Bórová voda: Skutočný zázrak, ktorý dokáže byť nápomocný?!

Bórová voda: Skutočný zázrak, ktorý dokáže byť nápomocný?!

  • Zdieľaj:
 • 11

Dermokozmetika je viac-menej špeciálna alebo špecifická kategória prípravkov určených na starostlivosť o pokožku, ktorá je odporúčaná odborníkmi, a to buď kožnými lekármi, alebo lekárnikmi. Dermokozmetika je sama osebe založená na vysokej účinnosti, ktorá je preukázaná aj klinickou štúdiou. Po Jarischovej vode, ktorá je považovaná za akýsi zázrak, tu máme bórovú vodu. Svojimi účinkami určite nezaostáva za tou Jarischovou, ktorá patrí medzi pomerne obľúbené.

Práve bórová voda patrí medzi akýsi druh dermokozmetiky, ktorá je určená na vonkajšie ošetrenie pokožky. Dermálny roztok, kyselina bóritá, bórová voda, Solutio acidi borici – viacero pomenovaní pre jednu vodu, ktorá obsahuje 3 gramy kyseliny boritej na 100 gramov dermálneho roztoku. Prečo je táto voda považovaná za ďalší tekutý zázrak, ktorý si zamilujú ženy, ale aj muži alebo deti? Čo všetko je v jej moci a prečo mať aspoň jedno balenie roztoku stále vo svojej domácej lekárničke?

Pozri tiež: Najdivnejšie spôsoby, ako si ľudia zarábajú peniaze: To vážne?!

účinky bórovej vody

Zdroj: Shutterstock®

Bórová voda - Solutio acidi borici 3 %

Bórová voda, o ktorej sa bavíme, predstavuje vodný roztok 3 % kyseliny boritej, ktorý sa používa na vonkajšie ošetrenie pokožky. Má dezinfekčné účinky, ktoré sú vhodné na ošetrenie problémovej pokožky, avšak pozor, nikdy ho neaplikujte na otvorenú ranu! Rovnako disponuje aj protizápalovými účinkami. Bórová voda pomáha spomaľovať množenie baktérií a plesní, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky a môžu spôsobovať rôzne problémy.

Bórová voda je veľmi účinná pri liečbe očných infekcií, no dokonca ju môžete použiť aj v prípade ušných infekcií. Keďže disponuje protiplesňovými účinkami, tak ju môžete použiť aj na liečbu, respektíve odstránenie zápachu nôh, nakoľko voda znižuje potenie. Jej ďalšou a pomerne najobľúbenejšou výhodou je to, že je vysoko nápomocná pri liečbe kožných infekcií, akými sú alergické prejavy, ekzém, kvasinkové infekcie kože či pleseň na nohách. V rovnakej miere sa odporúča aj na ošetrenie drobných popálenín na pokožke alebo na oplachovanie tváre v prípade akné a iných kožných problémov.

Bórová voda sa dokonca používa aj na oplachovanie intímnych partií v prípade vaginálnej mykózy. Vtedy sa odporúča intímne partie oplachovať bórovou vodou, no tiež je vhodné spraviť si sedací kúpeľ alebo namočiť vatové tampóny či gázu do bórovej vody a zaviesť do intímnych partií na celú noc. Samozrejme, v tomto prípade je ideálne poradiť sa so svojím gynekológom o vhodnosti používania tejto vody na oplachovanie intímnych partií!

očná infekcia

Zdroj: Shutterstock®

Bórová voda a očná infekcia

Ako sme písali vyššie, bórová voda sa používa aj v prípade, keď vás trápi zápal očných spojiviek. Pri zápale dochádza k rozšíreniu krvných ciev, k páleniu a rezaniu očí či dokonca k pocitu piesku v očiach. Takže sa zápal môže prejaviť svrbením a citlivosťou na svetlo či pocitom suchých očí.

V tomto prípade je vhodné bórovú vodu aplikovať aspoň 3-krát denne na oči. A to buď prostredníctvom kvapkadla, alebo namočených tampónov v danom roztoku. Bórová voda vám takto pomôže z oka vyplaviť nečistoty (napr. prach), zmierniť svrbenie a iné podráždenie.

Bórová voda na vlasy

Bórovú vodu mnohí odporúčajú aj na zmiernenie vypadávania vlasov. Ako používať bórovú vodu v tomto prípade? Môžete vyskúšať niektorý z týchto 2 spôsobov – buď si ju vmasírujete do vlasovej pokožky a už neoplachujete alebo ju použijete na záverečný oplach vlasov. Bórová voda je rovnako účinná aj proti lupinám. Na zmiernenie prejavov svrbenia vlasovej pokožky a na odstránenie lupín sa odporúča používať ju aspoň 2-krát týždenne. 

Naposledy aktualizovaný článok: 26.2.2022

- Anketa

POZNÁTE BÓROVÚ VODU?

Odpovedalo 640 ľudí  

Áno poznám, ale ešte som nevyskúšal/a
28%
Je úžasná - používam ju pomerne často
44%
Vyskúšal/a som, ale nejako mi nepomohla
4%
Ešte som nemal/a tú česť ju vyskúšať
9%
Nepoznám, ale vyskúšam
15%

  • Zdieľaj:
 • 11
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 09.12.19 07:44

ĽŠ
karma
100.00

Mať jedno balenie roztoku stále vo svojej domácej lekárničke sa určite vyplatí, s jej účinkami mám dobré skúsenosti od detstva.

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 09.12.19 10:45

MC
karma
111.00

Borovú vodu som už vyskúšala a pomohla mi.

 • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 09.12.19 10:46

SK
karma
113.00

Bórovú vodu mám aj doma....

 • 0
Odpovedať

Ing. Silvia Vargová 09.12.19 16:29

ISV
karma
-1.00

Nepoznám, ďakujem za tip :)

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 10.12.19 00:30

karma
100.00

O bórovej vode som počula,ale ešte som ju neskúšala.Je dobre mať tohto pomocníka doma,takže to musím v najbližšej dobe napraviť.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.12.19 18:04

MM
karma
118.00

už som aj zabudla na tento zázrak, som rada, že ste ho pripomenuli, to bol liek mojich rodičov a starých rodičov

 • 1
Odpovedať

Matej Varga 10.12.19 20:26

MV
karma
108.00

Mhmm, musím doplniť lekárničku :-)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.12.19 19:56

JK
karma
100.00

Bórová voda je veľmi účinná pri liečbe očných infekcií, no dokonca ju môžete použiť aj v prípade ušných infekcií. Keďže disponuje protiplesňovými účinkami, tak ju môžete použiť aj na liečbu, respektíve odstránenie zápachu nôh

 • 1
Odpovedať

Helena Kravcová 19.12.19 23:14

HK
karma
100.00

hm nevedela som vôbec o jej účinkoch no musím si ju zaobstarať

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 02.02.20 14:06

karma
100.00

Poznám bórovu vodu už strašne dávno a aj ju používam

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 28.02.22 19:12

karma
100.00

Bórovú vodu som ešte nepoužívala, ale dávno som o nej čítala, teraz v tomto článku som sa o jej použití a účinkoch dozvedela ešte viac. Ďakujem za užitočný článok.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Prituhuje! Nie vonku, ale v cenách energií. Viete, ako ušetriť?
LIFESTYLE

Prituhuje! Nie vonku, ale v cenách energií. Viete, ako ušetriť?

 • 0
 • 17.05.2022
Čo s týmto ovocím? Vieme, ako skladovať avokádo správne, keď je rozrezané
Domácnosť

Čo s týmto ovocím? Vieme, ako skladovať avokádo správne, keď je rozrezané

 • 3
 • 23.06.2022
Retinoblastóm – na rakovinu očí môže poukázať jediný príznak!
Zdravie

Retinoblastóm – na rakovinu očí môže poukázať jediný príznak!

 • 0
 • 10.03.2022
TOPlist