Nezahrávajte sa s pitným režimom

Nezahrávajte sa s pitným režimom

  • Zdieľaj:
 • 3

Káva alebo čaj k raňajkám, minerálka na obed, opäť káva a potom do večera už len jeden-dva poháre tekutín. Pripomína vám to váš pitný režim? Tak potom by ste mali vedieť, že si pomaly ale isto ”koledujete” o problém.

Koľko vody potrebujeme

Pitný režim je považovaný za jeden z kľúčových pilierov zdravého životného štýlu všetkých vekových kategórií. Nedostatok vody zhusťuje krv a znižuje jej tlak, čo môže v konečnom dôsledku viesť až ku kolapsu. Smäd je pritom až posledným varovným signálom tela, preto si nedostatok tekutín často ani neuvedomujeme. Odborníci sa však zhodujú v tom, že dospelý človek by mal vypiť cca 20 až 40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti za 24 hodín. Zvlášť veľkú pozornosť treba venovať deťom, ktoré majú v tele väčšie percento vody ako dospelí, a preto sú citlivejšie na jej nedostatok. Ten môže spôsobiť bolesti hlavy, horšiu sústredenosť a únavu. Ideálny objem tekutín, ktoré by dieťa malo denne vypiť, závisí od veku: menšie deti od 4 do 6 rokov by mali prijať okolo 1,6 litra, školáci na prvom stupni základnej školy približne 1,8 litra a dospievajúce deti od 2,15 do 2,8 litrov tekutín denne.

Odporúčame tiež: Tri dôvody pre domáce bublinky

Nezahrávajte sa s pitným režimom

Zdroj: Shutterstock®

Fľašu na stôl

Najmä pred blížiacim sa teplejším obdobím je dobré osvojiť si užitočný návyk pravidelného dopĺňania tekutín. Vhodné je položiť si na pracovný stôl, či akékoĺvek iné viditeľné miesto, fľašu s vodou a pravidelne si z nej nalievať do pohára. Takto sa naučíte napiť skôr, než pocítite smäd a zároveň získate celkom dobrý prehľad o tom, koľko litrov ste vypili. Pri dodržiavaní pitného režimu sa treba vyhýbať presladeným nápojom, najvhodnejšia je čerstvá voda z kohútika. Veľa ľudí preferuje bublinky, ktoré sú najmä v teplom počasí veľmi osviežujúce. V takom prípade je zdravšie aj pohodlnejšie vymeniť limonády či minerálky za doma pripravenú perlivú vodu. Máte tak vždy istotu, že váš nápoj je čerstvý, a ak ho predsa len potrebujete ochutiť, vystačíte si s pár kúskami ovocia alebo sirupom s vysokým obsahom ovocnej šťavy.

Náš tip: domáce bublinky

Aby sa snaha o zdravý pitný režim nezmenila na trápenie pri vláčení fliaš balenej vody či minerálky, odporúčame domáce prístroje na výrobu perlivej vody SodaStream. V ponuke nájdete celú škálu farieb, dizajnov aj funkcií – od jednoduchších mechanických (JET a JET Pastels), cez štýlové modely (Play a Crystal) až po najnovší prístroj Power Black s pripojením do elektrickej siete, dotykovým ovládaním a LED podsvietením. Bez vláčenia ťažkých fliaš z obchodu si tak môžete zabezpečiť osviežujúce perlivé nápoje v pohodlí domova. Príprava jedného litra vás vyjde na približne 11 centov. O intenzite nasýtenia ako aj výslednej chuti rozhodujete sami, milovníci ovocných chutí si môžu svoj pohár perlivej vody ochutiť niektorým zo širokej ponuky sirupov SodaStream, ktoré sú špeciálne určené pre perlivú vodu. Súčasťou balenia všetkých prístrojov SodaStream je aj plastová fľaša a bombička na prípravu približne 60 až 80 litrov perlivej vody. Po jej spotrebovaní ju môžete vymeniť za novú v ktoromkoľvek z viac ako 500 výmenných miest na celom Slovensku.

Odporúčame tiež:  SODASTREAM Source výrobník sódy

Nezahrávajte sa s pitným režimom

Zdroj: Shutterstock®

Do najobľúbenejšej kolekcie prístrojov na výrobu perlivej vody nedávano pribudol model JET Black Silver v elegantnom čierno-striebornom prevedení. Skvele doplní vybavenie kuchýň, v ktorých dominujú nerezové spotrebiče. Cena: 64,99 eur

Nezahrávajte sa s pitným režimom

Zdroj: Shutterstock®

Milovníci technologických „vychytávok“ a moderného dizajnu určite ocenia najnovší modela automatického prístroja na výrobu perlivej vody SodaStream POWERTM BLACK. s dotykovým ovládaním a LED podsvietenými tlačidlami. Cena: 184,99 eur, v predaji od júna

Odporúčame tiež: Vytvorte si vlastné bublinky so SodaStream PLAY


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 03.05.16 17:46

SK
karma
113.00

ja si dam na stol radsej dzban s citronovou vodou, pretoze mi bublinky bohuzial nerobia dobre

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 04.05.16 07:47

SK
karma
86.00

zásadne čistá voda s citrónom a to minimálne štyri litre

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.05.16 22:34

AK
karma
100.00

sodastream milujem ale nie je dobrý na hrdlo

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

7 architektonických divov Slovenska: Tieto rozhodne stoja za návštevu!
Pobyty a výlety

7 architektonických divov Slovenska: Tieto rozhodne stoja za návštevu!

 • 2
 • 10.11.2022
Kde zažiť tú pravú atmosféru a ktoré vianočné trhy v Európe by si nemala vynechať?
Ostatné

Kde zažiť tú pravú atmosféru a ktoré vianočné trhy v Európe by si nemala vynechať?

 • 1
 • 19.11.2022
Vianočný Island: Prečo ho navštíviť práve počas najkrajších sviatkov roka?
Ostatné

Vianočný Island: Prečo ho navštíviť práve počas najkrajších sviatkov roka?

 • 1
 • 14.12.2022