Porucha príjmu potravy: Máte s týmto problémom osobnú skúsenoť?

Porucha príjmu potravy: Máte s týmto problémom osobnú skúsenoť?

Až 15 % opýtaných má osobnú skúsenosť s poruchou príjmu potravy! Dermacol spolu s Občianskym združením Anabell bojuje proti poruchám príjmu potravy, a preto sa spýtal zákazníkov na ich skúsenosti a názory.

Čo sme sa dozvedeli z prieskumu?

Prieskum spoločnosti Dermacol a Občianskeho združenia Anabell ukázal, že až 60 % opýtaných má vo svojom okolí osobu trpiacu niektorou z porúch príjmu potravy. Viac ako 61 % respondentov si myslí, že informovanosť mladých dievčat a chlapcov je u nás nedostatočná a mala by sa zvýšiť napríklad formou odborných prednášok na školách. 15 % respondentov odpovedalo, že s niektorou z porúch príjmu potravy má dokonca vlastnú skúsenosť. Do prieskumu bolo zapojených takmer 3 000 respondentov.

Odporúčame: Trápia ťa tráviace problémy? Úľavu prinesie táto horká bylinka!

bulímia

Zdroj: Shutterstock®

Prieskum ukázal, že až 95 % respondentov má všeobecné povedomie o poruchách príjmu potravy, ako sú anorexia a bulímia. Vníma rozdiel medzi nimi a vie ich dokonca zjednodušene vysvetliť. Väčší problém predstavovala ďalšia porucha, ktorou je záchvatové prejedanie. To už správne vysvetliť nevedeli a často ho prirovnávali k bulímii. Rozdiel medzi týmito pojmami je v tom, že pri záchvatovom prejedaní ľudia konzumujú veľké množstvo jedla, aj keď nepociťujú hlad a výsledkom je vo väčšine prípadov obezita.

prieskum poruchy príjmu potravy

Zdroj: Shutterstock®

Spokojných so svojou postavou je 29 % opýtaných a považuje ju za "priemernú". Až 32 % je so svojou postavou nespokojných a hodnotí ju tak, že majú "kilá navyše". Najväčší problém u dnešnej mládeže vzniká najmä neobjektívnym vnímaním svojho tela, ktoré môže byť spôsobené nevhodnými pripomienkami od spolužiakov, kamarátov a členov rodiny. Ako teda získať krásnu a štíhlu postavu? Nadpolovičná väčšina respondentov sa zhodla na kombinácii športu a zdravého životného štýlu. Potrebné je upraviť jedálny lístok, snažiť sa jesť primerane, pravidelne a pridať pohyb.

Bude ťa zaujímať: Prečo nechodiť na toaletu s mobilom? Tieto zistenia ťa prekvapia!

chorobné prejedanie

Zdroj: Shutterstock®

Odbornú pomoc by hľadalo 65 % respondentov u svojho doktora, psychológa či iných odborníkov, 21 % na internete a 11 % opýtaných u svojej rodiny, dobrých priateľov. Poruchy príjmu potravy sú vnímané ako závažný zdravotný problém či ochorenie. "Takmer 17 % respondentov odpovedalo, že za hlavnú príčinu týchto porúch považujú vplyv médií a mediálnych vzorov. Je to tiež jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli bojovať proti týmto poruchám a pomôcť ľuďom, ktorí nimi už trpia. Je potrebné informovať ľudí, že tieto problémy existujú, hovoriť o nich a riešiť ich," hovorí Valéria Gazdová, Marketing Manager značky Dermacol.

anorexia

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšími príčinami sú najmä nízka sebadôvera, frustrácia z postavy a v neposlednom rade aj rodinné a partnerské vzťahy. Všetky tieto problémy nepriaznivo pôsobia na psychiku človeka, vyvádzajú ho z rovnováhy a nútia hľadať únikovú cestu, ktorá je často zvolená na úkor vlastného zdravia. Ak si všimnete vo vašom okolí, alebo začnete u seba pozorovať prvé príznaky, na nič nečakajte a vyhľadajte odbornú pomoc. Je dôležité vedieť sa o svoje problémy podeliť a nehanbiť sa požiadať o pomoc!

Odporúčame: Vieš, čo je pneumokonióza? Zisti, ako sa prejavuje a kto je najviac ohrozený!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Iveta Ondáková 11.08.13 18:23

IO
karma
96.00

ano tento problém trápi dnes hlavne mladých ludí a je velmi dobre, že sa im snažia obasnit tento problém dnešných dievčat...

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.01.14 18:06

JK
karma
100.00

tak to je skvelé že aj takáto kozmetická značka sa zaujíma nielen o krásu ale má kampaň za nezmyselné a nebezpečné chudnutie

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 15:06

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 15:07

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní