TOP mýty o tehotenstve – vieš, ako je to v skutočnosti?

TOP mýty o tehotenstve – vieš, ako je to v skutočnosti?

  • Zdieľaj:
 • 4

Tehotenstvo je krásne obdobie ženy. Rastúce bruško, prvé pohyby, chystanie výbavičky pre bábätko a očakávanie prvých dní s bábätkom. V tehotenstve nechceme nič zanedbať, snažíme sa stravovať viac-menej zdravo (zvláštne tehotenské chute do toho nezahŕňame). Možno sme však niekedy až príliš úzkostlivé. O to viac, ak nám naša rodinná známa podsunie ,,zaručene pravdivú“ informáciu o tehotenstve, ktorou nás vystraší. Ďalej to poznáte – strach, neistota a zbytočné hodiny strávené hľadaním pravdy na internete.

Náš rozum nám vie napovedať najlepšie

Niekedy je to však to najhoršie, čo môžeme urobiť. Základom je zbytočne sa nestresovať, byť v pokoji a rozmýšľať zdravým ,,sedliackym“ rozumom. Ten nám už intuitívne napovedá, že je všetko v poriadku, no červík pochybnosti nám stále vŕta v hlave a nedá nám spávať.

Ak ste si už aj vy prešli tehotenstvom, určite si v mysli vybavíte minimálne dve zaručené informácie, ktoré vám zdvihli tlak a premýšľali ste nad nimi. Dnes si preto zhrnieme a vyvrátime zopár mýtov o tehotenstve, na ktoré by ste mali raz a navždy zabudnúť.

Neprehliadni: Lekári vyšli s pravdou von: Ovplyvňuje koronavírus tehotenstvo?

tehotenstvo a kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus: počas tehotenstva sa nemôžem kúpať v teplej vode

Kto by nemal rád upokojujúci voňavý kúpeľ s kopou peny? Aj v tehotenstve môže byť rovnako príjemný nielen pre vás, ale aj bábätko. Treba však rozlišovať pojmy ,,teplý“ a ,,horúci“. Pobyt vo vode okolo 37 °C a menej si pokojne dopriať môžete, na horúci kúpeľ nad túto teplotu si však radšej počkajte po pôrode. Horúca voda môže totiž zvýšiť teplotu v okolí panvy a uvoľniť tak svalstvo maternice, čo je nebezpečné najmä v prvom trimestri.

Mýtus: tehotenstvo a mačky nejdú dokopy

Toxoplazmózu asi nie je potrebné zvlášť predstavovať. Po nakazení hrozí najmä v rannom tehotenstve deformácia plodu. Toxoplazmózu neprenášajú iba mačky. Nemusíte sa však zbytočne obávať a hľadať vášmu domácemu miláčikovi nový domov. Stačí dodržať pár pravidiel – vyhnite sa kŕmeniu miláčika a dbajte na to, aby bolo mäso dostatočne tepelne upravené. Vyhnite sa aj výkalom a ich vyhadzovaniu a poproste o to iného člena domácnosti. V krajnom prípade vždy použite rukavice a dbajte na dôkladné umývanie rúk.

Odporúčame: Choroby prenosné zo zvierat na človeka

tehotenstvo a mačky

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus: na lietanie v tehotenstve zabudnite

Röntgen nenájdeme iba v nemocničných zariadeniach. Pokiaľ ste už leteli lietadlom, určite viete, že pri check-ine vo väčšine prípadoch prechádzate aj röntgenovou kontrolou. V skutočnosti však ide o veľmi malé dávky žiarenia, ktoré vášmu bábätku neublížia. Pri klasickom röntgene je síce žiarenie silnejšie a tehotné ženy ho podstupujú iba v nevyhnutných prípadoch, ak je vyšetrenie potrebné zo zdravotných dôvodov. Treba si však uvedomiť, že niekedy môže ísť o rozumnejšie riešenie, akoby sme mali niečo zanedbať a potom to ľutovať.

Mýtus: tehotné musia jesť za dvoch a rybám sa vyhnúť úplne

Tehotenstvo je síce obdobie, kedy by sme strave mali venovať väčšiu pozornosť a dopriať telu všetky živiny, ktoré sú potrebné pre správny rast a vývoj vášho bábätka. Počas tehotenstva jesť za dvoch nemusíme a netreba skonzumovať všetko, čo vidíme. Žena by počas tehotenstva mala pribrať v závislosti od svojej pôvodnej hmotnosti. Za priemer sa považuje zhruba 9 – 12 kíl. Strava by mala byť pestrá, vyvážená a môžeme si dopriať aj ryby, ktoré sú prospešné z hľadiska omega-3 mastných kyselín. Pozor by sme si ale mali dať na konzumovanie surových rýb, ktoré nie sú počas tehotenstva vhodné.

