Mýty o športovaní: Je pravda, čo sa hovorí o športovaní?

Mýty o športovaní: Je pravda, čo sa hovorí o športovaní?
  • 03.09.2012
  • Ingrid Maderičová

Stretnete sa s mnohými radami a poučeniami, ako športovať, čo môžete a čo nie, kedy a ako najlepšie cvičiť. Nie všetky sú ale pravdivé. Poznáte aj vy, ktoré mýty sú pravdivé a ktoré nie. Mýty o športovaní - je ich mnoho, ale ako je to s nimi v skutočnosti? Zbavia nás brušáky tuku na bruchu? Odhaľte pravdu v nasledujúcom článku!

Pozri aj: Poznáš tieto neuveriteľné klávesové triky na zefektívnenie písania?

mýty o cvičení

Zdroj: Shutterstock®

Čomu veriť a čomu nie?

1. Až po 30 minútach sa začína spaľovať tuk
Omyl. Telo spaľuje tuk hneď od prvej minúty. Samozrejme optimálne spaľovanie začína skutočne po 20-30 minútach cvičenia, kedy sa začne spaľovať uložený tuk.

2. Tuk sa spaľuje najlepšie pri tepovej frekvencii 120-130 úderov za minútu
Pravda. Pri takomto pulze je pomer medzi záťažou a priamym spaľovaním tuku optimálny. Podiel energie z tuku pri väčšej záťaži klesá. To neznamená, že pri nižšom alebo vyššom pulze nepálite tuky, len je to pomalšie ako pri pulze 120-130.

3. Pred cvičením by sa nemalo 2 hodiny jesť
Omyl. Samozrejme že by ste nemali jesť veľa a nejaké mastné ťažké jedlo. Naopak dajte si niečo malé a ľahko stráviteľné ako napr. jogurt alebo malý banán. S prázdnym žalúdkom nechoďte cvičiť!

Pozri aj: Rastliny vhodné pre domácich miláčikov: Tieto im určite neuškodia!

pravda o cvičení

Zdroj: Shutterstock®

4. Brušáky nás zbavia tuku na bruchu
Omyl. Tuk sa nedá spáliť na určitých miestach cielene. Kde sa najprv rozpustí, je podmienené geneticky. Keď robíte brušáky, spaľujete kalórie. Tým sa nespaľuje tuk bezpodmienečne na bruchu, ale začnú sa tvoriť svaly.

5. Keď prestaneme s intenzívnym cvičením, zmenia sa svaly na tuk
Omyl. Svaly a tuk sa skladajú z rôznych látok. Keď sa zníži spotreba kalórií – prestaneme cvičiť, znižuje sa svalová hmota. Telo začne ľahko a rýchlo naberať a ukladať tuk. Tak vzniká dojem, že svaly sa zmenili na tuk.

6. Športovať pred raňajkami je efektívnejšie
Pravda. Ranné cvičenie dá do pohybu metabolizmus. Pretože počas noci sa vyprázdni zásoba uhľohydrátov, telo si tak ťahá energiu zo zásob tuku. Nemali by ste telo príliš zaťažovať a pred cvičením by ste mali vypiť džúsový strik – uprednostnite strik z čerstvej ovocnej šťavy bez cukru.

Odporúčame: Ako sa zbaviť molí v domácnosti? Tieto 100 % účinné triky ocení každý


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ingrid Karasová 18.04.13 05:37

IK
karma
-1.00

fajn článok, športujem veľmi rada :) je to očista :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní