Toto si možno nečakala! Lieky a slnko sa nemusia znášať. Pozri, kedy!

Toto si možno nečakala! Lieky a slnko sa nemusia znášať. Pozri, kedy!

Vedeli ste, že sú druhy liekov, ktoré sa neznášajú so slnkom? Ak vás na to lekár alebo lekárnik upozornil, prípadne ste si starostlivo prečítali príbalový leták, zrejme sa zodpovedne vyhýbate nepríjemnostiam, ktoré dokáže slnko napáchať. No ak je to pre vás novinka, čítajte ďalej a zistite, či sa to týka aj liekov, ktoré užívate práve vy. Pozrite sa, kedy si treba dávať pozor na slnko!

Začervenanie pokožky, opuch, pálenie, ekzémy či pľuzgiere, horúčka aj zvýšený tep. To sú len jedni z dôsledkov neznášanlivosti niektorých druhov liekov a slnečného žiarenia. Vylúčené nie sú ani chronické zmeny, ako vznik pigmentácie alebo vrások, rýchlejšie starnutie pleti až rakovina kože. Niekedy stačí chvíľkový pobyt na slnku, no skutočne nebezpečné je až opakované vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Dochádza tu totiž k vzájomnej reakcii látok vo vybraných liekoch a slnečných lúčov.

A hoci stále platí, že slnko je liek, sú situácie, kedy pri ňom treba byť naozaj opatrní. Preto sa určite pýtajte lekárov a lekárnikov na všetko potrebné a najmä nezabudnite čítať obaly na liekoch! 

Pozri aj: Lieky a potraviny: Vieš, ktoré za žiadnych okolností nekombinovať?

kožná reakcia zo slnka

Zdroj: Shutterstock®

Treba si uvedomiť, že to isté platí aj o soláriu, v ojedinelých prípadoch aj o umelom svetle interiérových lámp. Dôležité však je vedieť aj to, že aspoň štrnásť dní od ukončenia užívania liekov sa treba slnku buď vyhýbať alebo sa aspoň chrániť dostatočným oblečením. Ale pozor, alergická reakcia sa vie vyskytnúť aj na mieste, ktoré slnku nebolo vôbec vystavené!

Ak však pre vás nie je reálne vyhýbať sa slnku popri alebo tesne po užívaní liekov, dbajte aspoň na starostlivosť o pokožku vo forme opaľovacích krémov, najlepšie so SPF 50+. Ochráni vás aj klobúk na hlave (alebo iná pokrývka hlavy) a kvalitné slnečné okuliare. No ak sa u vás predsa len vyskytne zápal kože alebo iná fotosenzitívna reakcia po pobyte na slnku popri užívaní liekov, návštevu všeobecného lekára v žiadnom prípade neodkladajte!

kedy nechodiť na slnko

Zdroj: Shutterstock®

1. Antibiotiká

Viacero druhov antibiotík, predovšetkým tých na infekciu močových ciest, ženského ústrojenstva alebo kožné problémy, v kombinácii s pobytom na slnku, spôsobuje takzvanú fotosenzitívnu reakciu. Prejavuje sa ako vyrážka, ale aj rôzne iné bolestivé alergické reakcie na koži. Na slnko sú háklivé hlavne deti, užívajúce antibiotiká, nakoľko ich pokožka je mimoriadne citlivá. O tom by však mal rodičov informovať každý pediater. Všeobecne ale platí, že pokiaľ užívate antibiotiká, držte sa v tieni a pite veľa tekutín.

Neprehliadni: Zisti, čo prezrádza odtieň pokožky o tvojom zdraví!

antibiotiká a slnko

Zdroj: Shutterstock®

2. Lieky s obsahom ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný obsahuje farbivo s názvom hypericín, ktoré môže vyvolať kožnú pigmentáciu pri pobyte na slnku. Týka sa to však aj čaju z ľubovníka.

3. Prípravky proti akné

Tieto prostriedky bývajú mimoriadne fototoxické, obzvlášť, ak obsahujú retinoidy. Objavuje sa najmä nepríjemné spálenie kože. Najrizikovejšie sú prípravky na predpis, ako aj tie dlhodobo používané.

4. Lieky s protizápalovým účinkom (antiflogistiká)

5. Tabletky, gély, náplasti a masti proti bolesti svalov a kĺbov

Pozor si treba dať predovšetkým na látky ketoprofén, diclofenak, kapsaicín a na antihistaminiká.

6. Onkologické lieky

7. Antidepresíva a antipsychotiká

Obzvlášť opatrní buďte pri voľnopredajných liekoch, hlavne ak obsahujú ľubovník bodkovaný. Môže totiž dôjsť k rozsiahlej pigmentácii pokožky. Pridružiť sa môže aj bolesť hlavy, slabosť, závrate a zvracanie.

antidepresíva a slnko

Zdroj: Shutterstock®

8. Lieky na úpravu cholesterolu a srdcového rytmu

V tomto prípade riziko kožných reakcií nie je až také vysoké, ako v prípade ostatných liekov, úplne vylúčiť sa však nedá.

9. Antiepileptiká

10. Lieky proti alergii (antihistaminiká)

Tieto lieky do istej miery obmedzujú schopnosť potiť sa, čo môže viesť k prehriatiu organizmu a úpalu.

Ako vidíte, mnohé lieky sa so slnkom skutočne nemusia. Ideálne však bude, ak sa o tom nebudete musieť presvedčiť na vlastnej koži...

- Anketa

MALI STE UŽ KOŽNÚ REAKCIU Z KOMBINÁCIE LIEKOV A SLNKA?

Odpovedalo 17 ľudí  

Áno, už sa mi to stalo
76%
Nie, nikdy sa mi to nestalo
24%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 16.04.18 06:27

ĽŠ
karma
100.00

Mala som zlú skúsenosť, keďže ma lekár neupozornil, preto naozaj nie je na škodu prečítať si príbalový leták.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 16.04.18 22:02

karma
109.00

Stalo sa mi to na dovolenke,po prvom kúpaní a prvom opaľovaní sa mi na tele vyhodili červené fľaky.Musela som vyhľadať lekársku pohotovosť a počas celej dovolenky som sa už zdržovala len v tieni a oblečená...

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 18.04.18 13:09

MB
karma
98.00

Nastastie ziadne lieky neuzivam pravidelne, antihistamika mi odporucili na vecer, inak lieky neberiem, ked som chora, som doma a liecim sa, antibiotika uzivam len v krajnom pripade, takze mi nehrozi pobehovanie

  • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 24.05.18 00:32

karma
132.00

Aj mne sa to stalo vlani.. totiž vôbec som si neuvedomila, že také slnko a lieky by sa mohli "nemať radi"... Ale po tom zážitku to už viem. Myslela som, že mi zhoria nohy aj ruky (paže najmä), jednak som to prehnala v ten deň so slnkom (koniec mája, začiatok júna 2017), jednak som sa poriadne nenatrela počas opaľovania a ešte k tomu všetkému aj LIEKY (na alergiu a antidepresívum). A pohroma bola na svete.
Buďte obzvlášť opatrné.
Naozaj.

  • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 24.05.18 08:11

karma
100.00

Ďakujeme veľmi pekne za Vašu skúsenosť a zároveň prajeme, aby Vás už čakali len dobré a pozitívne skúsenosti (a to nie len so slniečkom). :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní