Nebezpečné piesočné mušky ako suvenír z dovolenky: Jazvy sú minimum, čo spôsobujú!

Nebezpečné piesočné mušky ako suvenír z dovolenky: Jazvy sú minimum, čo spôsobujú!

  • Zdieľaj:
 • 1

Časy, kedy sme si z dovolenky priniesli len zásobu vitamínu D a dokonalé bronzové opálenie sú už dávno preč. Doposiaľ sme sa báli, aby sme v mori nestúpili na morského ježka alebo nestretli medúzu či, nedajbože, žraloka. Dnes si však z dovolenky môžeme priniesť množstvo suvenírov, o ktorých nemusíme ani len tušiť. Jedným z nich sú aj piesočné mušky, ktoré sa kedysi vyskytovali najmä v oblasti Afriky. V súčasnosti na ne môžeme natrafiť aj v európskych destináciách a podľa odborníkov ich výskyt je aktuálne bežný najmä v okolí Stredozemného mora.

Avšak, pozor! Piesočné mušky nie sú len takým obyčajným suvenírom. V niektorých prípadoch môžu spôsobiť zjazvenie pokožky, no v tom horšom si môžu vyžiadať to najcennejšie – ľudský život.

čo je leishmanióza

Zdroj: Shutterstock®

Piesočné mušky – čo to je?

Piesočné mušky sú častokrát porovnávané s komármi, ktoré rovnako prenášajú rôzne ochorenia. Síce majú kratučký sosáčik, no za to veľmi účinné sliny, ktorými do hostiteľa po bodnutí prenášajú parazitologické ochorenie spôsobené parazitom Leishmania.

Leishmaniózu spôsobujú predovšetkým parazity prvokov, ktoré sa podľa Svetovej Zdravotníckej Organizácie prenášajú uhryznutím infikovanými samičkami flebotomínových piesočnatiek. Odhaduje sa, že ročne je týmto ochorením nakazených až 1 000 000 ľudí po celom svete. WHO tiež dodáva, že piesočné mušky napadajú predovšetkým chudobné obyvateľstvo, ktoré trpí podvýživou, slabým imunitným systémom či nevhodnými podmienkami na bývanie.

Sliny piesočných mušiek napádajú predovšetkým imunitný systém. Uchytávajú sa na bunkách hostiteľa, vďaka ktorým sa šíria po celom organizme. Ochorenie sa spočiatku prejavuje rastúcimi kožnými vredmi. Tie môžu spôsobiť zjazvenie kožného tkaniva a vytvoriť tak jazvy, ktoré na pokožke ostávajú do konca života. Niektoré formy tohto ochorenia sa však môžu rozšíriť do slizníc a postihnúť tak vnútorné orgány. Táto forma ochorenia je najnebezpečnejšia, pretože môže spôsobiť smrť.

3 hlavné formy leishmaniózy

 • Kožná – najbežnejšia forma, ktorá spôsobuje kožné lézie (spomínané vredy).
 • Mukokutánna – vedie k čiastočnej alebo úplnej deštrukcii slizníc nosa, úst a hrdla.
 • Viscerálna – známa ako kala-azar a ak sa nelieči, tak môže byť smrteľná. Je charakterizovaná nepravidelnými záchvatmi horúčky, chudnutím, zväčšením sleziny i pečene a rovnako aj anémiou.

Neprehliadni: Tmavá alebo jasnočervená krv v stolici – aké sú príčiny u dospelých a detí?

čo spôsobujú piesočné mušky

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha liečba leishmaniózy?

Dá sa povedať, že nie je stanovená nejaká jednotná liečba, pretože všetko závisí od človeka, jeho imunitného systému a predovšetkým od formy tohto ochorenia a jeho sprievodných patológií. Vo všeobecnosti však platí, že pacientovi sú podávané lieky proti parazitom, na podporu imunitného systému a na zmiernenie príznakov tohto ochorenia.

Ako predchádzať infikovaniu piesočnými muškami?

Doposiaľ nebola vytvorená žiadna vakcína, ktorá by bola vhodným riešením, respektíve prevenciou pred piesočnými muškami. Vo všeobecnosti sa však odporúča používať dostupné repelenty, ktoré pôsobia ako odpudzovače akéhokoľvek hmyzu. Dokonca si môžete vytvoriť aj domáci repelent proti hmyzu, ktorý je rovnako účinný ako ten z obchodu. Tiež sa odporúča používať repelent aj na domácich miláčikov, pretože aj oni môžu byť prenášačmi mušiek.

V druhom rade sa neodporúča pohybovať vonku od súmraku do úsvitu, kedy sú piesočné mušky najviac aktívne. V tropických krajinách sa odporúča používať moskytiéru, ako ochranu pred aktívnym hmyzom.

Pozri tiež: Prvá pomoc pri popáleninách – ako ju poskytnúť postihnutému správne?


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 26.08.21 07:35

ĽŠ
karma
100.00

Skutočne nepríjemný suvenír z dovolenky.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?
Módne outfity

Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?

 • 2
 • 17.08.2022
Ako „sa obliecť“ na vlastný pohreb? Módnych návrhárov fascinuje aj posmrtná móda
Módni návrhári

Ako „sa obliecť“ na vlastný pohreb? Módnych návrhárov fascinuje aj posmrtná móda

 • 3
 • 27.07.2022
Dámska maxi sukňa – ako a s čím ju kombinovať? Inšpiruj sa!
Módne inšpirácie

Dámska maxi sukňa – ako a s čím ju kombinovať? Inšpiruj sa!

 • 7
 • 17.08.2022
TOPlist