Máš opuchnuté prsty na rukách? Vieme, čo za tým môže byť

Máš opuchnuté prsty na rukách? Vieme, čo za tým môže byť

  • Zdieľaj:
 • 5

Určite ste to už niekedy zažili – vaše prsty na rukách zrazu pripomínajú skôr malé klobásky a prstene z nich nie a nie dolu. Potom musíte pristupovať k najrôznejším, ba priam krkolomným opatreniam, pomocou ktorých dáte zaseknuté šperky dole z prstov. Ak mávate opuchnuté prsty na rukách len príležitostne, zrejme sa niet čoho obávať. Ak sa však tento problém opakuje, dokonca zhoršuje, mali by ste s tým niečo robiť.

Z tepla či čipsov

Väčšina príčin, prečo opuch prstov na rukách vlastne vzniká, je celkom neškodných a naliatie vašich prstov pravdepodobne čoskoro pominie. Daktilitída, ako sa takýto opuch spôsobený zápalom nazýva odborne, však môže prameniť aj z vážnejších problémov.

Ak sa bavíme o tých neškodnejších príčinách, väčšinou ide o opuch kvôli extrémnym horúčavám, čo sa dá ľahko zmierniť ľadovým obkladom. Opuch však zapríčiňuje aj príliš veľa soli, ktorú ste prijali do svojho organizmu prostredníctvom potravy. Slané jedlá zadržiavajú v tele viac vody, čo sa môže prejaviť práve ako takzvané klobáskové prsty. V tomto prípade stačí, ak si budete príjem sodíka pozorne strážiť – príliš veľa soli totiž škodí, a to nie len prstom.

Zaujme ťa: Magnéziový olej - najlepší spôsob, ako si doplniť horčík? Zisti viac!

čo spôsobuje opuchy

Zdroj: Shutterstock®

Nebezpečné ranné opuchnutie

Opuchnutie prstov môže postihovať aj starších pacientov s artrózou, čo je pomerne bolestivé ochorenie kĺbov súvisiace s vyšším vekom. Ak ide o túto príčinu, k opuchnutiu dochádza zväčša hneď zrána. Ďalším dôvodom, prečo vaše prsty opúchajú, môže byť diagnóza menom reumatoidná artritída, ktorá môže na rozdiel od predchádzajúceho ochorenia postihnúť ľudí v akomkoľvek veku. Toto bolestivé ochorenie kĺbov netreba podceňovať, pretože môže skončiť až pri živote na invalidnom vozíčku.

Okrem artrózy a artritídy býva opuchnutie prstov častým prejavom syndrómu karpálneho tunela. Toto ochorenie sa neprejavuje len opuchom, ale aj bolesťou, znecitlivením, stuhnutosťou  či nepríjemným svrbením. Pri opuchoch rôznych častí tela, no najmä rúk, prstov a členkov, musíme spomenúť aj možné zlyhanie obličiek, čo je veľmi vážna diagnóza, pri ktorej dochádza k masívnemu zavodňovaniu organizmu.

Pozri aj: Preeklampsia v tehotenstve: Vážne ohrozuje život matky aj dieťaťa

opuchy v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Majú ich aj tehuľky

Opuchnuté prsty sú typické nielen pre starších ľudí, ale aj pre tehotné ženy. Nalievanie prstov môže totiž súvisieť s diagnózou známou ako preeklampsia, ktorá môže byť v najhoršom prípade smrteľnou ako pre matku, tak aj pre dieťatko. Táto choroba gravidných žien súvisí s neustálym a nekontrolovateľným zvyšovaním krvného tlaku, ktorý sprevádzajú opuchy rúk a nôh a tiež aj bielkovina v moči. Budúca mamička, ktorá má podozrenie, že by mohla mať preeklampsiu, by mala neodkladne navštíviť lekára.

Otestuj: Ako minimalizovať odpad v domácnosti? Spoznaj zásady zero waste!


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 27.02.19 17:42

MM
karma
106.00

tento problém mávam len v horúčavách

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 27.02.19 23:22

karma
109.00

Ano,stalo sa to aj mne,ale len v lete,ked sú horúčavy.A nielen prsty,ale aj nohy mi opuchli pri dlhšom sedení.

 • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 28.02.19 07:57

karma
126.00

Poznám ranné opuchy prstov.., mala som to spojené s reumatoidnou artritídou, ale ani tú mi nakoniec nediagnostikovali. Našťastie už také problémy nemám.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 01.03.19 22:23

karma
100.00

Prsty rúk mi opúchajú často, vďaka článku som si našla príčinu opuchu.

 • 0
Odpovedať

Dušan Varga 20.03.19 20:16

DV
karma
103.00

Zaujímavý článok.Dobre vedieť

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Domáce bielenie zubov – áno alebo nie?
Zdravie

Domáce bielenie zubov – áno alebo nie?

 • 6
 • 01.04.2021
Rany, zlé trávenie i dýchacie problémy – pomôžu modrofialové kvietky!
Zdravie

Rany, zlé trávenie i dýchacie problémy – pomôžu modrofialové kvietky!

 • 5
 • 25.04.2021
Ako využiť bazalkové pesto? Tu je 7 dobrých tipov, ktoré ťa nadchnú!
Domácnosť

Ako využiť bazalkové pesto? Tu je 7 dobrých tipov, ktoré ťa nadchnú!

 • 2
 • 06.06.2021
TOPlist