Pozor na chyby, ktorým nahrávate zlodejom!

Pozor na chyby, ktorým nahrávate zlodejom!

  • Zdieľaj:
 • 7

Neraz si to ani neuvedomujeme, ale zlodejom svojim nezodpovedným správaním nahrávame, aby si všimli a vybrali práve náš byt, alebo rodinný dom.

Z vášho konania dokážu zistiť veľa užitočných informácií, ktoré nás môžu stať pekne mastnú sumu peňazí. Aké najčastejšie chyby robíme pri ochrane domu pred zlodejmi a ako sa pred nimi chrániť radí Ján Dérik zo spoločnosti Jablotron Slovakia.

1. Otvorené okná

Najčastejšia chyba, ktorá priam pozýva zlodejov na nevítanú návštevu. Mnohí nechávajú okná pootvorené okná aspoň na mikrovetranie. Aj v tomto prípade nahrávate zlodejom. Zlodej totiž má uľahčenú prácu s preniknutím do bytu. Dokonca niektoré poisťovne nepreplácajú majiteľom poistky za krádež z dôvodu otvoreného mikrovetrania na oknách. Odporúčame si skontrolovať zmluvné podmienky vašej poisťovne a rovnako pred samotných odchodom si overte, či sú všetky vaše okná skutočne uzatvorené.  

2. Plná poštová schránka

Dennodenne nás čaká v schránke množstvo neželaných reklám a preto je pre zlodeja jednoduché odhaliť, že niekto sa dlhšie nezdržuje doma. Plná poštová schránka signalizuje neprítomnosť majiteľa na prvý pohľad a preto poproste svojich blízkych, alebo ochotných susedov, aby vám v čase vašej dovolenky pravidelne vyberali poštovú schránku. Aj táto maličkosť môže rozhodnúť, či sa zlodej rozhodne práve pre váš byt.  

Odporúčame tiež: Šatník v letnom režime - ako v tomto období správne prať

Pozor na chyby, ktorým nahrávate zlodejom!

Zdroj: Shutterstock®

3. Obyčajné dvere

Odborníci na bezpečnosť tvrdia, že do každého domu, alebo bytu je možné sa vlámať. Rozdiel je len ako rýchlo sa tam zlodej dostane. Bezpečnostné dvere patria k základom vašej bezpečnosti. Veď okrem okna, poprípade balkónových dverí, práve vchodové dvere patria medzi najčastejšie spôsoby vniknutia zlodejov do bytov. Dnes je na trhu viacero výrobcov ktorí vám za rozumnú cenu ponúknu vchodové dvere s najrôznejšími bezpečnostnými prvkami. Aj tu platí základné pravidlo. Radšej si všetko dobre premyslite, investícia do vašej bezpečnosti sa predsa v konečnom dôsledku vyplatí.  

4. Chýba zabezpečenie domu

Podľa nedávneho prieskumu medzi zlodejmi zverejnený spoločnosťou Jablotron najviac zlodejom odrádza práve prítomnosť zabezpečovacieho systému. Preto spolu s bezpečnostnými dverami by ste nemali naň zabúdať. Dnes sú elektronické bezpečnostné systémy finančne oveľa dostupnejšie, ako si mnohí myslia. Cenovo sú porovnateľné napríklad s bežnými elektronickými spotrebičmi.  

Odporúčame tiež: 6 trikov, ktoré vám pomôžu za pár sekúnd očistiť vajíčka a zeleninu

Pozor na chyby, ktorým nahrávate zlodejom!

Zdroj: Shutterstock®

5. Všetci vedia, že nie ste doma

Žijeme v čase sociálnych médií, kedy verejne zdieľame naše aktuálne zážitky a postrehy. Pre zlodejov je jednoduché si vás na sociálnych sieťach vyhľadať a overiť si, či ste odcestovaní v zahraničí. Zlodeji sa tak dozvedia, kedy sa vrátite, kto s vami odcestoval a majú tak voľnosť a čas pre svoju „prácu“.  

6. Nevhodne zvolená fasáda obytného domu

Architekti a projektanti sa neraz predháňajú, čo vedia vymyslieť pri navrhovaní rodinného, alebo obytného domu. Neraz však zabudnú na bezpečnosť a práve usporiadaním fasády práve nahrávajú zlodejom, ktorí majú uľahčenú cestu sa dostať na poschodie, alebo strechu domu. Sú tak potom už len krok od vytúženého lupu. Preto vám odporúčame aj pri premýšľaní nad rodinným domom myslieť na to, aby systém balkónov, terás, alebo ozdobných výčnelkov na fasáde nenahrával zlodejom.  

Odporúčame tiež: Základný prehľad čajov, ktoré by vám doma nemali chýbať

Pozor na chyby, ktorým nahrávate zlodejom!

Zdroj: Shutterstock®

7. Vysoký plot, husté kríky

Môže sa to zdať na prvý pohľad nepochopiteľné, ale práve vysoký plot, alebo nepriehľadná sieť okrasných kríkov môže nahrávať potenciálnym zlodejom. Prvotný úmysel majiteľov nie je zlý, chcú mať iba súkromie od susedov, alebo zraku okoloidúcich. Dnes prekonať vysoký plot dokáže každý a následne má zlodej dostatok súkromia vás poriadne vykradnúť. Pokiaľ je váš dom na očiach susedov, vnímajte to ako pozitívum pre svoju bezpečnosť.

8. Cenné veci na viditeľnom mieste

Niekedy si to neuvedomujeme, ale podobne ako v aute, aj v domácnosti si neraz nechávame cenné veci na očiach neželaných osôb. Pre zlodeja je jednoduché nakuknúť cez okno a skontrolovať obsah vášho príbytku. Ak zlodej na viditeľnom mieste uvidí cennosti vysokej hodnoty, priam ho vyzývate na nevítanú návštevu. Je preto dôležité, aby ste boli obozretný a aj doma sa správali zodpovedne. Aj malý detail totiž môže rozhodnúť pre ktorý byt, alebo dom sa zlodej rozhodne.   

Odporúčame tiež: Bezpečnosť rodiny na prvom mieste!

Pozor na chyby, ktorým nahrávate zlodejom!

Zdroj: Shutterstock®

9. Zhasnuté svetlá a nepoužívané auto

Je to už taký evergreen, ale ak budíte dojem, že vo váš dom je opustený, nemôžete sa čudovať, že zlodeji sa môžu zamerať aj na neho. Častej chyby sa dopúšťa ten, ak v celom dome sú počas jeho neprítomnosti dlhodobo zhasnuté svetlá a pred vchodom dlhodobo zaparkované auto. Potenciálni zlodeji majú čas a neraz pozorujú svoj budúci cieľ, preto nezabudnite požiadať blízkych, aby prišli raz za čas do vášho domu zapnúť svetloá poprípade preparkovať auto na iné miesto.    

10. Nenechávajte kľúče na obvyklých miestach

Síce to vidíme často v amerických filmoch, kedy zlodej nájde kľúč od domu pri vchodových dverách pod kvetináčom, nebuďte prekvapení, ak povieme, že sa to stáva aj u nás. Najmä na vidieku sú zvyknutí starí ľudia si nechávať kľúče pod rohožkou, alebo pod spomínaným kvetináčom. Pre zlodeja nie je nič ľahšie, ako si tieto obvyklé skrýše skontrolovať a potom mu už jeho „práci“ nič nebráni ceste.  

Odporúčame tiež: Ako urobiť z peňazí zdrojom bezpečia a radosti?


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Monika Filípková 30.06.16 06:52

MF
karma
56.00

Nedávno sa práve mojej rodine stala táto nepríjemná udalosť. Tiež mali zlodeji vytypované, čo, kde, kedy, ako. Na celú akciu mali len necelú hodinku, lebo domáci boli v tom čase v kostole. A narobili riadne škody aj za taký krátky čas :(

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 30.06.16 09:31

karma
93.00

veľmi nepríjemné :/

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 30.06.16 10:21

SK
karma
113.00

cenne rady

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 30.06.16 13:12

karma
108.00

Užitočné rady.

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 30.06.16 13:56

karma
112.00

taky nás vykradli, ne sice velkou škodu, ale pocit to byl ošklivý

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 01.07.16 16:41

IO
karma
97.00

Veru, veru je aj na velký osoh, ked nám susedia vidia do dvora, občas lepšie ako domáci pes :)

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 15.07.16 09:31

MZ
karma
-1.00

Super rady :).. Najlepšie je fakt niekoho z najbližšej rodiny poprosiť, aby občas zbehol skontrolovať, či je všetko OK.. človek nikdy nevie..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Dilema vyriešená: Čím obdarovať na Vianoce svojich rodičov a starých rodičov?
Inšpirácie

Dilema vyriešená: Čím obdarovať na Vianoce svojich rodičov a starých rodičov?

 • 0
 • 27.11.2022
Ako piecť maslovú tekvicu v rúre, teplovzdušnej fritéze či multifunkčnom hrnci?
Inšpirácie

Ako piecť maslovú tekvicu v rúre, teplovzdušnej fritéze či multifunkčnom hrnci?

 • 1
 • 25.10.2022
Prečo si každé ráno ustlať posteľ? Poznáš tieto dôvody?
Voľný čas

Prečo si každé ráno ustlať posteľ? Poznáš tieto dôvody?

 • 1
 • 26.10.2022