Pozri aj: Najväčšie potravinové hrozby pre tehotné: Čo spôsobia dieťatku?!

tehotenstvo a zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus: na cvičenie a sex počas tehotenstva zabudnite

To, že ste tehotná neznamená, že ste chorá. Žite tak, ako ste zvykli predtým, avšak s menšími obmedzeniami a prispôsobeniami súčasnému stavu (pozor však pri rizikovom tehotenstve). Cvičenie počas tehotenstva je prospešné a napomáha udržať telo v dobrej kondícii. Cvičte toľko, koľko vám vlastné telo dovolí. Nepresiľujte sa a robte si častejšie pauzy. Nezabúdajte na pitný režim a následný oddych. Počas tehotenstva vám neublíži ani pohlavný styk a nemusíte si tak s partnerom odopierať intímny život 9 mesiacov. Bábätko je totiž v maternici dostatočne chránené. Buďte však obozretné pri vaginálnych infekciách, ktoré môžu byť v rannom tehotenstve potenciálnym rizikom.

Mýtus: po pôrode nemôžem tak skoro otehotnieť

To, že ste jedno bábätko porodili neznamená, že nemôžete mať v maternici čoskoro ďalšie. Ľudské telo a jeho regenerácia po pôrode je priam úchvatná. Mnoho žien sa spolieha na to, že počas šestonedelia či kojenia sú chránené a nemôžu otehotnieť. Otehotnieť však môžete už počas prvej ovulácie po pôrode. Tá sa môže dostaviť oveľa skôr, než si myslíte. Rovnako, ani dojčenie nie je najspoľahlivejším prostriedkom proti otehotneniu. Ak netúžite po ďalšom bábätku aspoň nejaký čas, myslite na dostatočnú a vhodnú ochranu pred tehotenstvom.

Neprehliadni: Dula Lucia Vančo: Cvičenie v tehotenstve – áno či nie?!

ochrana pred otehotnením

Zdroj: Shutterstock®

Počas tehotenstva sa nemôžem očkovať

Bežné rutinné očkovania na najrôznejšie choroby sme absolvovali asi všetci. Súčasná pandemická situácia preukázala ešte vyššiu mieru nutnosti očkovania ako účinný boj proti pandémii. Ako to však v skutočnosti je s očkovaním počas tehotenstva? Odporúča sa alebo by sme ho mali radšej absolvovať až po pôrode? Podľa odborníkov doteraz neboli preukázané žiadne relevantné zdravotné riziká pre matku a dieťa. Aj preto by nemalo byť očkovanie v tehotenstve prekážkou a odporúča sa. Samozrejme, každý takýto krok je potrebné konzultovať vopred s ošetrujúcim lekárom.  

Zaujme ťa: Lekári vyšli s pravdou von: Ovplyvňuje koronavírus tehotenstvo?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 24.05.21 06:43

ĽŠ
karma
100.00

Základom je naozaj zbytočne sa nestresovať, byť v pokoji a rozmýšľať zdravým ,,sedliackym“ rozumom.

 • 2
Odpovedať

Daniela Bieliková 24.05.21 11:51

DB
karma
112.00

Dobré a rozumné rady...

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 25.05.21 17:31

ZS
karma
100.00

Jesť za dvoch to je nápad a potom kto tie kilá zhodí

 • 0
Odpovedať

Dušan Varga 26.05.21 22:19

DV
karma
103.00

Pravdu povediac niektorým mýtom som veril aj ja. Napr., že má manželka jesť za dvoch, že sa má vyhýbať mačke. Poučný článok

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Spoločnosť ALBI prináša fantastické novinky pre mužov: Prekvapte (nielen) svoje polovičky originálnym darčekom!
Inšpirácie

Spoločnosť ALBI prináša fantastické novinky pre mužov: Prekvapte (nielen) svoje polovičky originálnym darčekom!

 • 0
 • 05.09.2022
Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin
Zdravie

Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin

 • 3
 • 04.12.2022
Duchennova svalová dystrofia – vrodené ochorenie so zlou prognózou. Aké príznaky sledovať už v detskom veku?
Zdravie

Duchennova svalová dystrofia – vrodené ochorenie so zlou prognózou. Aké príznaky sledovať už v detskom veku?

 • 0
 • 17.10.2022