Moderná hladovka? Povieme ti, čo je fasting a ako ho praktizovať

Moderná hladovka? Povieme ti, čo je fasting a ako ho praktizovať

Skúšali ste už niekedy držať hladovku? Jej moderná obdoba dokazuje, že hladovka nemusí byť až taká drastická, ako znie. Ak ešte neviete, čo je fasting a ako sa správne praktizuje, potom čítajte ďalej.

Vďaka tejto modernej očiste tela naštartujete svoj metabolizmus, budete hýriť energiou a dokonca môžete aj schudnúť, bez únavného počítania kalórií či deprimujúcich striktných jedálničkov. Zásady fastingu sú veľmi jednoduché a navyše veľmi podobné klasickému pôstu, ktorý poznáme napríklad z náboženstva. Poďme si teda bližšie posvietiť na moderný spôsob hladovky, menom fasting!

Pozri aj: Arteterapia alebo liečba umením: Vieš, ako funguje?

fasting prináša energiu

Zdroj: Shutterstock®

Definícia a podstata fastingu

Mnohí ľudia si fasting zamieňajú za to, že pri tomto spôsobe stravovania nejete absolútne vôbec. To však fasting nie je. Fasting nie je diéta, je to skôr životný štýl a založený je na abstinovaní od potravy počas určitých časových období.

Aj keď sa fasting skloňuje v súčasnosti oveľa viac, ako napríklad pred rokom, nie je to nič nové.  Fasting existuje tisíce rokov, a to najmä v rôznych náboženstvách, kedy sa veriaci postia po určitý čas.

Pozor, ak si myslíte, že sa v určité stanovené obdobia budete jedla strániť a potom to v ostatné časy rozbalíte naplno, fasting fungovať nebude. Aj keď mimo pôstneho obdobia môžete jesť v podstate, čo chcete, musíte sa stravovať s rozumom. Inak výhody fastingu na sebe neucítite.

moderná hladovka

Zdroj: Shutterstock®

Typy fastingu

Ako už bolo naznačené vyššie, fasting je založený na abstinencii od jedla v určitých periódach. Takže je logické, že existuje niekoľko druhov fastingu. Dôležité je, aby ste si zvolili cyklus, ktorý vám najviac vyhovuje a dodržiavali ho striktne a bez pochybení. Tu sú typy fastingu, ktoré si môžete zvoliť:

 • Cyklický fasting alebo prerušovaný fasting je založený na tom, že sa budete postiť určitý čas a potom budete určitý čas jesť. Najčastejšie sa ľudia postia14-18 hodín, škála by však nemala presiahnuť 36 hodín, čo je najdlhší čas prerušovaného fastingu.
 • Časovo obmedzený fasting je najčastejšia forma fastingu. Ľudia sa vtedy postia 12-16 hodín medzi jednotlivými jedlami.
 • 16/8 fasting je takisto forma časovo obmedzeného fastingu. Postíte sa 16 hodín, jete 8 hodín denne.
 • Bojovnícky fasting je forma pôstu, kedy sa celý deň držíte zeleniny a ovocia a večer sa najete plnohodnotného jedla.

Bude sa ti páčiť: Na čo slúži cibuľová kúra? Neuveríš, ale jej účinky sú obdivuhodné!

abstinencia od jedla

Zdroj: Shutterstock®

Medzi ďalšie typy fastingu patria také, kedy sa nepostíte úplne, ale obmedzíte príjem kalórií na absolútne minimum, napríklad na 25 percent vášho bežného príjmu. Takto možno fungovať napríklad každý druhý deň alebo dva dni v týždni, zatiaľ čo ostatných 5 fungujete normálne.

- Anketa

VYSKÚŠALI BY STE FASTING?

Odpovedalo 58 ľudí  

Asi áno, len neviem či by som to vydržala.
17%
Áno, jednoznačne, vyzerá to super!
66%
Asi nie, nepáči sa mi to.
12%
Určite nie, jedla sa neviem vzdať!
5%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Jana Mariaková 02.05.18 09:41

JM
karma
90.00

Myslím, že človek by mal jesť všetko (ovocie, zeleninu, orechy, maso, ryby,...), ale zároveň sa neprejedať. Som si istá, že v mojom prípade by fasting neuspel, lebo keď som hladná, som nervózna a pocituje to aj moje okolie. Jesť treba pravidelne, striedmo, pestro.

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 02.05.18 11:15

MB
karma
98.00

inak nazvata dieta ..... jest treba vsetko a s mierou

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 02.05.18 20:43

PV
karma
113.00

Žijeme len raz .! Dám si aj slaninku , a aj sladké .. Snažím sa zdravo jesť ,ale ked som hladná ,tak sa najem.. Tiež športujem , a cítim sa tak lepšie. Samozrejme treba všetko s mierou .! Dietu som nikdy nedržala .

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 02.05.18 23:21

karma
132.00

Prečo nie? Výborný článok, oceňujem, že sa tento "trend" už naozaj dlho známy spropagoval aj na tomto webe. :)
Pôst poznám, nakoľko som veriaca a počas Veľkonočných sviatkov je najmä Veľký piatok (a tiež ešte aj Popolcová streda) takými naj, čo sa tzv. prísneho pôstu týka. Ale otázka znie: ,,Prečo ho nepraktizovať aj iné dni v roku?" :) Za pokus to stojí (navyše to môže mať aj iné očistné účinky. . . okrem tých spojených s prijímaním jedla.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.09.18 15:55

AS
karma
108.00

to vážne ? : " 16/8 fasting je takisto forma časovo obmedzeného fastingu. Postíte sa 16 hodín, jete 8 hodín denne."- nejak tomu nerozumiem...

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 12:52

karma
127.00

Je to skvelé, ale vyžaduje to veľa odhodlania a spoluprácu okolia, aspoň na začiatku, hlavne keď máte radi jedlo :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.12.19 22:56

JK
karma
100.00

Zaujímavé

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní