Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší

Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší
  • 14.04.2017
  • Martin Tóth

Stavím sa, že si si už pri chudnutí povedala: „Veď jeden kúsok ma nezabije."

Možno to bolo na návšteve u svokrovcov, kde si nechcela všetkým vysvetľovať, prečo si ty jediná nedáš zo svokrinej krémovej torty. Alebo ťa začal presviedčať a nahovárať niekto iný: „Veď si daj, jeden koláčik ti nijako neublíži.“ – (och, neznášam to). A tak si nakoniec neodolala.

Lenže to najhoršie ešte len prišlo. Po prvom nasledoval aj druhý. A potom ešte jeden. Až nakoniec si v ten deň zjedla viac sladkého, ako za týždeň a tak si sa celý čas snažila zbytočne. Ak sa ti to už stalo, tak nie si sama. Veľa žien, s ktorými pracujem a ktorým pomáham schudnúť a udržiavať si to – malo ten istý problém.

Vieš prečo si vždy povieme, že jeden kúsok nezaškodí? A prečo mu nevieme odolať? Poďme sa na to pozrieť trochu bližšie...

Odporúčame: Zmena stravy a chudnutie nemusí byť ťažké, ak vieš ako na to!

Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší

Zdroj: Shutterstock®

Paradox kopy – ako nám jeden koláčik (ne)ublíži

Predstav si, že máš pred sebou dve rovnaké kopy piesku. Ak by si zobrala jedno zrnko z prvej kopy a dala ho na druhú – bol by v nich na prvý pohľad nejaký rozdiel? Nie. A čo ak by si preložila ďalšie zrnko – bol by v nich rozdiel? Nie. A ďalšie? Nie. Žiadne jedno konkrétne zrnko by neurobilo viditeľný rozdiel.

Lenže, ak by sme takto pokračovali, nakoniec by z jednej kopy neostalo nič a druhá by bola dvakrát taká veľká. Toto sa volá Paradox kopy (Sorites Paradox). Na prvý pohľad je každé zrnko, každá drobná časť kopy – úplne bezvýznamná. Veď „jedno zrnko hore dole. Čo sa tým zmení?“ Lenže práve tieto drobné maličké nepodstatné bezvýznamné kúsky urobia nakoniec obrovský rozdiel.

Odporúčame prečítať: Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?

Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší

Zdroj: Shutterstock®

A teraz si spomeň na to, keď si mala naposledy pred sebou koláčik. Vieš, že by si ho nemala, ale... jeden kúsok nás predsa nezabije, nie? Presne tak! Vtedy máme pocit, že jeden kúsok je bezvýznamný, že nič nezmení. Tak načo sa snažiť odolávať?

Ale rovnako ako pri kope piesku, aj tu platí, že práve tieto „na prvý pohľad bezvýznamné neškodné“ koláčiky urobia nakoniec rozdiel.

Bude to rozdiel medzi štíhlou, sebavedomou a príťažlivou ženou, ktorá si veselo nakupuje tie najkrajšie kúsky a nehanbí sa ich večer všetky vyzliecť – a medzi tou, ktorá sa psychicky trápi každé ráno pri obliekaní alebo vždy, keď prechádza okolo nejakého zrkadla a je sklamaná a smutná z toho, že niečo také dopustila.

Odporúčame prečítať: Ako zvládnuť „svoje dni“ tak, aby ti vynechaný tréning a dve zjedené čokolády nezničili všetku snahu

Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší

Zdroj: Shutterstock®

Ako byť skôr tou štíhlou a príťažlivou?

Vieš, problémom je, že vidíme tento koláčik ako bezvýznamný, ako niečo, čo nebude mať vplyv na našu postavu. A keďže to nemá žiadny vplyv, tak prečo si nedať aspoň jeden? Lenže, spomeň si na kopy piesku: Na každom kúsku záleží, iba to nie je hneď vidieť!

Možno si teraz pomyslíš: „Áno, ja viem, že by som nemala ani ten jeden. Ale nedokážem odolať.“ Chápem to. Ak ti niekto ponúkne čokoládový zákusok – je ťažké povedať „nie“, pretože je taký malý a vyzerá tak nevinne.

