Mnohofarebná Malajzia - výkladná skriňa celej Ázie

Mnohofarebná Malajzia - výkladná skriňa celej Ázie
 • 25.05.2017
 • Danka Šindléryová

  • Zdieľaj:
 • 8

Malajzia v človeku vyvoláva predstavu exotického raja spojeného s tropickým pralesom a futuristickou supermodernou metropolou Kuala Lumpur. 

Malajzia je možno trochu v tieni svojho severného suseda Thajska. V porovnaní s inými destináciami Juhovýchodnej Ázie však ponúka nielen úžasné pláže a bohatú kuchyňu, ale aj zážitky spojené s krásnou prírodou – napríklad výstup na Kota Kinabalu, orangutany či možnosť zaplávať si s korytnačkami. Najvýraznejší a najúchvatnejší na Malajzii je však práve jej multikulturalizmus. Malajzia je zatiaľ akosi mimo hlavných turistických trás, preto vám ju dnes trošku priblížime. 

Je Malajzia aj vaším snom? Ak áno, alebo vás zaujala len teraz, nechajte sa inšpirovať jej stálymi turistickými atrakciami, ktoré patria medzi najpopulárnejšie v Malajzii.

Odporúčame prečítať: Faerské Ostrovy - Malá krajina s prekrásnou scenériou

Malajzia - Kuala Lumpur

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Malajzia - ktorú jej časť navštíviť?

Možno viete a možno nie, no Malajzia sa delí na dve časti:

 • Malajský polostrov, kde sa nachádzajú skôr historické pamiatky a veľké mestá, ako aj hlavné mesto Kuala Lumpur.
 • Ostrov Boreno, ktorý je skôr o krásnych plážach, prírode, tyrkysovo čistom mori a adrenalínových aktivitách, akými sú napríklad výstup na najvyššiu horu Kota Kinabalu či rafting.

Kuala Lumpur - bahenná delta

Kuala Lumpur je zväčša prvou zastávkou každého návštevníka, ktorý cestuje do tejto krajiny. Bývalá čínska cínová banská osada z polovice 19. storočia prerástla do veľkomesta. KL (Key El), ako ju domáci volajú, je dnes modernou 1,8 miliónovou metropolou. Preslávila ju výstavba mrakodrapov Petronas Twin Towers, ktoré majú doteraz najvyššie položený priechodový mostík. Kto ním chce prejsť, musí sa vopred objednať, a to až dva dni dopredu. Hoci názov mesta Kuala Lumpur znie pre nás vznešene, skutočnosť je celkom iná. "Kuala" je v preklade miestom, kde sa stretávajú dve rieky a "lumpur" znamená bahno.

Odporúčame prečítať: Zažite bláznivý karneval v Benátkach

Kuala Lumpur - Petronas Twin Towers

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Malajzia

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pixabay.com

V súčastnosti je to hypermoderné mesto s čulým životným tempom. Nákupné strediská, bary na vrchu mrakodrapov, rozmanité reštaurácie a kluby dotvárajú jeho čaro viac ako história. V meste sa však dá vidieť aj zopár atrakcií - napríklad neporušený tropický prales priamo v centre, na okraji sú to zasa budhisticko-hinduistické jaskyne Batu s obrovskou zlatou sochou Budhu. 

Návštevníkov lákajú aj horúce pramene a prechádzky po okolí mesta v tropickej džungli s husto pretkávanými turistickými chodníkmi, riečkami a vodopádmi. Aj keď je Kuala Lumpur iba hodinu od mora, radšej sa mu vyhnite, východné pobrežie nie je vôbec pekné, za plážami treba cestovať na západ.

Odporúčame tiež: Ostrov Taiwan a jeho krásy, ktoré stojí za to vidieť

Malajzia - Batu Caves

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Mount Kinabalu, ostrov Langkawi a Sepilok

Najvyšší vrch Malajzie - Mount Kinabalu meria až 4 082 metrov. Mount Kinabalu sa nachádza v severnej časti štátu Sabah na ostrove Borneo a je pravdepodobne jedna z najjednoduchších hôr k lezeniu, aj pre horolezcov bez skúseností. Stačí mať len veľa vytrvalosti. Okolitý Národný park je tiež domovom mnohých rastlín a živočíchov.

Langkawi je krásny ostrov severozápadne od Malajského polostrova, mnohí ho označujú za jeden z najkrajších ostrovov na svete. Langkawi je pokojné súostrovie pozostávajúce zo 140 ostrovov. Obývané sú len niektoré. Je divoký - nepoznačený turizmom, poskytuje lacné ubytovanie aj za 30 dolárov na noc.  Keď už tu budete, neváhajte a vkročte tiež na na Nebeský most Langkawi, ktorý sa vinie nad dažďovým pralesom. Sladkovodné jazero s huncútskym názvom Tehotná panna je skvelým miestom na osviežujúci kúpeľ, no nezabudnite si dať pozor na nezbedné opičky, ktoré akoby trpeli kleptomániou. Samozrejme, najkrajšie pláže Malajzie sa nachádzajú práve tu.

Milovníci zvierat sa radi zatúlajú do Sepilok, čo je rehabilitačné centrum pre opustené orangutanie mláďatá, ktoré osireli a neboli schopné prežiť v divočine bez pomoci. Akonáhle sú spôsobilé starať sa o seba, vypúšťajú sa späť do divočiny.

Odporúčame aj: Ostrov lásky Cyprus - skalnaté zrázy, čarovné pláže a čisté tyrkysové more

Malajzia - Mount Kinabalu

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Malajzia - Langkawi

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

prírodná rezervácia Sepilok

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Perhentian a potápanie sa na ostrove Sipadan

Medzi miesta, ktoré by ste mali navštíviť, patria aj ďalšie ostrovy Malajzie, napríklad ostrov Perhentian alebo jedno z najlepších miest na potápanie na ostrove Sipadan, ktorý je však pre verejnosť oficiálne zatvorený, no potápať sa tam dá. 

Dobrodruhovia určite nepohrdnú ani prechádzkou po jaskyniach Mulu na Borneu. Avšak je tu jedna maličkosť: pre dámy sa odporúča vopred zvážiť návštevy Mulu jaskýň, nakoľko v nich žijú kolónie netopierov, ktorých počet sa odhaduje na milióny. 

Odporúčame prečítať: Najkrajšie svetové záhrady, ktoré sa oplatí aspoň raz za život vidieť

Ostrov Perhentian

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

potápanie sa na ostrove Sipadan

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Malajzia vám ponúka množstvo prírodných parkov a džunglí na ostrove Borneo a aj na Malajskom polostrove. Príjemným prekvapením môže byť aj návšteva iných miest s lokálnym charakterom, ktoré sú v protiklade s medzinárodným dojmom, ktorý vo vás zanechá Kuala Lumpur. Veríme, že dovolenku na tomto mieste si určite užijete! :)

Išli by ste na dovolenku do Malajzie?


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Krátka 25.05.17 07:47

SK
karma
113.00

nádherné miesta, krásne fotografie

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 25.05.17 11:04

MC
karma
109.00

To by bola nádherná dovolenka.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 25.05.17 13:20

karma
108.00

Nádhera,ako iný svet.

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 25.05.17 15:26

MF
karma
56.00

Raj na zemi, o tomto krásnom mieste môžem len snívať.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 25.05.17 18:41

DB
karma
117.00

Krásna, priam rozprávková krajina...Cestovať tam,to by bol zážitok...

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 25.05.17 22:21

MD
karma
132.00

Môcť tak navštíviť všetky krásne kúty sveta....

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 28.05.17 18:47

JU
karma
103.00

krásne zákutia

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 07.02.21 10:57

KS
karma
133.00

To prirovnanie ,,výkladná skriňa Ázie sa na ňu dokonale hodí :-) Všetko na jednom mieste, veľkolepé moderné mestá s obchodmi a rušným životom, ale aj tichá a nedotknutá príroda.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní