Kontroverzný čaj z Kratomu: Silná droga alebo úžasný liek?

Kontroverzný čaj z Kratomu: Silná droga alebo úžasný liek?

Jeseň je nepochybne čajíkové obdobie. V súčasnosti máme medzi čajmi naozaj na výber a nemusíme sa viac obmedzovať len na čierny, zelený alebo ovocný. Dokážeme zohnať aj tie najvzácnejšie bylinky z ďalekých krajín, lúhovať si ich v horúcej vode a benefitovať z ich úžasných účinkov. Presne sem by sa dal zaradiť aj kontroverzný čaj z Kratomu, ktorý pochádza z krajín juhovýchodnej Ázie a získava sa z listov zo stromu Kratom. Prečo ho teda jedni ospevujú a iní pred ním vystríhajú?

Prírodné morfium

Existuje celkom jednoduché vysvetlenie na to, prečo je pitie čaju z Kratomu kontroverznou záležitosťou. Sú to, samozrejme, jeho účinky, ktoré v nižších dávkach organizmus podporujú a vo vyšších utlmujú. V niektorých krajinách, napríklad v Thajsku, domáci žuvajú listy Kratomu celkom bežne a na dennom poriadku ich takto spracujú do organizmu približne do 10 kusov. V iných krajinách je zasa užívanie Kratomu nezákonné… Pravdou je, že čaj z Kratomu dokáže na človeka pôsobiť v určitých dávkach ako morfium alebo kodeín, čo sú naozaj silné lieky od bolesti, podávané v nemocniciach.

Bude sa ti páčiť: Veľký návod na odľahčenie bytu: Čoho sa treba zbaviť ako prvého? ​

prášok z Kratomu

Zdroj: Shutterstock®

Proti bolesti aj na sexuálny apetít

Ako teda pôsobí na človeka čaj Kratom v prijateľných a odporučených množstvách? Jeho benefity sú naozaj širokosiahle. Ako už bolo naznačené vyššie, čaj z Kratomu sa často pije pre svoje účinky proti bolesti. Keďže je prirodzeným zdrojom antioxidantov, tento čajík dokáže podporiť aj imunitný systém a dokonca tiež zlepšiť náladu, keď sa cítite takpovediac pod psa.

Čaj z Kratomu môže prinavrátiť stratenú energiu, čo poteší najmä ľudí, ktorí trpia chronickou únavou, ale dokáže aj pôsobiť ako prírodné afrodiziakum u tých, ktorí potrebujú v spálni trocha povzbudiť, pričom podľa štúdií pôsobí aj na sexuálnu výdrž. Kratom sa často využíva aj na psychické poruchy, ako je depresia či úzkosť, ktoré dokáže účinne odstraňovať zo života človeka.

prírodné afrodiziakum

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na vedľajšie účinky!

Kratom nie je kontroverznou rastlinkou len tak pre nič za nič, má to svoje opodstatnenie. Niektorí ľudia naň síce nedajú dopustiť, no iní si s ním zažili doslova peklo. Pri vysokom dávkovaní, ktorého hodnota môže byť u každého človeka úplne iná, si môžete zažiť veľmi nepríjemné vedľajšie účinky. Niektorí ľudia tvrdia, že po užití Kratomu majú akúsi opicu, podobnú tej alkoholovej, ktorá zahŕňa dezorientovanosť, nevoľnosti až zvracanie, zvýšené močenie, halucinácie, zvýšenú akciu srdca a dokonca aj potenie či vysušenie v ústach. Toto všetko môžete zažiť pri nesprávnom dávkovaní, v niektorých prípadoch ide už o 5 gramov kratomového prášku. Po užití príliš vysokej dávky Kratomu sa však môžete ocitnúť v kóme a dokonca aj zomrieť, preto si dvakrát rozmyslite užívanie tejto látky a radšej sa o ňom poraďte s lekárom.

Zaujme ťa: Zápal spánkovej tepny: Keď bolesť pri česaní môže končiť slepotou


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Monika Filípková 09.10.18 04:52

MF
karma
105.00

Škoda, že u nás nerastie.

  • 1
Odpovedať

Potmehood production 27.06.20 02:31

PP
karma
-1.00

síce nerastie ale dá sa pohodlne kúpiť :) napr.:

  • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.10.18 08:41

ĽŠ
karma
100.00

Ešte som sa s ním nestretla, ďakujem za článok!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní