Chôdza je základom pohybu

Chôdza je základom pohybu
 • 20.03.2014
 • Cvicte .sk

Koľko krokov by ste mali denne urobiť, aby ste sa udržali fit? V najnovších štúdiách sa uvádza, že by malo isť o 10 000 krokov, čo predstavuje približne päť kilometrov. Znie to síce ako neuveriteľné množstvo, ale keď sa nad tým hlbšie zamyslíte, iba doma pri každodennej činnosti vykonáte aspoň 3000 krokov.

 Ako dlho potrvá dosiahnuť 10 000 krokov

Poďme rátať spolu. Priemerná dĺžka ľudského kroku je 0,60 m. Priemerná rýchlosť chôdze je 4,8 km za hodinu. 10 000 * 0,60 / 1000 / 4,8 = 1 hod 15 minút. Teda na dosiahnutie 10 000 krokov musíme v miernom tempe kráčať približne hodinu a pätnásť minút. Z výpočtu vyplýva, že by to mal dosiahnuť každý, v rámci svojej dennej rutiny, avšak opak je pravdou.

Ako dosiahnuť 10 000 krokov denne

Desaťtisíc krokov denne predstavuje približne šesť kilometrov chôdze počas dňa. Ak nemáte aktívnu prácu ako servírka alebo zdravotná sestra, určite by sa vám len ťažko podarilo dosiahnuť tento počet krokov iba z každodennej činnosti. Väčšina ľudí ho však dokáže dosiahnuť z jednej alebo z viacerých dlhších prechádzok alebo pomocou 30-60 minútového behu. Táto záťaž by mala predstavovať minimum denného cvičenia, ktorá zabezpečí prevenciu pred srdcovocievnymi chorobami, obezitou a cukrovkou.

Odporúčame prečítať: Spáľte viac kalórií obyčajnou chôdzou!

chodenie po schodoch

Zdroj: Shutterstock®

 Tipy ako limit 10 000 krokov denne zdolať

 • choďte do práce alebo do školy hromadnou dopravou
 • vystúpte pár zastávok pre cieľom a zvyšok prejdite peši
 • zabudnite na pohyblivé schody alebo výťahy a vždy choďte po schodoch
 • kúpte si psa a venčite ho
 • športujte

 Koľko kalórií spálim pri vykonaní 10 000 krokov

Počet kalórií, ktoré spálite, závisí predovšetkým od toho, koľko vážite a sekundárne aj od rýchlosti vášho pohybu. Pohyb s nízkou intenzitou, ako je pokojová chôdza, nestačí na to, aby mal výrazný účinok na chudnutie. Vaše telo dokáže zvládnuť oveľa vyššiu záťaž. Ak je vaším cieľom pri chôdzi spaľovať aj tuky, mali by ste voliť také tempo, pri ktorom sa budete potiť, avšak budete stále schopní rozprávať. Chôdzou v aeróbnom pásme dokážete za hodinu spáliť približne 1500 – 2000 kJ (358 – 478 kcal).

Bude vás zaujímať: Zašportujte si pod holým nebom

bolesť kĺbov

Zdroj: Shutterstock®

 Bolesť kĺbov. Čo s tým?

Ak ste sa rozhodli denne urobiť desaťtisíc krokov v podobe chôdze a behu, môže vás odradiť bolesť kĺbov. To však nie je dôvod na to, aby ste s pohybom prestali. Je potrebné, aby si vaše telo na šport zvyklo. Bolesti sa tiež môžete zbaviť vďaka výživovým doplnkom.

Odporúčame: Zdravé telo = pekné telo!

Zdroj článku: www.CVICTE.sk

Zdroj foto: www.mouthsofmums.com.au, www.sheknows.com, www.hugoanywhere.com 

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ivana Goliašová 21.03.14 22:44

IG
karma
-1.00

Skvelý článok, človek čo aj nemôže cvičiť, chodiť môže. Ja chodím stále a veľa. Chodím výhradne pešo aj niekoľko hodín, vôbec nepoužívam auto ani MHD. Trvá mi to síce niekedy aj pár hodín, kým sa dostanem kam potrebujem, ale stojí to za to :).

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 22.03.14 13:51

MZ
karma
92.00

ja tiež chodím iba pešo, autom idem málokedy no a teraz keď už bude teplo vytiahnem aj bycikel

 • 0
Odpovedať

Silvia Čáranová 02.04.14 19:41

karma
-1.00

paráda.Ja len chodím málokedy sa vozím.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní