alergička

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní