Kýchaš ako besná? Vieme, ktoré potraviny proti alergii zaradiť do jedálnička

Kýchaš ako besná? Vieme, ktoré potraviny proti alergii zaradiť do jedálnička

Neustále smrkanie, kýchanie, prípadne škriabanie v krku, to všetko sú znaky toho, že sa dostavila sezónna alergia. Možno na ňu beriete lieky, možno sa ju snažíte len nejako „prežiť“ a možno práve teraz hľadáte spôsob, ako ju poraziť prírodne. My sme zisťovali, ktoré potraviny jesť proti alergii a prečo. Pozrite si náš zoznam!

Inšpiruj sa: 5 dôvodov, prečo jesť maliny: O týchto ich účinkoch si možno ani netušila!

potraviny proti alergii

Zdroj: Shutterstock®

Potraviny proti alergii

Ak máte potravinovú alergiu, váš organizmus negatívne reaguje na určité jedlá, prípadne ich zložky. Vtedy tieto potraviny proti alergii, samozrejme, neskúšajte. Zmierňujú však sezónne alergie, ktoré máme z premnoženia alergénov vo vzduchu, napríklad peľu. Tieto alergie zväčša udierajú najviac počas jari a leta, pričom odznievajú začiatkom jesene. Ktoré potraviny sa teda na ne oplatí vyskúšať?

 1. Mnoho príznakov alergií pochádza zo zápalu, preto je logické skúsiť potravinu s protizápalovými účinkami. Presne takou je zázvor. Môže zmierniť nepríjemné škriabanie v krku, ale aj sopeľ či potlačiť zápal v očiach. Veľmi podobnou protizápalovou prísadou do jedál je aj kurkuma, ktorú sa tiež oplatí vyskúšať.
 2. Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že omega 3 mastné kyseliny dokážu liečiť astmu a prispieť aj k zlepšeniu alergických reakcií. Preto by ste mali do antialergického jedálnička zaradiť lososa, makrelu, sardinky či tuniaka.
 3. Kvercetín sa správa ako prírodný antihistamín a môže pomôcť ustúpiť príznakom sezónnych alergií. Preto by ste sa ním mali zásobiť, napríklad prostredníctvom cibule. Najväčšiu koncentráciu kvercetínu obsahuje červená cibuľa, potom klasická žltá a napokon šalotka.
 4. Čo by to bol za zoznam, na ktorom by nefigurovalo celkom obyčajné „céčko”? Vitamín C je skvelý na imunitu a dokáže aj odháňať nepríjemné príznaky alergie, ktoré sú veľmi podobné tým z celkom obyčajnej chrípky. Zásobte sa preto citrusmicitrónmi, pomarančmi, grepmi a podobne. Nezabúdajte ani na zeleninu, ktorá je bohatá na vitamín C, napríklad také paradajky.
príznaky alergie

Zdroj: Shutterstock®

Keď príroda nestačí

Niekedy jednoducho prírodné lieky či potraviny proti alergii nestačia a nepomôžu ani žiadne babské triky. V prípade, že vám alergia narúša život a neviete s ňou jednoducho vydržať, mali by ste navštíviť odborníka, teda alergológa. Ten vám dokáže pomôcť vhodnou diagnózou a nasadením liečby, ktorá by vám mala na nepríjemnú sezónnu alergiu pomôcť.

Pozri aj: Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 06.07.19 06:14

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, vo väčšine prípadov príroda nestačí, no v každom prípade dobrý zoznam pre zmiernenie!

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 06.07.19 10:36

MC
karma
109.00

Alergii pribúda a chudák príroda už nestači...

 • 0
Odpovedať

Renáta Gallerová 06.07.19 19:55

RG
karma
108.00

Skvelý článok, určite z týchto potravín niečo vyskúšam.

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 07.07.19 19:29

MD
karma
132.00

Dobré vedieť. Alergia je zákerné ochorenie, poriadne vie strpčiť život..

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.07.19 21:34

JK
karma
100.00

Som alergička rada vyskúšam

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní