Od mágie k borovičke

Od mágie k borovičke

  • Zdieľaj:
 • 1

Borievka obyčajná je všetko, len nie obyčajná! Lahodné srdce Spišskej borovičky – tekutého klenotu, ktorý nám závidia až za hranicami – bolo odpradávna súčasťou tajomných magických rituálov u nás i vo svete.

Azda je to tvarom učupeného kríku, ktorý šteklí ľudskú obrazotvornosť, alebo možno dymom z tlejúcich vetvičiek, čo v prítmí rozohráva bizarné vizuálne divadlo. 

No borievka obyčajná priťahovala pozornosť dávno predtým, než vôbec niekomu napadlo, že by sa dala využiť pri príprave znamenitého slovenského destilátu.  

hrad

Zdroj: Shutterstock®

Už keltskí druidi považovali borievkové kríky za výnimočný dar prírody a z oleja borievkových plodov hojne vyrábali domáce liečivá, ba čo viac, prilievali ho do elixíru, ktorý im pomáhal navodzovať halucinogénne vízie počas náboženských obradov.

Odporúčame prečítať: Za borovičku vďačíme ženám!

borovička

Zdroj: Shutterstock®

V Česku sa zas podľa ľudovej tradície spájala borievka obyčajná s imaginárnymi svetmi škriatkov a trpaslíkov. Tamojší ľudia kedysi verili, že v koreňoch borievkových kríkov prebývajú trpaslíci a pripisovali tomuto porastu nadprirodzenú moc. S tým súvisí aj niekdajšia povera: Ak prišiel okradnutý človek k borievkovému kríku za ranného brieždenia, ľavou rukou ohol jednu vetvičku k zemi, zaťažil ju kameňom a odrecitoval „zaklínadlo“, spomínané bytosti žijúce v koreňoch borievky mali zlodeja primäť k tomu, aby lup vrátil. Prirodzene, požadovali za to aj hmotnú odmenu, ktorú mal človek pri najbližšej návšteve kríka ponechať pri jeho vetvách. 

borovička

 

 

V alpských oblastiach Nemecka povyšovali vetvičku borievky obyčajnej na regeneračný prostriedok. Pútnik, ktorý si ju dal za klobúk, vraj vydržal na cestách celé dni bez známok únavy, a keby ho predsa zmohlo chodenie, mal si sadnúť k borievkovému kríku, nadýchať sa jeho energie a pokračovať v púti ďalej.

 

 

V dobách, kedy neživej prírode bežne pripisovali črty živých, sa tradovalo, že mágovia vedia splynúť s borievkovým kríkom a jedine štekot psa môže prezradiť ich kamufláž.  

 

 

 

 

 „Borievka sa využívala tiež pri rituáloch zameraných na očistenie od negatívnych energií. Pri prečisťovaní vzťahov – s partnermi, kolegami,  priateľmi, rodičmi či deťmi, a používa sa dodnes pri rituáloch na podporu zdravia,“ uvádza Alexandra Bikárová, špecialistka na prírodnú medicínu.

Drevo borievky bývalo v minulosti súčasťou pohrebných rituálov a našli by ste ho horieť aj pred mestskými bránami v čase morovej epidémie. Jeho dymu boli pripisované silné očistné účinky. Avšak nielen v pochmúrnych časoch sa ľudia utiekali k borievkovému kríku. Mladé devy si napríklad dozretými plodmi borievok dekorovali príbytky v nádeji, že ich čarovná moc privábi potenciálnych pytačov.  

mapa

Zdroj: Shutterstock®

Nuž, bohatá história snúbiaca realitu s fantáziou je len o dôvod viac, prečo si ceniť vzácne plody borievky, jednu z kľúčových prísad nášho národného nápoja, ktorý je od hrdla až po dno fľaše úzko spätý so Spišom. Všetky starostlivo vybrané suroviny Spišskej borovičky, počnúc spracovanými bobuľami borievky obyčajnej a končiac kvalitným obilným liehom, pochádzajú z tejto rázovitej slovenskej oblasti. V súčasnosti je výrobcom, exportérom a autorom technickej špecifikácie Spišskej borovičky spoločnosť GAS Familia, s.r.o. so sídlom v Starej Ľubovni. 

UPOZORNENIE: V tomto článku sú prezentované produkty, ktorých konzumácia je určená len plnoletým osobám.


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Martina Zahoranová 13.12.14 09:51

MZ
karma
92.00

na čo všetko sa borievka využívala čítam prvý krát

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?
Pre ženy

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?

 • 0
 • 14.12.2022
Herec aj moderátor – kto ďalší sa predvedie na tanečnom parkete Let’s Dance? Poznáme ďalšie mená!
CELEBRITY

Herec aj moderátor – kto ďalší sa predvedie na tanečnom parkete Let’s Dance? Poznáme ďalšie mená!

 • 4
 • 16.01.2023
Najbohatšie celebrity za rok 2022: Skús si tipnúť, kto sa umiestnil na prvom mieste
CELEBRITY

Najbohatšie celebrity za rok 2022: Skús si tipnúť, kto sa umiestnil na prvom mieste

 • 0
 • 10.01.2023