Veľakrát sa preto nakoniec necháme presvedčiť, že na tom jednom kúsku naozaj až tak nezáleží. A potom ani na druhom, ani na treťom... a ani na piatom, pretože sme už aj tak zjedli štyri. Ak sa tomu chceš vyhnúť, potrebuješ vidieť aj ten jeden ako niečo dôležité.

To, čo mne funguje veľmi spoľahlivo je nepozerať sa na to, len ako na „kúsok koláča“ ale ako na princíp. 

Odporúčame prečítať: Máj - mesiac lásky a svadieb?

Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší

Zdroj: Shutterstock®

Nejde o koláčik, ale o princíp

Vyhodila by si von oknom tisíc eur? Jasné, že nie! (Možno len ak by to bola nejaká reality show, kde za odmenu získaš dvojnásobok. Ale inak nie.)

A čo jedno euro? Vyhodila by si ho? Myslím, že tiež nie. Ale prečo? Veď je to len jedno euro. Kvôli tomu predsa neskrachuješ. To áno. Lenže v skutočnosti tu nejde o sumu ale o princíp: „Nebudem len tak vyhadzovať von oknom svoje ťažko-zarobené peniaze."

A to isté platí pre koláčik. Ak sa ťa niekto bude snažiť presvedčiť o tom, že je to len jeden koláčik (alebo ak sa ty sama budeš v hlave presviedčať, že „jeden kúsok ti postavu nezničí“) – povedz si, že tu nejde o to, či je to len jeden koláčik, alebo celá torta. Ide o princíp.

  • Ide o to, že CHCEŠ BYŤ ŠTÍHLOU a cítiť sa dobre, a chceš preto urobiť čo NAJVIAC – nie čo najmenej.
  • A tiež o to, že máš rada svoje telo, máš k nemu úctu a NECHCEŠ MU DÁVAŤ NIEČO, ČO MU UBLIŽUJE.
  • A aj o to, že si sa už vopred ROZHODLA nejesť ich a chceš to dodržať.

Odporúčame: Najvtipnejšie trapasy z posilňovne: TOTO sa nám stalo pri cvičení

Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší

Zdroj: Shutterstock®

Všimni si, aký je v tom zrazu rozdiel. Už to nie je len o koláčiku. Odrazu MÁ ZMYSEL povedať „nie“ aj tomu jednému, pretože nechceš sklamať samú seba.

Táto drobná zmena pohľadu mi pomáha zakaždým, keď nemám chuť ísť cvičiť, alebo mám nutkanie poliať si ovocnú misu pollitrom roztopenej čokolády a medu. Nevravím, že sa vždy rozhodnem dokonale, ale väčšinou som na seba hrdý.

Ak chceš byť aj ty, a chceš vedieť viac o tom, ako konečne zmeniť svoje stravovanie, schudnúť a udržiavať si to – získaj ZDARMA môj 35 stranový návod AKO SA PRIPRAVIŤ NA CHUDNUTIE a schudnúť tak raz a navždy.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Lucia Šeptáková 14.04.17 06:40

karma
108.00

Ja nemám problém povedať nie,proste si nedám.Ziadne hlupe komentare,ci drzim dietu ma nerozhodia,takto som si to nastavila a držim sa toho kvoli sebe.A urcite to nie je trapenie.

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 14.04.17 11:21

SK
karma
86.00

Pekne a trefne napisane...ked si tam jeden tak potom uz neodolam tym dalsim...viem si rozkazat....radsej si nedam ani jeden....nastastie,patrim k ludom co maju radi skor slane dobroty....problem nemam odolavat hlavne sladkostiam

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 14.04.17 13:17

SK
karma
114.00

je to pravda, že všetko máme v hlave, ja som vo veku, kedy si už hormóny začínajú robiť, to čo chcú, a tak som si vo februári povedala, že vylúčim klasický chlebík, obmedzím bielu múku a sladkosti na minimum a veru ideme v tom spolu s manželom a dá sa to, každý sme niečo dali dolu, oblečenie je volnejšie a tiež sa samozrejme cítime lepšie a krajšie, "lákadlá" nenakupujem a preto ma ani nenapadne dať si niečo...v chladničke je iba zeleninka, mliečne produkty, ovocie...a o chvíľu ideme na dlhú prechádzku do hôr...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní