Máš opuchnuté prsty na rukách? Vieme, čo za tým môže byť

Máš opuchnuté prsty na rukách? Vieme, čo za tým môže byť

Určite ste to už niekedy zažili – vaše prsty na rukách zrazu pripomínajú skôr malé klobásky a prstene z nich nie a nie dolu. Potom musíte pristupovať k najrôznejším, ba priam krkolomným opatreniam, pomocou ktorých dáte zaseknuté šperky dole z prstov. Ak mávate opuchnuté prsty na rukách len príležitostne, zrejme sa niet čoho obávať. Ak sa však tento problém opakuje, dokonca zhoršuje, mali by ste s tým niečo robiť.

Opúchanie končatín z tepla i čipsov

Väčšina príčin, prečo opuch prstov na rukách vlastne vzniká, je celkom neškodných a naliatie vašich prstov pravdepodobne čoskoro pominie. Daktilitída, ako sa takýto opuch spôsobený zápalom nazýva odborne, však môže prameniť aj z vážnejších problémov.

Ak sa bavíme o tých neškodnejších príčinách, väčšinou ide o opuch kvôli extrémnym horúčavám, čo sa dá ľahko zmierniť ľadovým obkladom. Opuch však zapríčiňuje aj príliš veľa soli, ktorú ste prijali do svojho organizmu prostredníctvom potravy. Slané jedlá zadržiavajú v tele viac vody, čo sa môže prejaviť práve ako takzvané klobáskové prsty. V tomto prípade stačí, ak si budete príjem sodíka pozorne strážiť – príliš veľa soli totiž škodí, a to nie len prstom, ale aj obličkám a celkovo nášmu telu.

Zaujme ťa: Magnéziový olej - najlepší spôsob, ako si doplniť horčík? Zisti viac!

čo spôsobuje opuchy

Zdroj: Shutterstock®

Nebezpečné ranné opuchnutie

Opuchnutie prstov môže postihovať aj starších pacientov s artrózou, čo je pomerne bolestivé ochorenie kĺbov súvisiace s vyšším vekom. Ak ide o túto príčinu, k opuchnutiu dochádza zväčša hneď zrána. Ďalším dôvodom, prečo vaše prsty opúchajú, môže byť diagnóza menom reumatoidná artritída, ktorá môže na rozdiel od predchádzajúceho ochorenia postihnúť ľudí v akomkoľvek veku. Toto bolestivé ochorenie kĺbov netreba podceňovať, pretože môže skončiť až pri živote na invalidnom vozíčku.

Okrem artrózy a artritídy býva opuchnutie prstov častým prejavom syndrómu karpálneho tunela. Toto ochorenie sa neprejavuje len opuchom, ale aj bolesťou, znecitlivením, stuhnutosťou či nepríjemným svrbením. Pri opuchoch rôznych častí tela, no najmä rúk, prstov a členkov, musíme spomenúť aj možné zlyhanie obličiek, čo je veľmi vážna diagnóza, pri ktorej dochádza k masívnemu zavodňovaniu organizmu a tvorbe edémov. Okrem toho môžu byť opuchnuté končatiny znakom aj zlyhávania niektorých ďalších orgánov v tele. Hovoríme predovšetkým o zlyhávaní srdca, pľúc či pečene. 

opuchy v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Majú ich aj tehuľky

Opuchnuté prsty sú typické nielen pre starších ľudí, ale aj pre tehotné ženy. Nalievanie prstov môže totiž súvisieť s diagnózou známou ako preeklampsia, ktorá môže byť v najhoršom prípade smrteľnou ako pre matku, tak aj pre dieťatko. Táto choroba gravidných žien súvisí s neustálym a nekontrolovateľným zvyšovaním krvného tlaku, ktorý sprevádzajú opuchy rúk a nôh a tiež aj bielkovina v moči. Budúca mamička, ktorá má podozrenie, že by mohla mať preeklampsiu, by mala neodkladne navštíviť lekára.

Otestuj: Ako minimalizovať odpad v domácnosti? Spoznaj zásady zero waste!

Naposledy aktualizovaný článok: 9.2.2022


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 27.02.19 17:42

MM
karma
100.00

tento problém mávam len v horúčavách

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 27.02.19 23:22

karma
109.00

Ano,stalo sa to aj mne,ale len v lete,ked sú horúčavy.A nielen prsty,ale aj nohy mi opuchli pri dlhšom sedení.

  • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 28.02.19 07:57

karma
110.00

Poznám ranné opuchy prstov.., mala som to spojené s reumatoidnou artritídou, ale ani tú mi nakoniec nediagnostikovali. Našťastie už také problémy nemám.

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 01.03.19 22:23

karma
106.00

Prsty rúk mi opúchajú často, vďaka článku som si našla príčinu opuchu.

  • 0
Odpovedať

Dušan Varga 20.03.19 20:16

DV
karma
103.00

Zaujímavý článok.Dobre vedieť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní